Hodina pravdy na ČT zřejmě přitáhne zájem diváků

radiotv222Nová soutěž České televize sice zvolila sebevražedný start – přímo proti sobotnímu vyhlašování výsledků ankety ANNO 2002 o nejpopulárnější osobnosti TV Nova – její budoucnost by ale mohla být růžová.Nová soutěž České televize sice zvolila sebevražedný start – přímo proti sobotnímu vyhlašování výsledků ankety ANNO 2002 o nejpopulárnější osobnosti TV Nova – její budoucnost by ale mohla být růžová.

Česká televize po totálním propadáku soutěže Gladiátor vsadila na jistotu a koupila licenci již hotového pořadu japonské produkce Shiawase Kazoku Keikaku. Hodina pravdy vzdáleně připomíná pořady typu Chcete být milionářem?, není vtíravá a dokáže pobavit. Zároven není příliš intelektuální, a poněkud zapadá do stylu „novácké“ zábavy, takže lze očekávat, že si získá oblibu diváků.

Na Moravě si premiéru neužili

První díl ovšem provázely mírné problémy. Několik minut po jeho začátku Česká televize zaznamenala výpadky signálu na satelitu, takže například na Moravě nebylo možné přijímat oba programy ČT po dobu přibližně 60 minut. Diváci, kteří chtěli sledovat premiéru Hodiny pravdy, tak zřejmě měli smůlu. V Praze výpadek trval od několika sekud až minut.

Jak Hodina pravdy probíhá? Do soutěže se hlásí rodinné týmy, jichž se na začátku moderátor Petr Svoboda zeptá, o co chtějí soutěžit. Výhru si určí každý člen rodiny, moderátor pak vybere jediného, na kterého připadne plnění úkolu. V úvodním díle se hlava první rodiny musela naučit sestavu pro mažoretky, dívka z druhé rodiny měla na deset pokusů plivnutím pecky srazit tři pivní tácky vzdálené dva metry od ní a otec třetí rodiny měl za čtyři minuty správně uhodnout vlajky osmdesáti zemí světa.

Pod taktovkou dramaturga

Ještě než se rodiny pustí do soutěžení, mají týden na trénink. Ten se pečlivě zaznamenává na kameru. Před samotným kláním televize pustí sestřih průpravy. Domácí video pokněkud připomíná pořad Neváhej a toč, přináší do hry prvky reality show. Průběh tréninku ovšem nazáleží pouze na rodině, i zde zasahuje dramaturg pořadu.

Před samotným kláním v televizním studiu, které doprovází frenetický řev příznivců rodiny, moderátor otevře polokruhový prostor, v němž jsou připraveny ceny, které si rodina přála. Pokud se vybranému členu rodiny podaří úkol splnit, výhra je jejich. V opačném případě rodina získá paletu Dobré vody, hlavního sponzora pořadu.

V jednom díle pořadu se představí vždy tři rodiny, Hodina pravdy skutečně trvá přibližně 60 minut. Rodiny nesoutěží proti jiné rodině, jen samy se svými schopnostmi a se svou výdrží.

Sledovanost by mohla být slušná

Hodina pravdy běží ve světě už zhruba dva roky a licenci koupilo nejméně 20 velkých televizních společností. Existuje britská, německá, ale i původní japonská verze. Česká televize bude novou soutěž vysílat jednou za dva týdny, později se její periodicita prodlouží na jednou měsíčně. Pořad získal velmi lukrativní vysílací čas v sobotu večer od 20 hodin.

Hodinu pravdy připravuje ostravské studio České televize a i když první díl zřejmě nedosáhnul příliš vysoké sledovanosti (viz výše), lze očekávat, že si své diváky najde (zvlášť na Moravě). Snad nebudu daleko od pravdy, když si dovolím odhadnout průměrnou sledovanost okolo 20 procent ve skupině diváků 15+. Nechme se překvapit, zda to je odhad reálný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .