Má ČT svou mediální tvář? Jistě, je to přece Horst!

radiotv22Skoro každá tržně orientovaná, nebo-li kapitalistická, země má dnes svou čistě teleshoppingovou televizi. Dodnes ji ale pořádně nemá Česko. Před časem sice se o tento projekt projevil zájem (Nat1-Nabídková televize), ale to je zhruba tak všechno.

Přesto český divák nemusí zoufat. V žádném případě se nemusí cítit ochuzen o ten ‚skvělý‘ pocit se dívat na nekonečnou nabídku zboží, která je tolik vychvalována.

Na tuzemském trhu působí dvě největší teleshoppingové firmy, jejíž náplní je prodávat zboží prostřednictvím televizní obrazovky. Ta jim slouží jako reklama. O vše ostatní se postarají operátoři v tzv. call centrech.

Pozorný televizní divák již zaznamenal, že těmi nejznámějšími firmami je hodonínský WS International a pražská Tena. Právě tyto dvě společnosti jsou stálými a věrnými klienty dvou televizí, které teleshoppingovou reklamu umožňují. Je jimi komerční Prima TV a veřejnoprávní Česká televize (ČT).

Česká teleshoppingová televize

Ponechme stranou komerční kanál. Ten ať si vysílá reklamu v jakékoliv formě (pokud neporušuje mediální zákony). Zaměřme se na ČT.

Především je to veřejnoprávní televize financovaná z pravidelných odvodů tzv. koncesionářských poplatků. Navíc má povoleno vysílat 1% reklamy denně z vysílacího času. Nikde není specifikováno, zda inzertní služby ČT budou mít formu klasické současné televizní reklamy, nebo tzv. teleshoppingový formát.

Proto ČT této benevolence využívá a podle dřívějších slov generálního ředitele veřejnoprávní televize Jiřího Janečka bude navíc tento ‚formát‘ více podporovat a dávat mu větší prostor ve vysílání. O tom, že se tato forma veřejnoprávního programu vedení zalíbila, svědčí i nedávný výrok Martina Krafla, tiskového mluvčího ČT: „Podařilo se nám zvýšit cenu. Očekáváme, že utržíme 80 milionů českých korun.“

Navíc ČT svým klientům vychází vstříc a zvyšuje jim vysílací prostor. V letošním roce přibylo prodejního vysílání. Česká televize například vysílá 80 minut denně, což je o třetinu více než před rokem. Plní tedy to, co oznamovala.

Česká televize může být spokojena. Navíc svým teleshoppingovým vysíláním získala zdarma svou televizní tvář, která ČT propaguje. Tím ‚marketingovým tahem‘ je Horst Fuchs. Zná ho téměř každý. I malé dítě… Stačí naznačit: to je ten, co má holou hlavu a navíc naušnici v uchu.

Legraci si z něho dělá nejen imitátor Zdeněk Izer ve svém pořadu Tele bazar (Prima TV), ale i skečový herec Josef Carda v Tele Tele (TV Nova). Takže propagace je zajištěna na všech ‚konkurenčních frontách‘.

Máme konkurenci. To je nefér

Přesto samotné teleshoppingové firmy se moc spokojeně cítit nemohou. Ačkoliv jejich výrobky jsou lidem více na očích, tržby klesají.

„Celkový obrat společnosti roste, ale z teleshoppingu byl v prvním pololetí v přepočtu na minutu o dvacet procent nižší,“ řekla MF Dnes Petra Bezoušková z firmy WS International. Právě v této firmě je Horst Fuchs kreativním ředitelem.

„Ještě nikdy od roku 1992 neklesly tržby v prvním čtvrtletí v porovnání s koncem minulého roku tak razantně,“ uvedl pro ČTK ředitel společnosti Tena Jiří Heger.

Kdo je viník? Per-Anders Everbring, provozující Smart-shop, rovněž inzerující na ČT, zná odpověď: „Na trhu je více nefér konkurence než v jakékoliv jiné zemi. Prodávají levné čínské kopie jako naše výrobky a matou tím kupující. To má negativní vliv na celé odvětví.“

Společně se pak všichni shodují, že viníkem nižších tržeb je vyšší cena za televizní vysílání. Ta vzrostla o pětinu. Na trhu je i více firem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .