Janeček prý pohrozil, že zruší pořad Fakta

radiotv222Navenek dramaturgická chyba, uvnitř neuvěřitelný skandál. Generálního ředitele České televize Jiřího Janečka minulý týden natolik rozčílila reportáž o poslancích, že údajně pohrozil úplným zrušením pořadu Fakta. Příspěvek, který přirovnával poslance k termitům, vyvolal pobouření mezi zákonodárci. Někteří se nechali slyšet, že kvůli němu nepodpoří zvýšení koncesionářských poplatků. To by ohrozilo Janečkův plán docílit v příštím roce vyrovnaného rozpočtu.

Matka Tereza a termiti

Reportáž o poslancích byl jen jedním z příspěvků pořadu Fakta z minulého pondělí, který rozlítil poslance natolik, že si stěžovali vedení televize. Předcházel mu materiál o Matce Tereze zařazený v době jejího blahořečení. Ten se nelíbil lidoveckým poslancům.Reportáží se dokonce zabýval poslanecký klub KDU-ČSL a na něm poprvé zazněly hlasy, že by někteří lidovci nemuseli hlasovat pro vyšší koncesionářské poplatky. Za situace, kdy opoziční ODS a komunisté zvýšení poplatků odmítají, by takové rozhodnutí mohlo výsledek hlasování vážně ohrozit.

“Vznikl okolo toho neuvěřitelný skandál. Janeček si hned v úterý pozval na kobereček šéfredaktora publicistiky Čestmíra Fraňka,” řekl RadioTV jeden z reportérů. V rozhovoru mezi čtyřma očima mělo zaznít také varování, že pokud budou Fakta pokračovat v tomto stylu, nemusela by se už v příštím roce objevit na obrazovce. Franěk takovou interpretaci odmítá, i když o budoucnosti Fakt se prý s Janečkem bavil. “Probíhá tu dlouhodobá diskuse o tom, že v ČT existují dva dramaturgicky podobné pořady – Fakta a Klekánice, a zda by nebylo vhodné jeden z nich zrušit.” Janečkovo vyjádření se získat nepodařilo.

Šámal: nevidím v tom chybu

Podle Fraňka by se rozhodně neměla rušit Fakta. “Je to výkladní skříň publicistiky na ČT. A která televize na základě dvou kritizovaných reportáží zruší úspěšný pořad?” Proti rušení Fakt se staví také ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Ten si nemyslí, že by ČT reportážemi o Matce Tereze a českých poslancích překročila hranici vkusu. “O obou příspěvcích jsme se bavili s generálním ředitelem Janečkem. Shodli jsme se, že reportáž o Matce Tereze byla v pořádku, a termiti také, byť tam to bylo na pomezí žánrů. Spíše než jako reportáž to mělo odeznít jako aktuální dokument.” Redakce publicistiky se prý ani v budoucnu nebude podobným tématům vyhýbat. “Žádnou cenzuru tu nezavádím,” říká Šámal.

Reportáž o Matce Tereze ukazovala známou misionářku v poněkud jiném světle, než bylo dosud běžné. Zdůrazňovala například velký rozdíl mezi podmínkami, v jakých se léčili nemocní u Terezina řádu Misionáři lásky, a těmi, v jakých se léčila představená Matka Tereza. “Sama se léčila na jedné z nejlepších klinik v USA Lahola, vše zadarmo. V Kalkatě byla léčena v nemocnici Bella vie, kterou si mohou dovolit asi 2 % Indů. Tam v roce 1997 zemřela,” říká se například v reportáži. Podle Fraňka nebylo cílem redakce pošpinit Matku Terezu, ale zprostředkovat divákům jiný pohled na známou osobnost.

Reportáž o poslancích vyprovokoval prezident

Příspěvek o poslancích a senátorech zase začíná citací entomologa Vladimíra Vrabce o termitech: “Z takového sídla vycházejí tajné chodbičky, výpadové brány a sluje na všechny strany. Jim i ta mlčenlivá, nespočetná armáda loupežníků vychází na noční toulky a výpravy. Najdou-li objekt svého zájmu, je navždy ztracen.” Následuje vysvětlení, že není řeč o politicích, ale termitech, kteří mají s českými politiky minimálně jednu společnou vlastnost – zájem v podivuhodných stavbách. “Reagovali jsme tím na projev prezidenta Václava Klause k poslancům, že se politici vzdalují reálnému světu,” říká Franěk.

“Termitiště i českou sněmovnu totiž tvoří složitá změť chodeb, v nichž se vyzná jen starý termit, nebo dlouholetý poslanec,” říká se dál v reportáži, která si našla kritiky napříč politickým spektrem a chvílemi to vážně vypadalo, že ovlivní rozhodování o zvýšení koncesionářských poplatků. Podle Fraňka je přirovnání sněmovny a Senátu k termitišti nadsázkou. “Nechtěli jsme tím říci, že politici jsou ničemové, ale otevřít problém, na který upozornit sám prezident. Dnes se v souvislosti s atentátem na švédskou ministryni zahraničí diskutuje o tom, jestli politici mají chodit s ochrankou. Je tu určitý střet názorů,a televize je od toho, aby tyto problémy otvírala.”

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .