Ivo Mathé pomáhá s Nemocnicí na kraji města

radiotv221Pokračování kultovního seriálu s názvem Nemocnice na kraji města po dvaceti letech se na obrazovce České televize objeví na přelomu let 2003/04. Scénář je hotový, natáčení začíná 3. dubna.

Bývalý generální ředitel České televize Ivo Mathé vystupuje v roli konzultanta projektu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. Na tiskové konferenci u příležitosti chystaného zahájení natáčení to řekla producentka Helena Slavíková. „Pana Mathého si zvolila jako svého poradce Magdalena Dietlová. Přečetl celý seriál a účastnil se čtyř našich dramaturgických porad na posledními úpravami všech dílů,“ sdělila Slavíková.

Nebude to tak úplně pokračování

Dietlová jako dědička autorských práv po režisérovi Jaroslavu Dietlovi nejprve spolupracovala s jeho dlouholetým kolegou Jaroslavem Dudkem. Po jeho smrti oslovila Iva Mathé, protože se podílel na přípravě původních dvou sérií Nemocnice na kraji města. Autorem scénáře nového seriálu je Petr Zikmund, režie se ujal Hynek Bočan. Podle Slavíkové však nelze novou Nemocnici považovat za přímé pokračování Dietlova seriálu.

„Jde o zcela nové dílo, které napsal jiný autor a natočí ho jiný režisér. Spojitost s původní Nemocnicí bude v postavách i jejich osudech, ale děj se bude odehrávat v jiném čase a souvislostech,“ upozorňuje producentka. Diváci, kteří neviděli původní seriál ze 70. a 80. let, podle ní nebudou u obrazovky tápat, protože seriál vzniká jako samostatná řada. Přesto Česká televize počítá s tím, že před premiérou uvede všech 20 dílů původní Nemocnice na kraji města.

Natáčení začne za tři týdny

Nová řada bude mít 13 dílů, s natáčením se začne 3. dubna a potrvá až do konce prosince. Hlavní roli přijal herec Josef Abrhám jako primář Blažej, ale ve čtyřech dílech se objeví i Ladislav Chudík v roli primáře Sovy. „Primář Sova za tu dobu přeci jenom zestárnul, takže jeho postava je spíše v pozadí, ale když se objeví, bude to vždycky provázet určitý dramatický zvrat,“ prozradil režisér Bočan. Z původní sestavy se v Nemocnici na kraji města po dvaceti letech objeví 14 herců, prakticky všechny hlavní postavy:

Josef Abrhám – primář Blažej
Eliška Balzerová – Alžběta Čenková
Andrea Čunderlíková – Ina
Josef Dvořák – Pěnkava
Ladislav Frej – Karel Sova
Jaromír Hanzlík – Jáchym
Ladislav Chudík – Sova
Iva Janžurová – Marta Pěnkavová
Daniela Kolářová – Kateřina Sovová
Hana Maciuchová – Bártová, dříve Blažejová
František Němec – Řehoř
Josef Somr – Pekař
Jana Štěpánková – Králová
Josef Vinklář – Cvach

„Je to zázrak, že všichni zůstali živí a zdraví,“ říká Bočan. Podle Slavíkové projekt závisel na souhlasu Josefa Abrháma, bez kterého by se netočilo. Sám herec řekl, že se na přípravu nového seriálu těší. „Byl jsem rád, že pan Zikmund přijal některé mé výhrady ke scénáři, a že reagoval tak pružně,“ řekl Abrhám před asi třemi desítkami novinářů včetně početného houfu fotografů. Herečka Jana Štěpánková, která opět ztvární doktorku Královou, přiznala, že se trochu obává výsledku. Připomněla přitom přísloví, podle kterého se nemá dvakrát vstupovat do téže řeky.

Premiéra o příštích Vánocích?

Vedle původních herců se v Nemocnici objeví celá řada nových postav. Celkově jich je v seriálu 106, z toho 102 už režisér obsadil. Z nových herců patří mezi nejznámější Tatiana Vilheimová (hraje dceru primáře Blažeje), Saša Rašilov (syn Blažeje), Ondřej Brousek (druhý syn Blažeje), Martin Dejdar (Vojíř), Naďa Konvalinková (Máša), Jiří Langmajer (Verner), Tomáš Topfer (doktor Machovec), nebo Marek Vašut (Hamouz). Příprava jednoho dílu přijde na přibližně stejnou částku jako jedna náročnější televizní inscenace (včetně honorářů).

Producentka Helena Slavíková předpokládá, že seriál by měl být dokončen koncem května příštího roku a v červnu by měl být připraven do vysílání. Na obrazovce se ovšem neobjeví dříve než na přelomu let 2003/04. Česká televize si od jeho uvedení slibuje silnou diváckou odezvu. Mimochodem, původně měla pokračování Nemocnice natáčet TV Nova, respektive její bývalá servisní organizace Česká nezávislá televizní společnost. Ta vlastnila také scénáře k prvním šesti dílům, které napsal režisér Dudek. Ty odkoupila firma Media Consulting Bořka Severy a prodala je České televizi.

Nemocnice pobláznila i Němce

Zbývajících sedm dílů vzniklo v producentské skupině Helen Slavíkové. „Existují ještě práva na postavy, tedy na to, co vytvořil Jaroslav Dietl a co bylo jeho duševním vlastnictvím. Ta patří jeho dědicům, které zastupuje Magdalena Dietlová,“ přiblížila producentka, podle níž Dietlová prodala práva rovněž společnosti Media Consulting. „Přitom si ale vymínila, že musí písemně odsouhlasit hlavní tvůrce seriálu: režiséra, dramaturga, scénáristu, hudebního skladatele a že chce být se scénáři seznámena,“ dodala Slavíková.

Práva, která dosud vlastní Media Consulting, firma vložila do projektu jako svůj koprodukční podíl. „Z programového hlediska je dobrý seriál nad zlato a zúročuje se po desetiletí. Snažíme se, aby Nemocnice na kraji města po dvaceti letech takovým seriálem byla a diváky nezklamala,“ ujišťuje producentka Slavíková. Původní Nemocnice zaujala diváky nejen v někdejším Československu, ale v upravené verzi jí vysílala i veřejnoprávní televize v bývalém západním Německu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .