O sportovním kanálu ČT nevím, říká Bosák

radiotv22Šéfredaktor sportu České televize Jaromír Bosák nemá tušení o projektu speciálního sportovního kanálu, který by měla ČT spustit v příštím roce. O sportovní stanici se ve svém projektu nezmiňoval ani Jiří Balvín.

Šéfredaktor sportovní redakce České televize Jaromír Bosák nemá tušení o plánech ČT zřídit speciální sportovní kanál. Podle generálního ředitele ČT Jiřího Balvína by televize ráda spustila vysílání nové sportovní stanice již během příštího roku. Balvín to řekl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo, ve kterém potvrdil jednání se společností Kabel plus Sport, jejímž jediným akcionářem je společnost Sazka.

Balvín: Nabízejí nám přenosy NHL

„ČT má zájem na spolupráci s Kabelem plus, stejně jako s dalšími producenty sportovních pořadů. Chceme totiž v budoucnosti vytvořit sportovní kanál pro přímé přenosy, záznamy a sportovní dokumenty v nejvyšší možné kvalitě a maximálně možné šířce nabídky včetně takzvaných okrajových sportů,“ řekl Balvín v Právu. „Kabel plus vyráběl pro zaniklý kanál Sport 1 mnoho záznamů menšinových sportů. A o ně teď můžeme mít zájem my, ovšem pouze za předpokladu, že se nám podaří projekt uvést v život.“

Podle Balvína dostala ČT nabídku na koupi přenosů NHL, které v současné době vysílá také satelitní stanice Galaxie Sport. „Je nám to nabízeno a budeme o tom jednat. Některé schůzky již proběhly. Nerad bych byl ale v této fázi jednání konkrétní,“ řekl šéf ČT. Bosák, na jehož funkci televize vypsala výběrové řízení podobně jako na funkce šéfredaktorů zpravodajství a aktuální publicistiky, o Balvínově plánu neví. „Pokud se týká speciálního sportovního kanálu ČT, vím o něm zhruba tolik, kolik informací bylo v rozhovoru pana Balvína pro Právo,“ odpověděl na dotaz RadioTV.

Baumruk: Uživí se jedině celoplošný kanál

Také Bosákův předchůdce Jiří Baumruk nemá v plánech ČT jasno. „Informací o sportovním kanálu je zatím málo. Byl to vždycky můj sen, ostatně jako šéfredaktor sportu jsem v ČT rozšířil sportovní vysílání natolik, že se o ČT 2 hovořilo jako o sportovním kanále. Záměr je to samozřejmě dobrý, má jen svá úskalí: finance na výrobu a nákup práv, kvalitní lidi ve všech profesích, a jeho penetrace,“ upozorňuje. Pokud by nešlo o celoplošný kanál, byla by to podle Baumruka obrovská nevýhoda pro diváky i zadavatele reklamy.

„Je to ještě dlouhá cesta k existenci sportovního kanálu v podobě, která by byla optimální. Není náhodou, že mnoho podobných projektů ztroskotalo. Pokud se ale spojí perspektivní vysílací frekvence s vytrvalým investorem, byla by to lahůdka nejen pro diváky, ale i pro sportovní fajnšmekry,“ míní Baumruk, který zvažuje účast ve výběrovém řízení na šéfredaktora sportu ČT. „Dostaly se ke mně ale „zaručené informace“, že nový šéfredaktor je už známý. A já jsem soutěživý typ,“ říká Baumruk. Bosák svou kandidaturu již potvrdil.

Stane se ČT závislejší na Sazce?

Spoluprací s Kabelem Plus Sport by se ČT stala ještě závislejší na společnosti Sazka, od níž každoročně putuje téměř 10 procent všech příjmů z reklamy na veřejnoprávní televizi. Celkový příjem z prodeje reklamního času Sazce v roce 2000 odhadoval tehdejší generální ředitel ČT Dušan Chmelíček na 90 milionů korun. Sazka tehdy televizi vyhrožovala, že smlouvu o využívání reklamního času vypoví, pokud ČT odvysílá reportáž pořadu Klekánice o údajných nekalých praktikách v jejím hospodaření.

Kauza tehdy otřásla pozicí samotného Chmelíčka, který reportáž na nátlak Sazky zakázal odvysílat. Tlak médií, která přinesla informace o schůzce Chmelíčka se šéfem Sazky Alešem Hušákem, donutil tehdejšího ředitele ČT nakonec vysílání Klekánice povolit. Pořad ale provázelo vyjádření Sazky, které natočila její společnost Kabel Plus Sport. Ta také produkuje pravidelné losování Sportky, které se objevuje ve vysílání ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .