Na ČT bude rok 2004 ve znamení sportu

radiotv222Je to každé dva roky. Opět v novém roce 2004 bude sportovní fanoušek jako u vytržení. Mimo jiné se uskuteční letní olympiáda v řeckých Aténách, fotbalové mistrovství Evropy v Portugalsku a hokejový šampionát u nás v Česku, v Praze a Ostravě.

Redakce sportu veřejnoprávní České televize tento týden uspořádala tiskovou konferenci, na které představila svůj nejbližší plán. Kromě vysílání dalšího ročníku nejprestižnější klubové soutěže, fotbalové Ligy mistrů, jejichž letošním účastníkem je po pauze v základní skupině i tým z Letné, ČT bude letos přenášet rovněž zápasy Tipsport hokejové extraligy, která je pro veřejnoprávní televizi „výkladní skříní“. Nabídne mj. i některá utkání českých týmů v Poháru UEFA. Většinou ale jen pražskou S ze Strahova.

Olympiáda opět nonstop

„Čeká nás rok velice lákavý pro diváky. Pro nás ale náročný organizačně a finančně,“ zahájil vzletně vedoucí sportu ČT Otakar Černý. V průběhu diskuse přišla i řeč na sportovní kanál. „Jenže jeho zřízení v digitální podobě by přišlo na jednu miliardu korun,“ dodal Černý a pokračoval: „Zpočátku by nebyl čistě sportovní, ale objevovalo by se na něm i zpravodajství a kulturní akce.“

Přenosy z olympiády od 13. do 29. srpna 2004 bude zajišťovat čtyřiadvacetičlenný štáb celých 24 hodin denně. Základem budou opět reportážní vstupy přímo ze sportovišť. „Rozhodujícím měřítkem bude česká účast, ale také atraktivita nabídky,“ naznačil výběr přenosů specialista na olympijské přenosy Vladimír Drbohlav.

Především ekonomické důvody rozhodly o tom, že olympijské studio bude opět v Praze. „Na přenosech ze 37 sportovišť se podílí televizní pracovníci z 21 zemí Evropy, Ameriky, Asie i Austrálie. Česká televize pokrývá jednu ze skupin fotbalového turnaje ve Volosu,“ doplnil Drbohlav.

Na místě bude čtyřiadvacetičlenný štáb, v Praze se budou ve studiu střídat Robert Záruba a Vojtěch Bernatský.

ČT chce mít nový rekord

V Česku se opět po 14 letech uskuteční, nyní už 68., mistrovství světa v ledním hokeji. V Praze a Ostravě se tak stane tradičně na přelomu dubna a května příštího roku. „Odvysíláme celkem devětadvacet utkání, což je nový rekord. Maximum z posledního mistrovství bylo 25 zápasů,“ uvedl hokejový komentátor Robert Záruba, podle něhož bude ČT při MS v mnohem větší míře využívat poznatků a komentářů expertů. Pokusí se o analytické ztvárnění šampionátu na obrazovkách veřejnoprávní televize. Jinými slovy se půjde více do hloubky, ČT nechce nabídnout pouhé „povrchní“ informace.

V komentátorském týmu jsou Robert Záruba, Petr Vichnar a Michal Dusík plus čtyři bývalí hokejisté jako experti – Martin Hosták, Pavel Richter, Jiří Králík a Miloš Holaň. Na obou stadionech bude fungovat speciální studio. „Počítáme s tím, že sledovanost přesáhne běžný okruh sportovního publika, tomu bude odpovídat program studia,“ řekl Záruba.

My se věnujeme mezinárodnímu fotbalu, říká ČT

Přelom června a července nabídne ČT kompletní pořad 31 zápasů z fotbalového ME v Portugalsku. „Věnujeme se mezinárodnímu fotbalu, zatímco Nova a Prima má smlouvu na domácí,“ poznamenal za fotbalové redaktory Pavel Čapek. Přímo v dějišti šampionátu bude pracovat šestičlenný štáb. Při přenosech bude ČT využívat zkušenosti ze Studia fotbal z Ligy mistrů.

Jaromír Bosák, Pavel Čapek a Petr Svěcený odkomentují 31 utkání. Na místě budou v červnu a červenci pracovat i dva reportéři a kameraman. UEFA dodá seriál dvacetiminutových pořadů, které budou vysílány před šampionátem. „Budeme se snažit, abychom měli studia přímo na stadionech,“ řekl Čapek.

V tradiční studiové podobě bude Česká televize vysílat fotbalovou Ligu mistrů. Každou hrací středu uvidí diváci jeden zápas a k tomu tři úterní utkání Sparty. „Pro jarní pokračování se pak snažíme o to, abychom vedle sestřihů vysílali zápasy v úterý i ve středu,“ řekl komentátor Čapek.

Pro Pohár UEFA má ČT smlouvu jen na domácí zápasy pražské Slavie. Černý slíbil, že bude jednat i s majiteli dalších práv, ale jedním dechem dodal, že tato soutěž není pro Českou televizi prioritou. „Není to projev pragocentrismu, ale v roce velkých sportovních akcí musíme z ekonomických důvodů něco oželet,“ vzkázal fanouškům do Teplic.

Vedle svého komentátorského týmu se bude Česká televize snažit víc využívat expertů. Ti by se měli objevit i jako spolukomentátoři fotbalových přenosů z mistrovství Evropy. Také sobotní sportovní studio dostane v příštím roce novou podobu, do níž by měli být víc vtaženi hosté i diváci.

Náklady na zajištění všech nejdůležitějších akcí nejsou momentálně ještě přesně vyčísleny. „Pohybují se v řádech stovek miliónů. Konkrétní číslo se nedá říct. Neznáme ho,“ řekl Černý s tím, že k upřesnění částky teprve dojde po vyjasnění všech podmínek. Například při hokejovém MS stále není jasné odkud bude Česká televize vysílat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .