Holandská televize BNN vysílala reality show o ledvinu

Dost originálním způsobem upozornila firma Endemol na nedostatek dárců orgánů. Jak říkají příznivci kontroverzní reality show o ledvinu, stovky dokumentů by nevyvolaly tak silnou diskusi jako tato show. V ní diváci smskami rozhodovali, komu má umírající Lisa věnovat svoji zdravou ledvinu.

O Big Donor Show už nejspíš slyšel každý. Holandská televize BNN přišla s reality show, ve které místo mladých pěveckých talentů nastoupili nemocní lidé čekající na transplantaci ledvin. Dárkyní se měla stát sedmatřicetiletá Lisa trpící mozkovým tumorem. Jelikož se už její život chýlil ke konci, chtěla někomu věnovat alespoň svoje zdravé a funkční ledviny. V show střižené podobně jako třeba Superstar se měla Lisa rozhodnout s pomocí diváků. Jednotliví nemocní se snažili publikum zaujmout, aby právě oni dostali smskový hlas, který by doporučil Lise rozhodnout se právě pro ně. Když v pátek nastalo velké finále a měl být oznámen vítěz, řekl moderátor pořadu pravdu. Lisa je ve skutečnosti herečka a celá show byl podvod!


Šestatřicetiletá Esther-Claire, devatenáctiletý Vincent a devětadvacetiletá Charlotte ale zklamáni nebyli. Od začátku věděli, že jde o hru, o velké divadlo pro diváky. To mělo jeden jediný cíl, a sice poukázat na nedostatek orgánů pro transplantaci, protože ne každý souhlasí s tím, aby se po jeho případné smrti použili pro transplantaci právě jeho orgány.


Barts Neverending Network, která show vysílala, je společností, která spadá pod holandskou veřejnoprávní televizi a rozhlas Publieke Omrep. BNN produkuje hlavně pořady pro mládež a mladé dospělé. Původně vzniklo jako pořad vysílaný na privátní stanici Veronica. O dva roky později se BNN připojilo k veřejnoprávnímu Publieke Omroep. Od té doby vytváří pořady pro veřejnoprávní rozhlas i televizi. Většina televizních pořadů z produkce této organizace se po reorganizaci na podzim 2006 vysílá na kanále Nederland 3. Běží tu mj. oblíbená hudební soutěž Top of the Pops. Název BNN vznikl jako parodie na CNN a je zkratkou pro Barts Neverending Network.


Zakladatel této sítě Bart de Graaf byl sám čekatelem na ledvinu. Zemřel v roce 1998. Ledviny se nedočkal. I jeho příběh se provázen emocionálně laděnou hudbou vysílal v závěrečném dílu Velké dárcovské show.


Show vyvolala velké ohlasy jak doma v Holandsku tak i v zahraničí. Vlna kritiků začala lamentovat nad tím, o jak nemorální pořad jde, jak je odporné si takto zahrávat s lidskými osudy a životy. Pořad odsoudil například mediální expert vládní křesťansko-demokratické strany CDA Joop Atsma. Ten chce o této show jednat v parlamentu. Negativní kritiky člověk najde na internetu poměrně dost. Buďto od blogerů nebo i profesionálních novinářů. Například německý server Zeit online cituje spolkovou ministryni zdravotnictví Ullu Schmidtovou z SPD, která donátorskou show považuje za pohrdání důstojností nemocného.


Myšlenkou vysílat takovýto pořad nebyl zpočátku nadšen ani současný šéf BNN Laurens Drillich. Byl si vědom etických problémů, které show přinese. Řekl, že je to nechutné, ale ještě nechutnější je nedostatek orgánů. Ještě než vyšlo najevo, že vše je jen hra, upozornil Drillich na to, že soutěžící mají třiatřicetiprocentní šanci získat ledvinu, což je mnohem větší šance, než jakou mají čekatelé v regulérních seznamech. Vláda už před časem odstartovala kampaň, ve které se snaží občany přemluvit, aby nebyli proti tomu, být potenciálními dárci.


Velká dárcovská show pochází z dílny firmy Endemol, která stojí mj. za projektem Velkého bratra. Big Brother nebyl jediným kontroverzním projektem Endemolu. Tato společnost stojí i za mnohem peprnějšími akcemi. Pro teenagery například připravila sexuální kurz. Minulý rok pak odstartovala pořad, ve kterém jsou lidé tázáni na své sexuální praktiky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .