Jarní část sezóny 2010/2011 vrcholí i v USA a Velké Británii

vb_usaVIDEO UVNITŘ – Televizní sezóna se dostává do své vrcholné fáze, televize vypouští svá nejmilejší a nejdražší dítka do světa mezi diváky. Odhlédněme na chvíli od tuzemských či slovenských televizních obrazovek a podívejme se nejen za „Velkou louži“, tedy do Spojených států amerických a Velké Británie, abychom nahlédli na novinky, které možná zhlédneme také u nás.

V dnešním článku vám nabízíme pohled nejen na tvorbu ze Spojených států, ale přiblížíme vám i jeden velkorozpočtový seriálový projekt britské veřejnoprávní stanice BBC, který se nakonec hitem nestane, a po jedné končí. V závěru nabídneme přehled, v němž vás seznámíme s tím, jaké plány mají americké televizní společnosti s aktuálně vysílanými seriály, které už dobře znáte. Vydejme se nejprve do Velké Británie.

Outcasts – Velké plány, nakonec skutečně „Vyděděnci“

Děj osmidílného sci-fi dramatu veřejnoprávní BBC 1 se odehrává v roce 2040. Lidstvo je nuceno opustit rodnou planetu Země, „nasednout“ na raketu k extrasolární planetě Carpathia je jedinou možností, jak přežít. Ale tato planeta rozhodně není jabloňovým sadem k odpočinku. Žít se dá pouze v malé zóně, tu navíc sužují nemilosrdné vlivy přírody… a za hranicemi číhají klony, které chtějí pomstu za to, že měli být již dávno mrtvé.

Zda se, podaří fiktivním hrdinů ustanovit klid a mír se už nedozvíme. Vysokorozpočtový projekt BBC natáčený v jižní Africe se druhé řady nedočká. Prvních pět epizod bylo vysíláno v hlavním vysílacím čase a dokonce ve dvojité porci, pilotní díl zhlédlo necelých pět milionu diváků, což není pro BBC velké číslo, po neúspěších přesunula stanice seriál do pozdějšího času, finále se stalo totálním propadákem, zaujalo jen 1,5 milionu diváků a návrat prodělečného seriálu je tak prakticky vyloučený.

Z ARCHIVU: Seriály: Takové normální kreslené rodinky

Přitom Outcasts (v českém překladu vyděděnci / psanci) není špatný seriál. Osm dílů v jedné sérii odpovídá ve Velké Británii obvyklý počet. Délka jednoho dílu se pohybovala okolo 60 minut, což je téměř 20 minut ve srovnání s americkou tvorbou. Ději místy chyběl spád a „hluchá místa“ by se našla. Dílo možná nezapadne do průměru, námět zajímavý, atraktivní prostředí a poměrně dobré obsazení neurazí fanouška sci-fi tvorby, ostatní cílové skupiny však přežijí, pokud Outcasts neuvidí. Ovšem jako filmové dílo by se mohli Outcasts stám velkým hitem. S tímto však nelze spíše počítat.

Outcasts – sci-fi drama se dočkalo osmi dílů, tedy jedné řady.

Episodes – Britové v americkém prostředí a Joey k tomu

Beverly a Shaun, úspěšný manželský pár. Šťastní manželé jsou zároveň autoři úspěšného britského sitcomu Lyman’s Boys. Děj seriálu se začne odehrávat ve chvíli, kdy získají význačné ocenění za svou tvorbu a dostanou nabídku přestěhovat se do Hollywoodu, kde přetvoří své dílko pro americké obecenstvo. Jenže slunná Amerika s velkou rodinnou rezidencí není tak idylická, jak se z počátku zdá. Producent totiž jejich sitcom vůbec nikdy neviděl a přestává mít o projekt zájem, navíc nepovolí, aby roli ředitele chlapecké školy hrál Julian Bullard (Richard Griffiths, znát jej mohou fanoušci filmů Harryho Pottera, kde ztvárnil roli strýčka Vernona). Hlavní roli dostává Matt LeBlanc, alias Joey ze seriálu Přátelé.

PSALI JSME: Americký podzim ve znamení novinek i osvědčených seriálů

Sitcom Episodes natáčela veřejnoprávní BBC 2, dílo bylo vysíláno současně i na americké kabelové televizi Showtime (právě tato společnost má na svědomí úspěšný seriál Dexter). Tvůrci parodují tradiční klišé v sitcomech. Dílo televizní diváky zaujalo a televize anoncovaly, že vznikne i druhá řada.
Velkou nevýhodou je počet epizod, jak už bylo napsáno, ve Velké Británii je obvyklé, že jedna sezóna seriálu mívá zpravidla i méně než 10 dílů. Sedm dílů po téměř 30 minutách je však nabito vtipem a děj má spád. V průběhu již natočených epizod nastanou nečekané situace.

Silným prvkem je ústřední britská dvojice, do amerického prostředí vnáší krásný britský akcent. Nejzajímavějším momentem je střet britské a americké kultury, kdy příjezd hlavních protagonistů lze srovnat s mentalitou vesničané a obyvatel měst. Ačkoli sitcom Episodes patrně nebude mainstreamový, zaujmout určitě může. Na původním znění tu totiž skutečně záleží, a to i přesto, že k vulgárním výrazům se nejde příliš daleko… na celkovém dojmu však nijak neubírají. Druhá řada odstartuje v první polovině roku 2012. Třeba se jej dočkáme i v České republice, třeba na Dvojce České televize či Primě Cool.

Episodes – velmi zdařilý sitcom, navíc s rodilými Brity… to pro ty, kteří nemají „američtinu“ v lásce.

$#*! My Dad Says – Aneb James T. Kirk hlásí návrat

Otec Ed a syn Henry nemají na první pohled příliš idylický vztah. Poté, co Henry přijde o práci v pánském časopise, musí se velmi nerad přestěhovat ke svému otci. Hlavním tématem jsou tak jejich vzájemné šarvátky. Ed je proslulý svým nevybíravým jazykem uráží velmi rád své okolí a to za jakýchkoli okolností.

Oficiální název seriálu je „Shit My Dad Says“, kvůli prvnímu slovu se však setkáme s cenzurovanou verzí „$#*!“, někde však narazíte na název „Bleep My Dad Says“, což v překladu znamená „Žvásty, co říká můj otec“. Sitcom je založen na hláškách ze sítě „Twitter“, konkrétně psané Justinem Halpernem. Nejedná se ovšem o žádnou show, do níž jsou nahodile zařazovány vtipné věty. „Tweety“ jsou vkusně zakomponovány do děje.

SOUVISEJÍCÍ: Americký podzim 2010: Sitcomy, lékaři, kriminálky a Will Shatner

Stanice CBS je se seriálem zajisté spokojena a je velmi pravděpodobné, že se natočí i druhá sezóna.

V hlavní roli exceluje William Shatner, který bude navždy svázán s kapitánem Jamesem T. Kirkem z vůbec prvního seriálu Star Trek (The Original Series). Přestřelky mezi otcem a synem nejsou jedinou dějovou linkou, do ní zasahuje ještě bratr Vince a jeho manželka. Břitký humor v brilantním podání Williama Shatnera nemá chybu a v mém osobním žebříčku se řadí / šlape na paty (či jakkoli jinak) téměř kultovním dílům současnosti jako How I Met Your Mother (Jak jsem poznal vaši matku) nebo The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku).

Shit My Dad Says! – břitký humor, vtipné scénky a spád. Stane se z díla kult?

Další osudy mnoha seriálů zatím nejistý

Mnoho amerických webů zabývající se sledovaností a mediální tematikou (například www.spoilertv.com nebo www.tvbythenumbers.com) pravidelně zveřejňují odhady, zda se dané dílo dočká další série či nikoli. Kompletní přehled najdete zde.
V tzv. modré oblasti (tedy potvrzené pokračování) jsou díla NCIS (Námořní vyšetřovací služba), Glee, The Big Bang Theory, Two and a Half Men (Dva a půl chlapa), Grey’s Anatomy (Chirurgové), Castle (Castle na zabití), Family Guy (Griffinovi), How I Met Your Mother, Simpsonovi, 30 Rock, The Cleveland Show, American Dad, Fringe (Hranice nemožného).
Seriály s indexem zelený jsou relativně v bezpečí, protože je vysoká pravděpodobnost, že se vrátí. Ze známějších zmiňme Dr. House, NCIS: Los Angeles, Criminal Minds (Myšlenky zločince), Bones (Sběratelé kostí), CSI: Las Vegas (Kriminálka Las Vegas), Law & Order (Právo a pořádka), Gossip Girl (Super drbna) a mnoho dalších.
V ohrožení, tedy tzv. žluté zóně, jsou dílka CSI: NY (Kriminálka New York), V (Návštěvníci), Lie To Me (Anatomie lži), Chuck. Tyto seriály ovšem nemusí skončí, naříklad Fringe je v této oblasti a přitom stanice potvrdila pokračování.
Pravděpodobně bude zrušen napříkla seriál The Event (seriál, v němž obyčejný muž při pátrání po zmizelé přítelkyni odhalí největší spiknutí v historii USA). Definitivně skončí například například Medium.
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .