Interaktivní soutěž i na teletextu

Reality show, které zobrazují situace ze všedního i nevšedního života jsou už takřka na denním pořádku. Například německá stanice Kabel 1 teď přichází s show, která se jmenuje Das Afrika-Abenteuer – Africké dobrodružství.Reality show, které zobrazují situace ze všedního i nevšedního života jsou už takřka na denním pořádku. Například německá stanice Kabel 1 teď přichází s show, která se jmenuje Das Afrika-Abenteuer – Africké dobrodružství. Diváci se s tímto pořadem budou setkávat po šest středečních večerů. Poprvé se bude vysílat ve středu 16. února ve 21:15. Dvě rodiny z Německa si vyzkouší život na zvířecí farmě v Namibii, která se zabývá ochranou ohrožených druhů. Protagonisté show musí zvládnout krmení zhruba tří stovek divokých zvířat, čištění a údržbu jejich rozsáhlých výběhů a další třeba i překvapující úkoly.

Kromě reality show, která divákům nabízí možnost jen pasivně sledovat, co se děje před televizními kamerami, nabízí televize i interaktivní hry, kde se zapojují i diváci. Docela zajímává je stanice RAZE.TV. Ta sídlí v Hamburgu a zabývá se dostihy. Denně vysílá přenosy z nejrůznějších závodů a diváci mají možnost na jejich výsledky tipovat. Televize ale není určena jen těm, co mají chuť soutěžit, nýbrž všem, kteří se o koně zajímají. Kromě přenosů z dostihů nechybí rozhovory z osobnostmi tohoto sportu, představování stájí apod. Kanál je součástí nabídky kabelových a satelitních televizí.

Soutěže prostřednictvím telefonu nabízí 9Live. Tento program vysílá jednoduché soutěže, které stanice jako DSF, Sat1, Galaxie Sport nebo Prima vysílají většinou v časech, které se netěší příliš velké sledovanosti. Jedná se o soutěže typu Rychlá výhra, kdy moderátor/ka vyzývá diváky, aby volali na určité zpoplatněné číslo a rozřešili například slovní přesmyčku, našli rozdíly mezi dvěma téměř identickými obrázky apod.

Další program, který nabízí řadu soutěží je K1010. Stanice vysílá od 17. listopadu 2003. Tady se už hrají hry podobné těm, které se dříve běžně kupovali na tržnicích. Kdo nechce hrát v televizi, může si zahrát na internetové stránce stanice www.k1010.de, kde je řada jednoduchých, ale zábavných her, které se dají hrát přímo v okně prohlížeče. Hry podobného stylu jsou občas k vidění na Markíze nebo na Sat1. Někdy jen divák na telefonu moderátorovi říká kam, kam má například pohybovat figurkou, jindy hraje pomocí klávesnice svého telefonu.

Hry na obrazovce (On-screen-games) nabízí i stanice Spi.Ka TV. Tady se hraje pomocí sms a může proti sobě nastoupit i několik hráčů. Firma Spi.Ka, která je ve světe her už známá se dostala se svými produkty na obrazovku. Jak se hraje nějaká akční hra může divák (pouze pro abonenty) sledovat zhruba 30 – 60 minut. Pak se hraje další hra. Pokud má někdo chuť si zahrát na internetu není problém. Přístup je ale bohužel placený. Abonenti neboli členové Spi.Ka Clubu platí měsíčně 4,99 euro. Posílání sms ale stojí 19 centů. Nečleni platí dokonce 49 centů. Členství v klubu umožňuje přístup k tréninkovým verzím na www.spika.tv a umožňuje stahování log a melodií za nižší ceny. Aby se náhodou někdo nedostal kvůli své hráčské vášni na dno, je zde limit. Každý hráč může poslat maximálně 100 sms za měsíc. Členové klubu tak i s klubovým příspěvkem nevydají víc jak 23,99 a nečleni 49 euro.

Interaktivní hry dnes využívají internetu, sms a telefonu, ale na jednu věc jejich tvůrci tak trošku zapomněli. A to sice na teletext. Firma Puck AG si ale vzpomněla na tuto dnes už zcela běžnou službu. V Severní Porýním Vestfálsku (zkratka používaná pro tuto spolkovou zemi je NRW jako Nordrhein Westfalen) se denně na tv.nrw hraje soutěž NRW gewinnt – Severní Porýní Vestfálsko vyhrává.

Účastnit se může až 30 hráčů najednou plus jeden ve studiu. Kviz běží od 6. prosince 2004. Divák si pustí teletext tak, aby pod ním viděl obraz (některé starší typy televizí to neumožňují) a sleduje program, jehož součástí jsou otázky, které se zobrazují na teletextu. Soutěž se hraje denně od 15 do 17 hodin, o víkendech od 20:15 do 22:00. Protože stanice vysílá regionální program, jsou otázky zaměřené na Severní Porýní Vestfálsko. Otázky se týkají zeměpisu, politiky, sportu, dějin a všeho dalšího co má nějakou spojitost s tímto regionem.

Puck AG je společnost, která od roku 1996 nabízí televizím práci v pozadí. Zajišťuje například fungování interaktivních služeb apod. Pro komerční televize provozuje tato stanice hry, které se dají hrát právě na teletextu. Ovládají se mobilním telefonem. Na teletextu jsou i listiny nejlepších hráčů. Služby využívají i stanice jako RTL, Sat1 nebo Pro7.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .