Nedělní večer? Ještě, že máme SuperStar…

radiotv22Končí víkend a zrovna mátě chuť se podívat na televizi. Přepínáte z ČT1 na „Dvojku“, testujete Primu s Novou. Nic, co by vás zaujalo. Až teprve letos nedělní večer strávený u televize se stává lákavou lahůdkou, na kterou je důvod se těšit.

Asi to znáte. Končí víkend a zrovna mátě chuť se podívat na televizi. Přepínáte z ČT1 na „Dvojku“, testujete Primu s Novou. Nic, co by vás zaujalo. Až teprve letos nedělní večer strávený u televize se stává lákavou lahůdkou, na kterou je důvod se těšit.

Soutěžní reality show Česko hledá SuperStar je fenoménem. Právě v neděli večer se TV Nova mění z průměrné, někdy oldies televize na moderní a atraktivní kanál. SuperStar je skvělý zábavný pořad, i s napětím. Navíc zpěv a mladé neokoukané tváře, kterým už je dělána reklama všude možně – nyní nově i v rádiu, kde se hraje společná píseň Veď mě dál (poprvé prémiově nasazena do playlistu Evropy 2), jsou přitažlivým magnetem pro českého diváka, který už je prakticky přejeden stále stejnými hvězdami, jenž se pevně ukotvily v malém českém šoubyznysu. Ačkoliv se to málo přiznává, Vondráčková a Gott už domácí publikum opravdu nebere.

SuperStar hodně zvedla neděli na Nově

Tím, že se SuperStar dostala do třetí finálové části, Nově se naskytla příležitost, diváka v neděli večer už od 20 hodin připíchnout k sobě. Poté, co první část SuperStar zhruba po 90 minutách skončí, Nova nabízí komentovaný přehled nejdůležitějších událostí týdne v pořadu Střepiny. Tady už tolik zábavy a pohody není, ale i tak svým dynamickým zpracováním (občas ale „manipulačním“) divák u relace většinou zůstane. Potom se usedá k Tele Tele, které sice mnozí kritici odsuzují, ale pokud budou nezaujatí, tak by měli uznat, že čtyřka Suchánek, Žilková, Genzer a Carda jsou díl od dílu lepší a nápaditější. Prostě pro komerční televizi skvělý gagový magazín.

Jakmile se hodinová ručička přehoupne přes 23. hodinu, je jasné, že dojde k tomu, čemu se klidně může říci: Kdo půjde z kola ven? Napětí stoupá nejen ve sportovní hale na Brumlovce, ale i v domácnostech po celé zemi. Množství tyčinek či brambůrků přichystaných na stolku v obývacím pokoji se tenčí a nervozita se stupňuje. Do půlhodiny se dozvíme, s kým se už příště neuvidíme a zda-li zrovna ten náš favorit uspěl.

Kdo to nakonec vyhraje? Bude to miláček publika Samer Issa (je zkušený; umí si připravit choreografii; zná Pop Idol ze zahraničí; ví, že soutěž je show pro pobavení diváka) nebo Tomáš Savka (lepší se; je konzervativnější; Mercuryho zpíval skvěle) či dokonce Stanislav Dolínek (klobouk odhodil v dál; bude se lepšit; konečně pochopil, že musí dělat show)? Anebo Aneta Langerová se všemi zatočí? Nebo to bude jinak a Šárka Vaňková, ačkoliv jí do karet moc nehraje její nízký věk, to nakonec všechno zvládne? Či nadaná a vyzpívaná Martina Balogová to všem „natře“? Nechme se překvapit.

Dívat se v neděli na ČT? Asi jen za trest

Ostatním kanálům nezbývá nic jiného, než doslova paběrkovat

Je ale nutné zdůraznit, že Česká televize (ČT) se prakticky ani moc nesnaží vytvořit pohodový nedělní večer u televizní obrazovky. ČT1 sice vsadila na domácí původní televizní tvorbu (což je záslužné), ale ta témata…

Před časem se divák unavený běžnými a každodenními, mnohdy existenčními, starostmi mohl „rozptýlit“ dramatem Hodný chlapec, kde nešlo o nic jiného, než o riziko spjaté s drogami, povalující se injekční jehlou ve voze městské hromadné dopravy a následně o strach z možného nakažení virem HIV. A aby toho nebylo málo, „hodný chlapec“ zavraždí svou starší „přítelkyni“, která studentovi na přání otce oznámila, že se s ním rozchází. Poté nás děj směruje do vězení. Ach, opravdu pozitivní příběh…

ČT ovšem si v takovýchto námětech libuje a tak uvolňuje veřejnoprávní prostředky na další natáčení podobných syrových, avšak mnohdy křečovitých námětů. Pokud nemá veřejnoprávní televize náhodou nějakou vlastní televizní inscenaci, nabídne divákovi další „pozitivní“, tentokrát filmový snímek Smradi. Poté se ale další týden vrátí ke své původní tvorbě a divák má možnost shlédnout tři roky starý televizní film Přepadení.

O tom, co nás bude čekat v neděli večer i o tomto víkendu, je rozhodnuto. Překvapivě je to film s dalším výstižným názvem – Znásilnění. A tak se zbývá zeptat, co bude dál? Zavraždění? Umírání? Kradení? Válčení?

ČT1 ovšem po své „filmové lahůdce“ vysílá další. Tentokrát politickou. Ovšem u pořadu Otázky Václava Moravce chvíli přemýšlíte, zda má vůbec smysl se na to dívat. Témata jsou většinou tak nezáživná a opět katastrofická. Třeba. Odposlechy, pád vlády, terorismus…

ČT2 si vysílá dlouhodobě tu svou mozaiku Večer na téma… To moc zábavné také není, ovšem se zde aspoň divák něčemu může přiučit. Pokud jestli chce hloubat, tak může. Ovšem i zde veřejnoprávní televize občas „ujede“, jako v případě komponovaného programu na téma Mezinárodní den žen. Opravdu tristní pořad…

Nedělní stále stejná – nudná – Prima

Prima TV v neděli po Wolfovi sází na další kriminálku. Tentokrát ne z Berlína, ale Vídně. Komisař Rex zajisté patří k Primě, ale sedmá řada bezesporu úspěšného seriálu 90. let už není tak kvalitní, jaké byly ty předchozí, jež tato televize prozíravě reprízuje každý všední den po 17. hodině.

Divák rodinné televize, jak se Prima ráda nazývá, už si může být jistý, že po detektivce se může zasmát u Krampolova Nikdo není dokonalý. A navíc už také ví, že ve stejný čas, už téměř osm (?) let. Ano, český průměrný divák je konzervativní…

A tak můžeme být rádi, že máme Novu. Kritici televize z Barrandova zajisté zuří, ale v neděli večer na české obrazovce skutečně nic jiného nového a hlavně nevyčpělého neuvidíte. Uvidíte to jenom na Nově. Navíc se alespoň na chvíli můžeme dívat na televizi „západního“ typu. Z Novy se stává třeba taková RTL.

SuperStar umožňuje bezejmenným lidem stát se hvězdou

Co to vlastně SuperStar je? Pro ty, kteří náhodou ještě nezaregistrovali nebo třeba pořádně nevědí, o co vlastně jde, tak trochu teorie.

Pokud si myslíte, že Idols je jen lepší pořad o lidech, kteří rádi zpívají, pak jste na omylu. Místo falešně pějících amatérů se na obrazovkách představují mimořádně talentovaní mladí lidé, které třeba ani nenapadlo, že by kdy mohli stát po boku svých idolů.

Splnit si takový sen už dva roky není vůbec problém. Statisíce mladých lidí po celém světě dostaly mimořádnou šanci díky britské společnosti FremantleMedia a televizi ITV, kde se show Idols začala vysílat poprvé. Jsou to právě Britové, kteří vymysleli uspořádat soutěž: objevit novou hvězdu a diváky přitom nechat nahlédnout do atraktivního zákulisí showbyznysu s možností spolurozhodovat.

Čtyřicet čtvrtfinalistů se předstailo vždy po deseti v show na televizní obrazovce. Každý zazpíval jednu píseň podle vlastního výběru, s doprovodem klavíru. Odborná porota v televizním přenosu už jen komentovala jednotlivá vystoupení. O tom, kdo se probojoval až k metě nejvyšší, už rozhodli pouze diváci. Po skončení každého dílu měli možnost telefonem nebo SMS hlasovat pro jednoho ze soutěžících. Do semifinále postoupili dva, kteří získali nejvíce hlasů.

Takto vyšlo ze čtyř dílů osm semifinalistů. Zbývající dva vybrali diváci a porota v pátém kole.

Semifinále má osm kol. Jednotliví soutěžící vystoupují už s plným hudebním doprovodem, choreografií a kostýmy. Diváci mohou opět hlasovat prostřednictvím telefonů nebo SMS. V každém kole vypadává jeden ze soutěžících, který po odvysílání daného dílu získá nejméně diváckých hlasů. Po osmém kole zůstanou už jen dva finalisté. Semifinále bude TV Nova vysílá od dubna do června, každý týden vždy jedno kolo.

Odměna pro toho, koho vyberou diváci, je opravdu výjmečná. Co přesně, to prozrazuje Milan Herman, general manager BMG Czech Republic: „Naše hudební vydavatelství uzavře s vítězem soutěže kontrakt na vydání desky. Zároveň se náš umělecký a agenturní management Scream Artist Management bude o daného interpreta minimálně další dva roky starat.”

Vítěz soutěže Česko hledá SuperStar se ocitne v katalogu firmy, která vydává desky světoznámým umělcům. Pokud se podíváme na domácí scénu, dostane se vítěz do společnosti takových hvězd, jakou je bezesporu Marie Rottrová, Janek Ledecký, Ivan Král, Vlasta Redl, Jaromír Nohavica, Iva Bittová nebo ze skupin Buty a Elán.

Kromě jistoty v podobě kontraktu s BMG Czech Republic může vítěz zúročit i svou popularitu. Tu mu zajistí účast v soutěži. Kromě toho může uspět i na zahraničních trzích. BMG má totiž pobočky po celém světě.

Komu se podaří oslovit největší počet obyvatel České republiky, to se dozvíme až po hlasování diváků v přímém přenosu TV Nova, v neděli 20. června 2004. Tehdy bude hudební nebe v Česku bohatší o novou hvězdu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .