Pavel Zuna: Střepiny nevznikly kvůli volbám

radiotv222Začátkem dubna se ve vysílání televize Nova objevil nový publicistický pořad Střepiny, který monitoruje události probíhajícího týdne. Co si od něj Nova slibuje? Zeptali jsme se šéfredaktora zpravodajství Pavla Zuny.

Televize Nova je známá tím, že se dvakrát rozmýšlí, než do schématu zařadí nějaký nový pořad. Programová ředitelka Libuše Šmuclerová to vysvětluje nutností udržet si nadpoloviční podíl diváků po většinu vysílacího času. Přesto se na Nově začátkem dubna objevil formát, který by divák komerční televize nečekal – týdenní magazín aktuální publicistiky Střepiny. Nejen na něj jsme se zeptali šéfredaktora zpravodajství Pavla Zuny, pod jehož pravomoci Střepiny spadají.

Nova nedávno uvedla na obrazovku nový pořad aktuální publicistiky Střepiny. Co vás k tomu vedlo – je to snaha využít potenciálu Televizních novin, které jsou dlouhodobě nejsledovanějším televizním pořadem v České republice?

Vedení této televize mělo pocit, že takový formát tady chybí – že současná publicistika, která je velmi sledovaná, směřuje spíše k dokumentu a že ne vždy reflektuje aktuální události z uplynulého týdne. Na druhou stranu je tu přesně to, co říkáte – potenciál Televizních novin, na kterém se dá stavět.

Čili šlo vyloženě o iniciativu vedení televize, nebo ten nápad vzešel z redakce zpravodajství?

Byla to iniciativa vedení televize.

Proč se s tím nápadem neobrátilo na publicistiku, a Střepiny připravuje redakce zpravodajství? Je to kvůli tomu, že Střepiny navazují na Televizní noviny a vycházejí ze zpráv, které Nova odvysílala v uplynulém týdnu?

To je spíše otázka na vedení televize než na mě. Když budu chtít být neskromný, řeknu, že jsou spokojeni s tím, jak děláme Televizní noviny a že věří, že nový magazín budeme dělat stejně dobře. Kdybych hledal jiný důvod, je to pravděpodobně dané představou o více zpravodajsky zaměřeném pořadu. Střepiny se mají více blížit zpravodajství než publicistice, a to se týká jak obsahu, tak formy.

Nevzniklo kvůli Střepinám nějaké napětí mezi redakcemi zpravodajství a publicistiky?

Za naši stranu jsem se s ničím takovým nesetkal. Naopak, spolupráce s publicistikou Radka Johna funguje stejně jako předtím. Nedávno měli báječné informace o případu Kajínek, které jsme anoncovali v  Televizních novinách. Pořád zůstáváme jednou televizí a jestliže zpravodajství dostalo další pořad, nemyslím si, že by to mělo být důvodem nějakých konfliktů. Střepiny rozhodně nemají být rozsáhlejší a hlubší publicistikou než Na vlastní oči.

Kolik lidí se na Střepinách podílí? Z prvních dílů je jasné, že se střídají dva moderátoři a několik redaktorů zpravodajství.

Jde o poměrně málo redaktorů, výhradně z naší redakce. Dva lidi byli vyčleněni jenom na Střepiny – Stanislav Brunclík a Andrea Němcová. Mají k sobě ještě jednoho asistenta a jinak se ve Střepinách střídají lidé ze zpravodajství.

Moderátoři Střepin se tedy už nebudou objevovat v Televizních novinách?

Budou se objevovat méně. Andrea zrovna něco točí, Standa měl minulý týden ekonomickou zprávu. Podle mě se obojí nedá stíhat. I tak je počet lidí, kteří se věnují Střepinám, minimální. Dělat takový pořad ve třech lidech je velmi náročné. Věřím tomu, že časem budeme moci tým rozšířit o jednoho nebo dva lidi, kteří se budou věnovat jenom aktuální publicistice.

Na jaký konkurenční pořad Střepiny reagují? Na České televizi existují dva podobné formáty – Fakta a Klekánice.

Nemyslím si, že bychom chtěli reagovat na publicistiku v ČT. Už jen proto, že my máme laťku – co se týče diváckého úspěchu – postavenu výš. Musíme vycházet z úspěchu Televizních novin. Střepiny reagují na to, že takový formát na Nově chyběl. Když se stala důležitá událost, „odbyli“ jsme jí půldruhé minuty dlouhým šotem v Televizních novinách, a pak už to televizí vůbec neprošlo – ačkoli by stálo za úvahu téma rozpracovat hlouběji nebo z jiného pohledu.

Proč Nova vysílá Střepiny v neděli večer? Je to opět návaznost na Televizní noviny, které jsou v neděli tradičně nejsledovanější?

Mám pocit, že v programovém schématu, které je celkem pevné, se těžko hledá nové místo. Nám se to hodí a líbí. Samozřejmě problém je s tím, že finalizace Střepin probíhá v sobotu a neděli, takže tu redaktoři musí být přes víkend. Na druhou stranu je to dobře, protože Střepiny můžou zachycovat události týdne ještě v jeho průběhu, a ne až ten následující týden. Je to opravdu aktuální publicistika.

Proč jste Střepiny nasadili do vysílání v dubnu? Většinu nových pořadů televize nasazují buď od ledna, nebo v září.

Většina změn na Nově probíhá od 4. února, ale organizačně a personálně – museli jsme sehnat dva nové redaktory za ty, co moderují Střepiny – jsme nebyli schopni je připravit dříve.

Můžete vyloučit souvislost s nadcházejícími parlamentními volbami?

Odpovím vám taky otázkou. Máme odvysíláno patero Střepin. Měl jste z nějaké reportáže pocit, že by chtěla nějakým způsobem ovlivňovat parlamentní volby? Tím samozřejmě neříkám, že se Střepiny k tomu tématu někdy nevyjádří. A asi by bylo absurdní, když je označujeme za aktuální publicistiku, kdyby nereflektovaly takovou událost, jakou jsou parlamentní volby.

Nova uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Median o předvolebních průzkumech. Nedávno se k vám přidala Prima – údajně na přímou nabídku Novy. Vypadá to jako další střípek do mozaiky spolupráce těchto dvou televizí…

Smlouva se společností Median nás opravňuje k určitému množství otázek, které jsme položili v rámci dohodnutého kontraktu. Jde o počet, který je v naší televizi nezužitkovatelný. Proto jsme v okamžiku, kdy Prima projevila zájem k tomuto projektu přistoupit, nebyli proti. I tak ale spousta otázek spadne ze stolu, protože nemáme kde je odprezentovat.

To znamená, že Medianu zadáváte více otázek a pak si z výsledku vybíráte to nejzajímavější, co se dostane na obrazovku?

Ano. Snažíme se ptát na všechno, co je pro nás teoreticky použitelné. Mezi „teoreticky“ a „prakticky“ je samozřejmě obrovský rozdíl. Rozhodli jsme se prezentovat jednu otázku denně, poněvadž jinak by v tom byl velký nepořádek. Prezentovat tři různorodé otázky denně by bylo pro diváky nepřehledné. Projekt trvá dva měsíce a jedna z věcí, které bereme v úvahu, je divácká atraktivita. Dále bereme v úvahu, aby otázky byly nějakým způsobem proporčně vyváženy. Každá politická strana měla v průběhu posledních let nějaké resty, něco dělala dobře… Nechceme se ptát jen na nedostatky. Pozitiva a negativa jednotlivých stran by měla být v rovnováze.

Jak bude vypadat volební vysílání na Nově? Česká televize a Prima už leccos naznačily…

Nechtěl bych to ještě prozrazovat, ale fakt je ten, že úvaha, která vedla k předvolebním průzkumům, byla taková, jestli investovat sedm milionů do výzkumů přímo ve volebních místnostech a do zpracování jednoho jediného dne v životě této televize, a nebo jestli investici, která je navíc ještě menší, rozvrstvit do období dvou měsíců a profitovat z ní. Rozhodli jsme se po druhou variantu. Náš hlavní volební počin, o kterém si troufám říci, že tady ještě nikdy nebyl, je právě permanentní průzkum preferencí na vzorcích, které jsou více než reprezentativní, a věcné otázky, které by mohly být tématem volební kampaně. To je náš základ. O volbách vám řeknu jen tolik, že o nich budeme zpravodajsky informovat, ale jak přesně to bude vypadat, bych si zatím nechal pro sebe.

Podobné předvolební výzkumy začala vysílat prakticky ve stejný den i Česká televize. Jak si to vysvětlujete?

Ani jsem nevěděl, že to bylo ve stejný den.

Možná to bylo dva dny po sobě, ale rozhodně v jediném víkendu.

Nevím, jak si to vysvětlovat a popravdě mě to netrápí. Musím vedle sebe pořád stavět sledovanosti Událostí a Televizních novin. Žádný negativní trend za posledního půl roku nevidím, takže mě konkurence zajímá jenom jako určitá zpětná vazba. Jestliže konkurence něco udělá den po nás, tak mě to příliš netrápí. Když to udělá den před námi, asi bych se nad tím zamyslel.

Jak hodnotíte konkurenční předvolební okénka v Událostech?

Myslím si, že je děláme líp, že jsou jasnější a je z nich vidět vazba na volební téma -díky grafice i celkovému zpracování šotů. U ČT jsem kolikrát ani nepoznal, že jde o předvolební šot. Je to o penězích – my jsme je zkrátka dali do předvolebních okének a do výzkumů. U ČT je vidět, že jsou ta okénka cucaná z prstu, že nemají čísla, o která by se mohli opřít. Jejich strategie je opačná, budou investovat do volebního dne. Ze své pozice asi musí, takže tam zase budou ve výhodě oni.

Volby se blíží také na Slovensku, kde jste pomáhal se startem zpravodajství sesterské televize Joj. Nakolik spolu obě redakce spolupracují?

Teď na to nemáme sílu. Začaly nám Střepiny, zpracováváme předvolební průzkumy. Snažili jsme se jim pomoci vytvořit nějaký mechanismus, podle kterého by redakce měla fungovat – a to jak organizačně, tak co se týče obsahu a formy. Teď s tím nějakým způsobem pracují sami. Popravdě řečeno v současné době nedokážu říci, jestli dobře nebo špatně. Sice máme možnost televizi Joj sledovat, ale jejich zprávy od sedmi do půl osmé nestíhám, protože v té době finišuje příprava Televizních novin.

Máte tedy satelitní spojení a příjem TV Joj přímo na Barrandově?

Můžeme je vidět, máme je natažené. Občas se na ně podíváme, ale není to pravidlem.

Vyplatí se vám mít vlastního zpravodaje v Bratislavě, když se tam do konce roku z Košic přestěhuje celá televize Joj?

Chtěl bych Eugena Kordu udržet, protože je zcela mimořádným typem člověka a svým způsobem živým logem TV Nova na Slovensku. Pokud máte někoho tak notoricky známého, svým způsobem velmi populárního v obou zemích, tak by mi přišlo hloupé se té tváře  zbavovat.

Nepočítalo se s ním na nějaký post v televizi Joj?

To byste se musel zeptat lidí z televize Joj, já o jejich postech nerozhoduji. Určitou logiku by to bývalo možná mělo.

Zaregistroval jsem, že Nova v poslední době vysílala poměrně často své reportéry do zahraničí – Izraele, Afgánistánu, apod. Přitom v minulosti jste říkal, že že Nova nemá na podobné cesty dostatek peněz.

Těch cest zase nebylo tolik. Jakub Szántó byl na pět dní v Izraeli, což jsme připravovali dost dlouho. S výsledkem jsem spokojený. Jinak občas jezdíme autem po Evropě. Nedávno byla Žaneta Kroupová v Rakousku natáčet reportáž pro Střepiny, předtím v Polsku. Co se dá objet autem, je pro nás skoro zadarmo. Větší cesty byly za letošek zatím tři: Václav Tittellbach byl v Salt Lake City, Jakub Szántó v Izraeli a Roman Jedlička je na mistrovství světa v hokeji ve Švédsku.

Afgánistán nepočítáte? Odtamtud jste měli telefonické vstupy od Davida Soukupa.

Afgánistán je moc drahý, takže tam jsme měli jenom zprávy od pana Soukupa a sami se tam podíváme na otočku s českou polní nemocnicí.

Když už jsme u Izraele… Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zabývá stížností na zprávu Televizních novin, kde jste dvakrát zopakovali reálné záběry smrti dvanáctiletého palestinského chlapce.

A v čem spočívala stížnost?

V tom, že to bylo drastické a že to porušovalo zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Tyto záběry dokonce dvakrát obletěly celý svět. Poprvé, když televize informovaly o tom, co se stalo a ukázaly, jak se tatínek neúspěšně snaží chlapečka ubránit. Podruhé to bylo o půldruhého roku později, kdy německá televize ARD provedla analýzu případu a zjistila, že kulky, které toho chlapce usmrtily, přišly z palestinské strany. Stížnost se pravděpodobně váže k tomu druhému vysílání. Tvrdím, že to byl velmi zajímavý šot. Německá veřejnoprávní stanice ARD jej odvysílala opakovaně a podrobila ho své vlastní analýze, ze které vzešel tento na první pohled šokující poznatek.

Minulý týden jste zase – stejně jako Prima – odvysílali záběry z Mexika, kde řidič schválně v plné rychlosti najel do dětí… Považujete podobné zprávy za natolik atraktivní, aby se objevovaly ve vysílání? Nestěžují si na ně diváci?

Teď jsme odpovídali na jeden dotaz, který k tomu přišel do Volejte řediteli. Podle mě zní otázka obráceně: copak jde něco takového neodvysílat? Hodit to do šuplíku? Já dělám v televizi deset let, ale něco takového jsem ještě neviděl.

Televize Prima nedávno získala od Novy sublicenci pro vysílání přenosů fotbalové Gambrinus ligy. Šlo o čtyři zápasy během dubna, jak se to bude vyvíjet dál? Podle deníku Sport by měla Nova v příští sezóně odvysílat 30 zápasů, Prima zbývajících 20. Je to tak?

Prostor k tomu samozřejmě existuje, protože nová smlouva, na rozdíl od té předchozí, počítá se sublicencí. Můžu potvrdit, že máme zájem odvysílat z každého kola jeden přenos, tedy 30 zápasů. Co bude sublicence dovolat Primě a k čemu jí bude zavazovat, ještě v tuto chvíli nevím. Sublicenční smlouva zatím není uzavřená.

Jedná se v případě Primy o těch dvaceti zápasech?

Nevím, co znamená „zbývajících 20 zápasů“. My máme podle smlouvy odvysílat nebo sublicencovat minimálně 40 zápasů. Nevím, proč se v souvislosti s Primou hovoří o dvaceti. S výjimkou posledních dvou kol, kdy se hraje společně na všech stadionech a kdy by Nova nepovolila Primě zařadit přenos ve stejný čas jako ona, by mi přišlo logičtější, že by těch zápasů bylo 28 – vždycky jeden přenos z každého kola. Ale to záleží na Primě. Pokud by z nějakého důvodu chtěli 20 přenosů, je to jejich věc. Pro nás je podstatné splnit ten celkový objem, který požaduje fotbalový svaz. A na to by teoreticky stačilo deset utkání.

Nova chce údajně přesunout fotbalové přenosy z pátečního odpoledne na sobotní odpoledne…

Taky to tak bude.

… fotbalový svaz proti tomu ale měl údajně námitky.

Je rozdíl mezi svazem a některými konkrétními lidmi. Svaz měl daleko větší námitky v době, kdy fungoval Sport 1 a kdy byla sobota vyhrazena pro něj. Myslím, že teď ten problém už není. My tvrdíme, že si divák zvykne na sobotu půl třetí odpoledne a bude to daleko lepší než pátek v půl páté večer – kdy jsme jednak velmi často nedostávali nejlepší zápasy, protože některá mužstva hrála přes týden poháry a potom měla povinný odpočinek, a mnoho lidí v tu dobu buď ještě pracovalo, nebo bylo na cestě na chalupu. Sobota bude vhodnější.

Jak se to projeví na sledovanosti? Máte nějaká data za pátek a sobotu?

Nemám ta čísla k dispozici. Myslím, že by stejně o mnohém nevypovídala, protože se to často střídalo. Divák si musí zvyknout na pevný vysílací den i čas. Pátek je svým způsobem tradiční a než si diváci zvyknou na sobotu, bude to několik kol trvat.

Nova asi bude mít co říkat i do toho, na který den bude zařazovat přenosy Prima. Údajně by je chtěla nechat v pondělí, kdy je vysílala v průběhu dubna, ale fotbalový svaz by je rád viděl v pátek, kdy je nyní vysílá Nova.

Nemyslím si, že do toho budeme mít co říkat. Určitě budeme mluvit do výběru utkání. Jako firma, která platí vysílací práva, máme právo první volby. Do toho, na který den je Prima zařadí – pokud to nebude zrovna proti nám, což by bylo absurdní – asi moc mluvit nebudeme. Kdybych byl Primou, asi bych před pátkem zvolil pondělí – z těch důvodů, které jsem vám řekl. Pondělí je čistý pracovní den a termínových kolizí je u něj trošku méně.

Nova je ve smlouvě se svazem zavázala, že uvede nový fotbalový magazín. Ten se údajně objeví právě na Primě. Je to pravda?

Nova má programově s magazínem dlouhodobý problém. Na televizi s naším podílem na trhu a sledovaností je velmi těžké umisťovat tak vyprofilovaný pořad s tak úzkou cílovou skupinou. Přišlo by mi správné, kdyby Prima za to, že jsme připraveni jí poskytnout práva na fotbalové přenosy, převzala přípravu magazínu na sebe, a my bychom si dále ponechali přestávky mezi poločasy svého přenosu.

S tím úzce souvisí problém s magazínem Dohráno na České televizi, který Nova nepovažuje za zpravodajský pořad a požadovala od ČT, aby za příspěvky z fotbalu platila. Jak se to vyvíjí?

Nijak. Zatím jsme to příliš nenapadali, pouze jsme hlídali, aby Dohráno nepřekračovalo nějaké elementární věci, jako že redaktoři ČT nebudou točit na ploše, pohybovat se po stadionech s více kamerami a podobně. Pořad jako takový, i když se v něm vysílají záběry ze zápasů, které jsou tři dny staré a tudíž neplní zpravodajskou funkci, jsme zatím nechali být. V okamžiku, kdy Prima vyjede se svým magazínem, se to samozřejmě může změnit. Podnět ale musí přijít z Primy.

Práva ale vlastníte vy.

Prima je tou televizí, které by mělo vadit, že existuje konkurenční pořad. Jestliže bude mít magazín, předpokládám, že ho nějakým způsobem spojí s přenosem. Kdyby byl přenos v pondělí, magazín by měli logicky zařadit před něj, nebo po něm. A pak by jim určitě vadilo, že ČT odehraje tentýž produkt o den dříve. Nova jako vlastník práv samozřejmě může posílat nějaké formální dopisy, ale věcný konflikt  by v tomto případě byl mezi Primou a ČT.

Nova vlastní vysílací práva pro český fotbal jak pro Českou republiku, tak pro Slovensko. Televize Joj minulý týden oznámila, že nakoupila práva k některým zápasům slovenské fotbalové Superligy a má zájem o reprezentaci. Půjdou obě stanice podobnou cestou jako s Miss Universe Slovenská republika 2002, kdy se stejný přenos odehrával současně na Nově i na Jojce?

Pokud nám to práva umožní, určitě. Česko – Slovensko je ten případ, kdy bychom to určitě udělali. Další možností jsou mimořádně atraktivní přenosy, třeba přátelský zápas Česko – Anglie. Jojka by si to určitě ráda vzala alespoň ze záznamu. Na druhou stranu, u většiny těchto akcí je jasné dilema – když si máte vybrat mezi fotbalem nebo hokejem, kde nehraje vaše mužstvo, a hezkýma holkama, vyberete si hezký holky. V určitých případech by to ale šlo.

Smlouva, kterou podepsala Nova, hovoří také o druhé fotbalové lize. Jednáte s dalšími televizemi – mám teď na mysli přímo Galaxii Sport – o prodeji těchto práv?

Já o těchto jednáních zatím nevím. Otázka je, jak lákavý může být pro Galaxii Sport produkt typu naší druhé ligy. Občas se dívám na DSF na druhou německou ligu, kde je to o něčem úplně jiném. Chodí na ni 20 tisíc lidí, a přesto je zajímavá pouze v posledních kolech, kdy se hraje o postup. Běžné utkání zajímá spíše jen fanoušky těch klubů, které zrovna hrají.

Má Nova zájem o nějaký další druh sportu? Předloni jste například vysílali hokejové mistrovství světa…

Měl bych zájem o mnoho sportů. Například by se mi líbilo mít formuli 1, ale je to problém se zařazováním do programu a obecně se sledovaností, protože každý sport vám a priori snižuje cílovou skupinu, kterou ve většině ostatních případů u Novy tvoří celá veřejnost. U fotbalu začínáte z 50 procent, nebo ještě méně. Je to vždycky boj, a to nejenom vnější, protože práva jsou stále dražší a jejich majitelé mají pocit, že u nás mohou aplikovat poznatky z německého trhu. Také prosadit některé věci uvnitř televize není někdy snadné, protože z finančního hlediska nejde o ziskové záležitosti. Samozřejmě kdyby naši hráli finále mistrovství světa v hokeji, bylo by to dobré. Ale když naši skončili už ve čtvrtfinále, bude třeba to letošní mistrovství možná ztrátové.

Zájem o českou hokejovou extraligu nemáte?

Byl by, ale pokud vím, ČT má uzavřenou smlouvu na dlouho dobu dopředu. Pro nás je teď zajímavá fotbalová liga. Hokej ale více přitahuje ženy, protože je rychlejší a taky atmosféra v hale, která není vyprodaná, je úplně jiná než na poloprázdném stadionu, kde je těch bílých míst daleko více. Když se mě zeptáte, jestli by Zuna měl zájem o jakýkoli sport, tak kromě mistrovství Evropy juniorů v zápase řecko-římském vám řeknu ano. Na druhou stranu chápu, že se této televizi díky její velké úspěšnosti zmenšuje manévrovací prostor v této oblasti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .