EURO 2008: Televizní přenosy se stěhují na Primu

Vysílací práva na EURO 2008 má získat PRIMA TV. Co nás čeká? Jak si televize poradí se souběhem rozhodujících zápasů ve skupinách? Budou z 1. zpráv Zprávy poslední?

O víkendu přinesly deníky MFD a Právo pro mnohé fotbalové fanoušky šokující zprávu, že přenosy z ME ve fotbale se přesunou z České televize na Primu. Podle obou deníků nabídla PRIMA TV v soutěži o vysílací práva zhruba 100 mil. Kč, zatímco poražená Česká televize jen 60 mil. Kč. TV NOVA prý nemá o práva na tento šampionát zájem. Nikdo z ČT ani z Primy nechtěl tyto informace potvrdit s odkazem na probíhající jednání. Podle zákulisních zdrojů obou deníků se už však finalizuje smlouva mezi FTV Prima s.r.o., která drží licenci na vysílání PRIMA TV, a agenturou SPORTFIVE, která prodej televizních práv pro UEFA zabezpečuje. Smlouva má být podepsána do dvou týdnů.


Nový model prodeje práv na šampionát
Vzniklá situace je důsledkem nového modelu prodeje televizních práv na evropský fotbalový šampionát, který pořádá Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Jak jsme již informovali, zvolila UEFA pro prodej práv na nadcházející šampionát nový model, který ji má přinést a zřejmě i přinese vyšší příjmy. Doposud byla tato práva vždy prodána Evropské vysílací unii (EBU), která je postoupila svým členům. EBU sdružuje televize a rádia veřejné služby. Jelikož je Česká televize členem EBU, byly to její kanály, na kterých mohli diváci zápasy fotbalového ME dosud sledovat. Nový model spočívá v přímém vyjednávání s televizními společnostmi v jednotlivých zemích. V těchto jednáních se UEFA nechává zastupovat agenturou SPORTFIVE. Nový model prodeje práv umožnil soutěž mezi televizemi, kterou, jak se zdá, vyhrála PRIMA TV.


Podmínky UEFA pro držitele vysílacích práv
UEFA jako vlastník práv chce jejich prodejem samozřejmě získat co nejvíce peněz. Na druhou stranu je UEFA organizací, která sleduje ušlechtilé cíle, jako je popularizace fotbalu, podpora fair-play, práce s mládeží atp. V případě televizního pokrytí šampionátu pak UEFA požaduje maximální možnou dostupnost co nejširšímu okruhu fotbalových fanoušků. Televize, která získá práva pro vysílání zápasů šampionátu tak má mj. povinnost v každém případě odvysílat na bezplatném kanále zahajovací zápas, všechny čtvrtfinálové a semifinálové zápasy a finálové utkání. Pokud na šampionát postoupí tým země, pro kterou jsou televizní práva určena, musí televize odvysílat rovněž všechny zápasy tohoto týmu. Jelikož kvalifikace na EURO 2008 končí až letos v listopadu, vyjadřuje částka, kterou PRIMA TV za vysílací práva nabízí, velkou důvěru jejich vlastníků v postup českých fotbalistů.


Schéma šampionátu
Jak ukazuje oficiální termínová listina 16 týmů sehraje celkem 31 zápasů – 24 zápasů ve 4 základních skupinách, dva nejlepší týmy z každé skupiny se následně utkají ve 4 zápasech čtvrtfinále, postoupivší 4 týmy sehrají 2 zápasy v semifinále a dva nejlepší evropské národní týmy se sejdou ve finále. Zápas o třetí místo se nehraje, oba poražení semifinalisté získají bronzové medaile. Ve skupinách se hraje systémem každý s každým, semifinále, čtvrtfinále a finále se hraje vyřazovacím způsobem na jeden zápas.
Šampionát otevře 7. června 2008 v 18:00 zápas spolupořádajícího Švýcarska, další utkání je na programu tentýž den ve 20:45. V následujících 7 dnech se odehrají zbylé první a následně i druhé zápasy ve skupinách, vždy dva denně – jeden v 18:00 a druhý ve 20:45.
Třetí, závěrečné, zápasy ve skupinách zamotají televizím hlavy – z podstaty jde většinou o rozhodující zápasy a proto se obě utkání z každé skupiny budou hrát souběžně. Televize tak většinou odvysílají jen jeden zápas. Druhý zápas divákům nabídnou buď později ze záznamu, nebo budou v důležitých chvílích mezi oběma zápasy přepínat. Rovněž mohou druhý zápas odvysílat na jiném svém kanále. V zásadě však 4 překrývající se dvojice zápasů nejsou nepřekonatelným problémem.
Po zápasech ve skupinách tempo šampionátu zvolní, už se bude hrát jen jeden zápas denně (ve 20:45), před semifinále a finále čekají hráče a diváky 2 dny volna. Finále šampionátu je na programu v neděli 29. června 2008 ve 20:45.


Budou na PRIMA TV Poslední zprávy?
V případě, že PRIMA TV skutečně získá vysílací práva na EURO2008, neznamená pro ni velký programový problém (až na uvedené 4 výjimky) odvysílat všechny zápasy šampionátu i s případnými magazíny. Vysílacího času mezi 18:00 a 23:00 se její spor s RTA  (byť jen těsně) netýká a k plnému pokrytí turnaje nebude potřebovat ani v tisku zmiňovaný sportovní kanál. Už v případě VyVolených PRIMA TV prokázala dostatek flexibility a ochoty pro ústupky ve prospěch svého „trháku“. Ve dnech, kdy se hrají dva zápasy, poskytne přestávka mezi nimi i dostatek prostoru například pro odvysílání večerních zpráv. Jen z 1. zpráv v 19:00 by se staly Zprávy poslední ve 20:00.


To jsou, ale zatím jen spekulace. Na schéma vysílání a celkovou podobu evropského fotbalového šampionátu na českých obrazovkách si budeme muset počkat minimálně dva týdny, než bude zveřejněn držitel vysílacích práv pro Českou republiku a jeho záměry, jak s těmito právy naloží. Ti diváci, které toto rozhodnutí zklame, mají možnost sledovat mistrovství na zahraničních kanálech. Kdo se nespokojí ani s takovým řešením, může zkusit své štěstí za dva měsíce, kdy startuje oficiální prodej vstupenek na šampionát.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .