Novácký Víkend bude spíš o zábavě než o zpravodajství

radiotv-archivTelevize Nova překvapila. Její nový publicistický pořad Víkend, který chce podobně jako Střepiny těžit z popularity Televizních novin, totiž budou připravovat výhradně studenti žurnalistiky, kteří většinou nikdy v televizi nepracovali. Od tohoto týdne dostanou prostor každý pátek po 21 hodině, tedy ve velmi sledovaném čase, kdy televizní stanice svádí ostrý boj o diváky. Čtyřicetiminutový zábavný magazín vymyslel Pavel Zuna a Nova na jeho přípravě pracovala od poloviny loňského prosince.
„Nechali jsme se trochu inspirovat tiskovými médii. Říkali jsme si, že tak jako deníky svým čtenářům přináší na víkend takové trochu odlehčené čtení s řadou barevných obrázků, které jim umožňuje podat některé informace zábavnější formou než v běžném vydání, i náš nejúspěšnější pořad Televizní noviny přináší takové ty jednodenní informace a my bychom měli dát šanci našim divákům dozvědět se o některých tématech něco víc právě formou magazínového víkendového pokoukání,“ vysvětlil důvod vzniku pořadu generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Žádná politika a aktuální témata

Víkend vznikal se záměrem vytvořit pořad, který se nebude zabývat politikou a aktuálními událostmi, ale bude o zajímavostech, významných historických okamžicích nebo zajímavých osobnostech. „Každý magazín bude složen až z deseti reportáží o přítomnosti, minulosti i budoucnosti, z domova i ciziny, většinou spojených jedním hlavním tématem. Všechny reportáže by měly zajímat a bavit, určitě ne stroze informovat nebo poučovat,“ přibližuje dramaturg pořadu Jiří Podzimek. Bývalý moderátor Nedělní partie na Primě nastoupil do Novy loni v prosinci výhradně kvůli tomuto projektu.
„Chceme, aby se diváci během čtyřiceti minut dozvěděli něco, co až dosud netušili, chceme, aby je Víkend těšil,“ říká Podzimek. Podle Zuny by si měl divák v každém pořadu najít nějaké téma, které ho zaujme nebo pobaví, ale nejlépe obojí: „Pokud bude jedna reportáž vážného typu, pak ta následující bude přesně opačná.“ Reportáže budou nadčasové a rozdělené do sedmi až osmi víceméně pravidelných rubrik. Historický okamžik osvětlí některou významnou událost z minulosti, například první přistání člověka na Měsíci nebo ztroskotání Titanicu. V rubrice Osobnost televize představí domácí i zahraniční osobnosti (v tiskovém materiálu Nova slibuje Roalda Amundsena, Jaroslava Haška, Mr. Beana či Jurije Gagarina), Na vlastní kůži zase nabídne pohled na nejrůznější povolání očima reportéra, který se nechá zaměstnat v nějaké profesi (podobnou rubriku před časem zavedly Lidové noviny ve svém magazínu).

Vedení Novy prosadilo moderátory TN

Dalšímu nováckému pořadu Občanské judo se Víkend přiblíží rubrikou Domácí rádce. Nova třeba anoncuje kurz domluvy s cizincem, když obě strany mluví pouze v mateřštině nebo jak se zbavit mravenců v kuchyni. Velmi uvolněná bude rubrika Očima dětí, ve které budou děti z mateřské školy nebo prvního stupně základní školy komentovat nějaké téma Víkendu. Redaktorsky těžší bude rubrika Hoď si to a jeď, ve které reportér hází šipkou na mapu České republiky a tam, kam se zabodne, pojede natočit medailon. Producenti slibují také rozhovory s celebritami, například s Keanu Reevesem a Sandrou Bullockovou.
„Ten pořad vzniká na zelené louce, já si nevybavuji, že by pořad tohoto typu existoval. Byť je to publicistika, tak si myslím, že takto pojatá publicistika v této zemi ještě nebyla. Lidé, kteří budou ten pořad dělat, jsme našli přes konkurz nebo jsme je oslovili na základě nějaké okrajové spolupráce s televizí Nova,“ říká Pavel Zuna, který bude Víkendem provázet jako moderátor společně s Pavlou Charvátovou. Ti se budou střídat s dalšími moderátorskými dvojicemi Televizních novin. Víkend vždy odmoderuje ta dvojice, která bude mít službu v Televizních novinách. Nova sice zvažovala i jiné varianty, vedení televize ale prosadilo tváře z Televizních novin, které by měly zajistit vyšší sledovanost.

Redakce je zatím neúplná

Redakci Víkendu tvoří sedm reportérů, které vede redaktor zpravodajství Martin Krušina. Mezi reportéry se objevuje například David Pilař, někdejší zaměstnanec tiskového oddělení Novy, jihomoravské reportérky Novy Šárka Konířová a Lenka Vorlíčková či Petr Bělík, který už natáčel reportáže pro Občanské judo a Prásk. Žádnému z reportérů ještě nebylo třicet let a většina z nich studuje nebo vystudovala žurnalistiku – ať už na pražské Fakultě sociálních věd nebo v Brně, Olomouci a pražské Vyšší odborné škole publicistiky. Redakce zatím není kompletní, Nova by chtěla, aby ji do budoucna tvořilo deset lidí.
Podle šéfredaktora zpravodajství Martina Ondráčka se Nova nejdříve pokoušela pro Víkend použít reportéry Televizních novin, ale narazila u nich na stereotypní styl práce, který neodpovídal zaměření pořadu. Víkend by měl také částečně využívat regionální studia, od nichž Nova kupuje reportáže pro Televizní noviny. Nové studio, z něhož bude televize Víkend vysílat, připomíná studia pro kompaktní ranní vysílání nebo pořady typu Toulavá kamera na ČT či Svět 2005 na Primě. Právě jejich divácká úspěšnost zřejmě Novu přesvědčila o nutnosti zavést podobný typ publicistické relace. „Všechno nasvědčuje tomu, že diváka už nezajímá akvizice, chce původní tvorbu a zvlášť publicistiku,“ shrnuje Ondráček.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: