Česká televize našla náhradu za Receptář

radiotv221Pořad Jak na to… se na obrazovce veřejnoprávní televize objevil několik měsíců poté, co Prima zaznamenala úspěch s upraveným Receptářem. Mluvčí ČT David Jirušek ale tvrdí, že nejde o přímou konkurenci.Česká televize se snaží napravit chybu, kterou způsobil její bývalý generální ředitel Dušan Chmelíček zrušením pořadu Receptář pro dům a zahradu. Po vzniku Rad ptáka Loskutáka na Nově a úspěšném „návratu“ Receptáře na televizi Prima se diváci ČT začátkem dubna dočkali nového „rodinného“ pořadu Jak na to…, který uvádí Jiřina Bohdalová a Rudolf Hrušínský mladší. Mluvčí ČT David Jirušek však odmítá, že by šlo o bezprostřední reakci na úspěch obnoveného Receptáře.
„Tento formát svojí atraktivitou uspěl při výběrovém řízení na nové formáty a to jistě i proto, že s Receptářem mnoho společného nemá,“ míní mluvčí. „Paní Jiřina Bohdalová moderuje díly, které jsou plné zajímavých a šikovných lidí, ale jde hlavně o lidské osudy, a Rudolf Hrušínský „má na starosti“ ostatní přírodu – zvířata domácí i divoká, les i pole. Tento nový pořad byl vytvořen z důvodu neexistence takového formátu na obrazovce České televize,“ vysvětluje Jirušek.
ČT chce Receptář pro sebe
„Cílovou skupinou je dospělá populace s akcentem na rodinu. Vzhledem k tomu, že se díly obou moderátorů tématicky liší, se tak bude diferencovat i divácká obec a případně i hodnoty sledovanosti,“ říká mluvčí. Rodinné tématice se tradičně věnuje Prima, která se označuje za rodinnou televizi. Nový pořad o stopáži 20 minut ČT nasadila v neděli od 17:30 na programu ČT 1. O půl hodiny později začíná Receptář prima nápadů na Primě. Nova vysílá Rady ptáka Loskutáka také v neděli, ale již od 13:00.
Česká televize v současné době vede spor s provozovatelem televize Prima, společností FTV Premiéra, o užívání názvu Receptář. Ochrannou známku k tomuto názvu pro televizní vysílání totiž vlastní od roku 1995 právě ČT. Pro tu až do konce roku 2000 pracoval současný moderátor Receptáře prima nápadů Přemek Podlaha, který prostřednictvím televizního Receptáře rozjel řadu vedlejších podnikatelských aktivit. Mluvčí Primy Jana Malíková potvrdila, že obě televize vedou o intenzivní jednání o případné změně názvu pořadu. Totéž říká i mluvčí ČT.
Časopis už název změnil
„V současné době čekáme, jaké kroky uskuteční televize Prima v návaznosti na uskutečněné kroky v podání předběžného opatření od Reader´s Digest a požadavek ČT na přejmenování pořadu,“ řekl Jirušek serveru RadioTV. Vydavatelství Reader´s Digest Výběr, které od roku 2000 vlastní časopis Receptář na každý den, uspělo s návrhem předběžného opatření soudu, které zakázalo FTV Premiéře používat název Receptář prima nápadů pro nově vzniklý časopis. Prima opatření obešla změnou názvu na Recepty prima nápadů, grafická podoba loga se však nezměnila.
Postup Primy se Reader´s Digest nelíbí, proto se chystá iniciovat další předběžné opatření, které by FTV Premiéře zakázalo užívat pro časopis logo podobné televiznímu Receptáři. Je pravděpodobné, že pokud by s podobnou stížností uspěla i Česká televize, vrátil by se Receptář – i když v poněkud jiné podobě (vyloučit nelze ani přejmenování pořadu Jak na to…) – na její obrazovku. Sledovan

Autor článku: