Nejslabší! Máte padáka! má ještě své „mouchy“

radiotv221Nedělní premiéra soutěže Nejslabší! Máte padáka! dopadla o poznání lépe než Gladiátor na ČT, přesto má Nova co zlepšovat. Třeba monotónní slovník moderátorky Zuzany Slavíkové…

O poznání lépe než středeční soutěž Gladiátor na České televizi vypadala nedělní premiéra kviz show Nejslabší! Máte padáka! na Nově. Výsledky sledovanosti sice zatím nejsou veřejně k dispozici (podle Martina Chalupského je Nova zveřejní po 11. hodině), vizuálně však česká verze Nejslabšího článku vypadá velmi dobře a to samé lze říci také o moderátorce Zuzaně Slavíkové. Velkým mínusem je ale její monotónní slovník, především neustále stejné otázky „Kdo vám to kazí? Koho byste se zbavili?“ po každém hracím kole.

Choroš je houba, Václave!

Díky této „malichernosti“ se hra stala po prvních deseti minutách docela nudnou, a zpestřilo ji až finále mezi dvěma posledními hráči. Naopak poznámky moderátorky na adresu konkrétních soutěžících byly trefné a správně jízlivé, takže se daly srovnat s výkonem Anne Robinsonové v britské a americké verzi. Nova předvedla dobrou práci při vizuální přípravě moderátorky, ale vzhledem k tomu, že její oblečení a zjev jsou součástí programové licence, kterou stanice zakoupila od BBC, ji za to nelze přímo pochválit.

Podobné je to s interiérem studia, který vypadal velmi dobře, ovšem opět není výtvorem Novy, ale podmínkou programové licence. Narozdíl od Gladiátora zde neprobíhají žádné rušivé elementy typu blikajících zářivek, takže ani nedochází ke kolizi s kamerami s následkem trhavé „modravé obrazovky“. Diváci ve studiu nejsou takřka vidět, ustupují do namodralého až černého pozadí a Nova jim dává prostor pouze při reakci na slova moderátorky.

Byli soutěžící pomalí?

Faktograficky by bylo zajímavé zjistit, jak rychlí by museli být soutěžící, aby v jednotlivých kolech získali nejvyšší dosažitelnou částku, tedy 100 tisíc korun. Prvnímu devítičlennému družstvu se dařilo v průměru dosahovat zisku okolo 20 tisíc korun na kolo, což moderátorka pochopitelně označila za špatný výsledek. Přitom rozhodně nelze říci, že by hráči byli vyloženě pomalí, hra byla dynamická a vcelku neztrácela grády v celém svém průběhu (až na ty počáteční opakované monology moderátorky).

Celkově si česká verze Nejslabšího článku vedla dobře, a pokud Nova vychytá některé mouchy (dovolí to přísná licence?), mohla by se stát ještě přitažlivější. Záleží také na soutěžících, kteří musí pochopit, že kromě moderátorky jsou to právě oni, od koho se očekávají nepředvídatelné obraty a zákeřné výpady. Na obranu Gladiátora lze říci, že moderovat soutěž v přímém přenosu je daleko obtížnější než sestříhat předtočený pořad a vybrat z nich to nejlepší jako u soutěže Nejslabší! Máte padáka!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .