Ledy se hnuly aneb o tom, jak se lepší české televize

radiotv22České televizní kanály se nám pomalu ale jistě zlepšují. Sice to není na první pohled zcela patrné, ale přece. Česká televize od ledna odstartovala nové pojetí zpravodajství, TV Nova se chystá od února být „německým kanálem“ a Prima je rodinnou televizí.

Vezmeme to stručně, ale výstižně. Začněme třeba Českou televizí (ČT).

Na podzim ČT rozjela kampaň, ve které informovala širokou veřejnost o tom, že je ve finanční krizi a musí rušit pořady, a nové projekty nebude vůbec zahajovat. Ponechme nyní stranou téma koncesionářských poplatků a podívejme se na to, co na obrazovce vidíme.

Nevím jak kdo, ale já vidím samá pozitiva. Programové schéma dostalo (hlavně na ČT1) jednotnou strukturu, chce se napsat jinou terminologií, že vysílání je v taktu. Což je velmi příjemné, protože si divák zvykne na určité pořady a přesně ví, v kolik hodin se vysílají.

Navíc tvůrci žánrových menšinových pořadů, které se dostaly na index, shánějí sponzory a obsah věnují bilancování let minulých. Patří mezi ně například Paskvil či Noc s Andělem. U tohoto pořadu mě navíc mile potěšilo, že jej sponzoruje Radio Evropa 2. Škoda jen, že tato stanice hraje jinou hudbu než zmíněná Noc nabízí.

Přesto, že se na televizní filmy často nedívám, nakonec jsem to udělal. Bylo to předminulou sobotu a ČT1 vysílala film s Melem Gibsonem Po čem ženy touží. Avšak druhý film se stejným hercem Výkupné jsem striktně odmítl a nejsem si zcela jist, zda na veřejnoprávní obrazovku patřil. Avšak o tom se může vést diskuse… Co se filmové tvorby týče, ČT udělala dobře, že nakoupila dvoudílný německý film Žofie, malá sestra Sisi.

Obzvláště radost mi dělá pondělní Filmový klub na ČT2, který nabízí filmy, jež opravdu na komerčním kanálu neuvidíme. V těchto okamžicích děkuji za to, že něco jako veřejnoprávní televize existuje. Navíc už dlouho jsem marně pátral po pořadu, který se věnuje menšinám. Všimli si toho konečně i v samotné ČT a tak od ledna se na ČT2 vysílá Babylon. Věřme, že v nastartovaném trendu se bude pokračovat.

Kapitola sama pro sebe je Zpravodajství. Na něm se hodně zapracovalo. Dobré ráno s ČT získalo zpravodajský šmrnc, Zprávy 12 v pravé poledne a s téměř půlhodinovou stopáží jsou milým překvapením. Avšak nejvíce mě učarovaly Události, komentáře. Na něco takového jsme dosud na českých televizích nebyli zvyklí. Dva moderátoři, z toho jeden sedí a dělá rozhovory. Ten druhý stojí u ploché obrazovky a sděluje fakta, nebo hovoří s hostem na telefonu. Navíc se jde do hloubky tématu, divákovi je současná informace nabídnuta v souvislostech. Moderování je kvalitní, i když se může zdát, že je příliš překotné.

Podívejte se někdy na Nightly News na americké NBC (0.30 SEČ), na zpravodajství MSNBC nebo na Zeit im Bild na rakouské ORF2 (vysílá i 3sat) či zpravodajství ARD a ZDF. Porovnejte to s ČT1 a troufám si tvrdit, že se ČT nemá za co stydět.

Nutné je však ještě napsat, že zajímavá bude druhá polovina roku 2004. Na výrobu už údajně Česká televize mít nebude, pokud zákonodárci v únoru nezvednou ruku za zvýšení poplatků. Pokud by se tak nestalo, vedení ČT oznámilo, že najede na úsporný režim. Takže je možné, že současná veřejnoprávní televize bude po prázdninách vypadat jinak…

Televize Nova se konečně rozhodla odložit svůj hodně omšelý oblek a vtrhla do luxusního obchodu. Připravila novou grafiku a zatím jen z
obrázků
vypadá skutečně lákavě. Sice časem jako všechno ostatní zevšední, ale i tak desetiletá Nova bude vypadat jako profík.

Český průměrný divák bude nadšen, znalec nebo jen konzument satelitních německých kanálů nebude překvapen. Totiž to, co Nova bude prezentovat, už dávno praktikují jinde – třeba za Šumavou či Krušnými horami. Nejzajímavější bude tzv. vracečka, informace o právě běžícím pořadu, která se objeví vždy před a po reklamním bloku. Tuto „novinku“ běžně používá Sat1, ProSieben či RTL2.

Co však Nově nelze upřít, je snaha být jedničkou. Stejně asi jako německá RTL. Po Milionáři přichází s tzv. reality show Česko hledá SuperStar. Německo ji už našlo a takové Polsko už má dvě a chystá se na třetí. Nově tak chybí ještě Big Brother (vhodnou dobu už asi prošvihla) nebo Já jsem Star, což je současná „drastická“ reality show Ich bin ein Star na zmíněné RTL.

Management současné Novy se navíc rozhodl i k propagaci svých lidí a pořadů v tzv. out-doorové reklamě. I u tohoto tématu lze jízlivě podotknout, že je to běžná praxe mnohých komerčních stanic. Ony k tomu navíc přidávají reklamu v tisku, rádiu či na internetu.

A jsme konečně u Primy. Ta by mohla také změnit grafiku. Ta současná je příliš nevýrazná, působí ospalým dojmem.

Je však pravda, že Prima TV se stylizuje do formátu rodinné televize. To vůbec není špatné a měla by u toho zůstat. Novinkou však jsou dva pořady. Především Kvíz show, která úspěšně běží delší dobu třeba na německé Sat1.

Překvapením je však Svůdná šance – hodinový pořad začínající zhruba kolem jedné hodiny v noci. Jestli nám mohlo být líto, že v Česku nemáme svou vlastní kvízovou televizi jako Němci (9Live, BTV4U), tak ji už máme. Paradoxně je jí Prima. Ta totiž v noci vysílá podle stejného systému telefonickou kvízovou soutěž, při které sličná moderátorka mluví a mluví… A diváci volají a volají… A telefonní účty rostou a televizní kanál vydělává.

Co tedy z toho všeho vyplývá? Třeba to, že se manažeři českých kanálů dívají kolem sebe a postupně přebírají jednotlivé prvky a pořady do svých televizí. Tím se i české kanály stávají atraktivnějšími. Škoda jen, že je to se zpožděními vůči okolním televizním kanálům.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .