ČT uvede nový večerníček Ostrožok

radiotv221Velikonoční premiéra 26. 3. –  1. 4. 2002

Sedmidílný animovaný ploškový seriál na motivy knížky Jindřišky Ptáčkové Chodil světem Oštrozok vypráví o slavném spisovateli a příteli zvířat panu Lorencovi. Spolu s ním, ve městečku Oštrokovicích u Zbla, bydlí kromě hospodyně paní Matyldy i jeho osobní strážce pes Frigo, doga Marjána, kočka kočkovitá Líza  a od jisté chvíle  též  podivuhodný dobrotivý tvor Oštrozok šarpálový. Paní Čarodějnice ze Zbla jej zhmotnila coby zaseknutý nápad z hlavy pana Lorence.  Oštrozok se podobá mnoha tvorům najednou a zároveň žádnému z nich  a  pomáhá svou kouzelnou  silou  zvířátkům a lidem, aby se jim  spolu hezky žilo a byli na sebe hodní.

Literární předloha: Jindřiška Ptáčková
Scénář: Božena Šimková
Dramaturgie: Kateřina Krejčí
Vypravěč: Jaroslava Kretschmerová
Hudba: Petr Ostrouchov
Zvuk: Zbyněk Mader
Kamera: Zuzana Bukovinská
Střih: Věra Benešová
Výroba: Bedřich Strnad, Milan Štěch
Animace: Kristyna Batystová
Boris Masník
Výtvarník: Helena Dušková
Výtvarná spolupráce: Patricia Jarešová
Petra Bartošová
Režie: Jiří . Miška

Pro Českou televizi
Tvůrčí skupinu Dušana Kukala
vyrobilo VIA LUCIS STUDIO

Laboratorní zpracování Laboratoře České televize

Obsahy jednotlivých dílů:

1. díl – Jak si je všechny získal
V Oštrokovicích u Zbla bydlí pan Lorenc, slavný spisovatel a přítel zvířátek. Spolu s ním žijí doga Marjána, jeho osobní strážce-pes Frigo, kočka kočkovitá Líza a také hospodyně , paní Matylda.A tihle všichni jeho přátelé dostali o pana Lorence strach – trápil se, že mu nejde psaní a bylo mu hůř a hůř.. Zvířátka se proto rozhodla vyhledat ve zblovském kouzelném lese paní Čarodějnici, aby jim pomohla. A paní čarodějnice přišla na to, že panu Lorencovi se v hlavě  zasekl nápad. Díky jejímu lektvaru se ten nápad skutečně dostal ven, zhmotnil se – a tak do jejich rodiny přibyl nový člen,podivuhodný dobrotivý tvor Oštrozok šarpálový. Oštrozok se podobal mnoha tvorům najednou a zároveň žádnému z nich  a  pomáhal svou kouzelnou  silou  zvířátkům a lidem, aby se jim  spolu hezky žilo a byli na sebe hodní. A díky němu zase uzdravený pan Lorenc začal psát a psát a zvířátka mohla číst a číst a všem jim bylo dobře.

2. díl – Jak splnil skleněný sen
Chudák hospodyně paní Matylda, celá uštvaná z vedení domácnosti pana Lorence, se rozhodla, že z domu, kde nikdo tlapku ku pomoci nepřiloží, odejde. Zvířátka chtěla paní Matyldu udobřit  tím, že by splnila její skleněný sen a postavila na zahradě skleník. Přes veškerou snahu se jim stavba nepovedla, až zasáhl kouzelný Oštrozok a paní Matylda jen zářila: tropický skleník nabízel všechny možné i nemožné pochutiny, na jaké kdo měl právě chuť.

3. díl – Jak všechny udobřil
Do kouzelného skleníku, který Oštrozok  vyčaroval pro paní Matyldu, se vloupal  lupič a kromě škody, kterou napáchal, unesl i kočku Lízu. Pan Lorenc, Frigo, Marjána i Oštrozok se vydali na záchrannou výpravu. Stopy vedly do zblovského lesa a v únosci byl odhalený kluk Eda. Začala bitva a kdoví jak by skončila, kdyby nezasáhl Oštrozok – všechny rozvášněné účastníky sporu začaroval do létajících obřích bublin.Po přistání na zemi se Eda  omluvil, slíbil škodu napravit a zvířátka i pan Lorenc si uvědomili, jak důležité je  spory řešit po dobrém.

4. díl  – Jak čarodějnici nestačilo koště
Paní Čarodějnice vyhlásila v Oštrokovicích u Zbla velký úklid  a všechen odpad si odnesla.Psu Frigovi to přišlo podezřelé, vydal do zblovského lesa a zjistil, že paní Čarodějnice si z odpadu vyčarovala draka, s jednou hlavou papírovou, jednou kovovou a jednou plastovou. A ještěže tam Frigo byl, aspoň mohl přivolat na pomoc pana Lorence a zvířátka, když první pokus o let dopadl pro  Čarodějnici i draka moc špatně. Musel zasáhnout Oštrozok, který je oba vyléčil a draka naučil pořádně létat.

5. díl  – Jak se děly divné věci
U pana Lorence se zastavil divný člověk, pan Bilkoň, a chtěl mu prodat obrovský drahokam. A zároveň se začala v Oštrokovicích ztrácet zvířátka. Pan Lorenc a pes Frigo se rozhodli, že přijdou té záhadě na kloub.Stopy je dovedly k dolu, kde Bilkoň těžil drahokamy za pomoci zotročených zvířátek a uvěznil i pana Lorence s Frigem. Na pomoc vyrazila druhá záchranná výprava, vedená  Oštrozokem, který dokázal proměnit zlého Bilkoně otrokáře v hodného Bilkoně klauna a jeho důl v pouť .

6. díl  Jak to bez kamarádství nejde
Kočka Líza a doga Marjána chtěly vrátit nalezenou mašli a narazily přitom  na velice nafoukanou holčičku Katunu, co o sobě prohlašovala, že je princezna. Zvířátka se rozhodla, že Katunu polepší a zavolala si na pomoc draka paní Čarodějnice. Pyšná holčička se skutečně napravila a ještě nakonec i pomohla Oštrozokovi zachránit draka z bažiny.A tak zvířátka pana Lorence měla novou kamarádku.

7. díl  Jak přátelé pomohli
Oštrozok se stal slavný a chodily mu prosby o pomoc z celého světa. Oštrozok nedokázal    nikoho odmítnout a tak slábnul a slábnul. Při záchraně paní Čarodějnice, která se omylem začarovala do růžového slona, se Oštrozok už úplně vyčerpal. Na radu paní Čarodějnice, že Oštrozok potřebuje nabít novou životní silou, zorganizoval pan Lorenc se zvířátky  pomoc od kamarádů ze všech koutů zeměkoule a všechno dobře dopadlo.

Tvůrci:

Jiří P. Miška – režisér

Narozen 14.10.1954 v Praze. Vyučil se rytcem kovů, začal pracovat v Krátkém filmu Praha a večerně studoval na Střední odborné škole výtvarné Václava Holara. Prošel postupně profesí kreslíře, fázaře, animátora a posléze začal pracovat jako režisér. V roce 1992, po odchodu z Krátkého filmu, pracoval pro různé firmy jako animátor a režisér, v roce 1993 založil  studio VIA LUCIS, které se zabývá výrobou dětských animovaných a výukových filmů – do současnosti jich vyrobilo 50.

Filmografie

Režie a animace:

Zlatá mince       1998

Růžový slon      1989
–     cena H.Týrlové za režii – XXX.festival filmů pro děti, Zlín 1990
– tvůrčí prémie za režii – Čs. Literární fond, Praha 1990
– čestné uznání – II. Mezinárodní festival filmů pro děti, Káhira 1990
– cena za vynikající film – XXVI. Mezinárodní festival dětských filmů Chicago 1990
– čestné uznání XIV. Mezinárodního festivalu animovaných filmů Espinho (Portugalsko)
Režie:

Kamarád z chodníku, 13 dílů       1994 (seriál pro Slovenskou televizi)

O skřítku Racochejlovi, 26 dílů     1997, 2000 ( seriál pro Českou televizi, v koprodukci
s firmou Danone)

Oštrozok, 7 dílů                              2002 (seriál pro Českou televizi)

Jako animátor se podílel na řadě večerníčkovských seriálů, distribučních krátkých i celovečerních filmů ( např. Odyssea J. Tyllera, Malá čarodějka Z.Smetany, Nesplnitelný sen D. Doubkové a další) – mnoho z titulů získalo řadu domácích i zahraničních ocenění.

Helena Dušková – výtvarnice

1985 maturita na gymnáziu v Říčanech
1989 maturita na SOŠV v Praze, obor propagační grafika
19790-1997 studium na VŠUP v Praze, atelier filmové a televizní grafiky
1994 studijní stáž na ENSAD, Paris
1997 studijní stáž na La Cambre, Brusel
od r. 1998 asistentka v atelieru filmové a TV grafiky na VŠUP v Praze

Filmografie:

1996 –  Sněhulák – 6 min, animovaný klip pro skupinu Sto zvířat

1997 – Klíště – 7 min, diplomová práce

1998 – výtvarná spolupráce na přípravě animovaného filmu IBN BATTUTA, rež. J.Barta

1999 – animovaná znělka pro Zlatou Prahu

2000 – Aktualita – 10 min, animovaný předfilm pro film J.Hřebejka Musíme si pomáhat, výtvarník P.Reisenauer

2002 – Oštrozok – 7 x 7 min, výtvarník seriálu, režie J.P.Miška

2002 – Moonlight – 7 min, vlastní režijní projekt  (před dokončením)

Vlasta Malá,
tiskové oddělení ČT

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .