Cyklus „českých veseloher minulého století“ ve vysílání ČT

radiotv22Od podzimu do konce roku 2001 připravila Česká televize na páteční večer pro ČT1 volný cyklus ČESKÁ VESELOHRA MINULÉHO STOLETÍ. V jeho rámci nabídla česká televize svým divákům celkem patnáct filmů; konkrétně šlo o tyto televizní hity: Adéla ještě nevečeřela, Jáchyme, hoď ho do stroje, Vesničko má středisková, Fešák Hubert, Sestřičky, Zítra vstanu a opařím se čajem, Tajemství hradu v Karpatech, Což takhle dát si špenát, Sněženky a machři, Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách, Na samotě u lesa a S tebou mě baví svět.

Tato nabídka České televize se setkala u televizního publika s velmi slušnou pozorností. Páteční večer s českou filmovou veselohrou  u obrazovek ČT1 trávilo v průměru 1,159.000 (tj. 13,8 %) diváků od patnácti let výše, což představovalo zhruba 28 z každé stovky dospělých, kteří páteční večer trávili ve společnosti televize. O nabídnuté veselohry se poněkud více zajímaly ženy (průměr sledovanosti 14,4 % při podílu na publiku 27 %) než muži (průměr sledovanosti 13,1 % ale při podílu na publiku ve výši 30 %). Se značným potěšením přijímaly veselohry děti ve věku 4 až 14 let (průměr sledovanosti sice 14,2 %, ale podíl na publiku 47 %). Z hlediska věku nejvíce přízně si vysílané veselohry vydobyly u věkové skupiny 25-34letých (průměr sledovanosti 20,6 % při podílu na publiku 50 %).

Zájem o cyklus ČESKÁ VESELOHRA MINULÉHO STOLETÍ rostl s vyšším vzděláním, největších hodnot v průměru sledovanosti 15,7 % při podílu na publiku 35 % dosáhli vysokoškoláci. Podle socioekonomického postavení relativně nejvíce diváků získal cyklus ve skupině dospělých s největšími příjmy a nejvyšší životní úrovní – průměr sledovanosti 15,0 % při podílu na publiku 41 %. Cyklus českých veseloher relativně nejvíce přivítali dospělí z obcí do 1 tisíce obyvatel (průměr sledovanosti 16,1 % při podílu na publiku 33 %). Z regionálního pohledu  největší pozornosti se filmové veselohry těšily na jihu Čech (průměr sledovanosti 17,6 % při podílu    na publiku 36 %).

Ze zařazených titulů největší úspěch u diváků slavila veselohra, kterou zdobí titul Veselohra 20. století – film S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT režisérky Marie Poledňákové (sledovanost 21,9 % při podílu na publiku 39 %). Na druhém místě s lepším podílem na publiku (40 %), ale s nižší sledovaností (19,3 %) skončila veselohra VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ, kterou natočil režisér Jiří Menzel podle scénáře Zdeňka Svěráka.

Pro další dotazy ke sledovanosti pořadů ČT, prosím kontaktujte: Karel Zeman, APA ČT, tel: 02 6113 7378/9

David Jirušek
pověřený vedoucí PR&promotion ČT

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .