ČT uvede dokument od Waldemaru Matuškovi

radiotv222Česká televize, Tvůrčí skupina Radima Smetany a Vítězslava Sýkory uvádí dokument

To je Waldemar!

Legenda populární hudby Waldemar Matuška v dokumentu  Filipa Menzela

Dramaturg: Radim Smetana
Scénář: Marek Libert a Filip Menzel
Režie: Filip Menzel

Česká televize dokument uvede  ve středu 26. června ve 20.50 na ČT1

Zpěvák, filmový herec, a především legenda české populární hudby Waldemar Matuška slaví 2. července sedmdesátiny. Jeho jméno je spojeno se vším podstatným, co se na české hudební scéně odehrávalo od konce padesátých let a Matuškova sláva se nijak nezmenšovala ani v letech, která už ho nesla ve středním proudu, nikoliv na jevištích tehdejších avantgardních divadel – Semaforu  a Rokoka.

Písničky, které zpíval, z velké části patří k repertoáru, jimž bez rozdílu generací přizvukují všichni. Nezapomenutelný byl ovšem i herec Waldemar Matuška a to jak v hudebních filmech – např. Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně – tak i v těch zcela nehudebních – nelze nepřipomenout jeho statkáře Zášinka ve filmu Všichni dobří rodáci. Vystupoval v pařížské Olympii, v londýnské Albert Hall i v nashvillské Grand Ole Opry. V roce 1986 emigroval se svou ženou Olgou a synem Waldemarem na Floridu.

Česká televize  k   Matuškovým   narozeninám   uvádí   v  premiéře    dokument   To  je  Waldemar ! ,   jehož autory jsou Marek Libert a Filip Menzel. „Měl jsem z toho obavy, jméno Matuška mi znělo s takovým respektem, až jsem se bál, že mi to bude svazovat ruce,“ říká režisér Filip Menzel, někdejší hvězda filmů pro děti, mezi jehož nejznámější role patřila ta hlavní ve filmu Mrkáček Čiko. „Ukázalo se ale, že Matuška je profesionál, báječně spontánní člověk, s nímž jsem se mohl otevřeně bavit o čemkoliv, žádná tabu nepřipouštěl.“ Filip Menzel se jako filmař podílel na dokumentu Igora Chauna Život a smrt Mikyho Volka a natočil i dokument o skupině Monkey Business.

Dokument Waldemar Matuška se natáčel po Čechách – např. v Poděbradech ve sklárnách, kde se W. Matuška učil sklářem, točilo se i na Karlštejně, na místech, kde  vznikal populární filmový muzikál, v němž Matuška hrál. Režisér zprostředkoval setkání Waldemara Matušky s mnoha jeho starými přáteli, z nichž například s přítelem z dětství se Matuška neviděl více než 4O let.

Scény z Floridy a z Matuškova domácího prostředí ve filmu přiblíží home video, které natáčel Matuškův syn Waldemar. Filip Menzel  má právě za sebou premiéru divadelního představení Kaktusový květ, které režíroval v pražském  Divadle U hasičů, a začíná připravovat dokument o Janu Werichovi.

Z Kdo je kdo
Waldemar Matuška nar. 2. 7. 1937 Košice, ženatý,  syn Waldemar, krédo: Znovu a lépe Záliby: Výroba experimentálních hudebních nástrojů.

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .