Mají historické sportovní kanály pro diváky smysl?

st-perexV Německu by měl brzo odstartovat kanál, který bude zaměřený na historii tamní ligy. Sportovní stanice ESPN několik let provozuje zvláštní kanál se zaměřením na historické sportovní přenosy. Televize se tak stává náhradou historických publikací a zejména v oblasti sportu jde o náhradu nenahraditelnou…

Sportovní kronika nebo sportovní kanál?

Postavit program jakéhokoliv sportovního kanálu jen na reprízách dávných sportovních přenosů může na první pohled znít šíleně. Na druhé straně, jde o vděčný archivní materiál, který se jen málokdy objeví ve vysílání některé klasické televize. Pokud ale existují tisíce hodin archivních záznamů, není důvod, proč je nevysílat na tematických stanicích. To je i případ fotbalového kanálu, který se rodí v Německu. Jak informuje server Digizone.cz s pomocí německého magazínu DIGITAL fernsehen, provozování historického fotbalového programu zvažuje přímo Německá fotbalová liga. Ta chce vytvořit stanici obsahující archiv 36 profesionálních klubů.

Kanál by měl nést jméno Bundesliga History Channel. Pokud se podaří dotáhnout projekt do konce, tak nová televize by měla disponovat rozsáhlým archivním materiálem. Bude mít k dispozici přes 40 tisíc hodin záznamů počínaje rokem 1963.

Historický sportovní kanál může mít jen lokální význam

Zatím není jasné, zda bude nový kanál vysílat nekódovaně do celé Evropy, nebo zda bude k dispozici jen divákům v Německu. Podobné vysílání může ale mít jen lokální význam. Pokud se kanál zaměří na jednu zemi (Německo) případně jednu soutěž, může svým divákům nabídnout poměrně atraktivní program složený z opakovaných prožitků celých fotbalových sezón. Tak může uspokojit mnoho fotbalových fanoušků v zemi, kde působí. Pokud by ale kanál působil mezinárodně a zaměřoval se na různé soutěže v Evropě, je pravděpodobné, že by nabízel jen střípky ze soutěží a nemohl by se historii věnovat komplexně. Fanoušci by zřejmě nebyli nadšení.

stuttgart_vorschau_02

Ve světě nicméně existuje kanál zaměřený na sportovní historii – ESPN Classic Sport. Znají ho i čeští diváci. To je přesně příklad vysílatele, který se snaží uspokojit všechny divácké skupiny nejrůznějším menu sportovní historie, no reálně nenabízí téměř nic, co by mělo hodnotu pro konkrétní země. Pro české diváky bylo jediným zajímavým vysíláním opakování finálového zápasu Československé reprezentace s Německem na fotbalovém Mistrovství Evropy 1976. Ale například historické finále československého klubu v Poháru vítězů pohárů z roku 1969 mezi Slovanem Bratislava a Barcelonou diváci neviděli. Stejně tak většina přenosů z Classic Sportu pro ně neměla moc veliký význam.

Vysílání pro pamětníky

Sportovních kanálů mapujících historii není moc, ale vznik Bundesliga History Channel je určitě podnětem k zamyšlení. Historické dokumentární kanály, nostalgické filmové kanály nebo programy s klasickou animovanou tvorbou jsou běžnou součástí kabelových a satelitních operátorů. Na podobném principu můžou fungovat i historické sportovní kanály. I když asi nedosáhnou výraznou sledovanost, určitě můžou mít své místo na slunci.

I v českých podmínkách by určitě bylo zajímavé vrátit se obrazem k poslední federální sezoně nejvyšší hokejové nebo fotbalové ligy. A nebo se podívat deset let zpátky na tehdejší úroveň českého fotbalu na domácí i mezinárodní scéně. Určitě jsou mezi námi mnozí, kteří by rádi znovu prožili celé fotbalové EURO 1996 nebo hokejové Nagano ´98. Z tohoto pohledu, pokud by podobný kanál vznikal i u nás, největší ambice by s ním mohla mít Česká televize, která disponuje většinou obrazového materiálu z významných sportovních událostí.

Inspirací pro vznik podobného kanálu v České republice ale nemusí být jen ESPN Classic Sport nebo Bundesliga History Channel. Podnětný může být i pohled na Slovenskou televizi a její Trojku. Ta se v posledních týdnech stala historickou sportovní kronikou zcela nechtěně. Jelikož nemá peníze na vysílání aktuálních sportovních událostí, stále častěji sahá po archivních přenosech. Diváci mohli před několika týdny prožít například celou pekingskou olympiádu. Magické slovíčko „naživo“ se na Trojce už téměř neobjevuje. Diváci už jen čekají, kdy Slovenská televize začne místo značky naživo zobrazovat pod logem nepřetržitou informaci o roku výroby vysílaného sportovního přenosu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .