ČT uvede dokument o Petru Hapkovi

radiotv222Česká televize uvede dokumentární zpověď

Petr Hapka

Portrét hudebního skladatele

Režie: Jan Mudra
Dramaturg: Radim Smetana

Stopáž: 58 min

Česká televize film uvede ve středu 4. září  ve 20.30 na ČT1

Petr Hapka

Režisér Jan Mudra natočil pro Českou televizi hodinový dokument Petr Hapka, který ČT uvede ve středu 4. září.  Natáčení dokumentu, jenž je otevřenou zpovědí o životě hudebního skladatele a zpěváka, trvalo tři roky. Režisér Mudra odkrývá divákům Hapkovu posedlost tvorbou, jeho neuvěřitelnou energii a nápady. Připomíná jeho rodinné zázemí,  jeho studia na herecké konzervatoři a  první role v českých filmech.  Evokuje ve svém filmu atmosféru šedesátých let, kdy Petr Hapka jako skladatel začínal. Již tehdy začal psát pro Hanu Hegerovou, s níž, jak říká, uzavřel hudební manželství, jež trvá dodnes. Ve filmu vzpomínají na práci s Hapkou jeho tři hlavní textaři – Petr Rada, Zdeněk Rytíř a Michal Horáček. Samozřejmě, že nechybí výpovědi zpěváků… Lucie Bílé, Richarda  Mullera… Pro mnohé diváky bude možná překvapením, že Petr Hapka  byl autorem hudby ke třem slavným divadelním představením Divadla Za branou: Provaz o jednom konci, Zelený papoušek a Hodina lásky, na což ve filmu  vzpomíná jejich režisér Otomar Krejča. Na Hapkovu filmovou hudbu si pak vzpomenou ti, kteří viděli třeba filmy… Páni kluci, Deváté srdce, Hanele…

Petr Hapka se narodil  13. 5. 1944 v Praze, od dětství hrál na piáno, v deseti letech začal hrát na violu, v čemž pokračoval i dále na konzervatoři, kde studoval i zpěv a herectví. Už během studií  hrál se skupinou  Tornádo na violu a začal se uplatňovat i jako pianista v malých divadlech Proton, Divadlo dnešního dne a Pravan, kde na sebe poprvé upozornil i jako autor hudby. Po studiích se stal dirigentem Divadla Za branou, pro které zkomponoval hudbu k inscenacím Provaz o jednom konci, Hodina lásky a Zelený papoušek (všechny v roce 1967), Lorenzaccio (1969) a zúčastnil se s nimi četných zahraničních zájezdů.

Ve větší známost vstoupil v roce 1963 skladbou Malá píseň, kterou nazpíval už tehdy populární Karel Gott. Pro domácí populární hudbu pak byla i pro posluchače nejdůležitější Hapkova  dlouhodobá spolupráce se zpěvačkou Hanou Hegerovou, která se stala ideální interpretkou jeho šansonů. V polovině osmdesátých let vydali společně desku Potměšilý host ( nejznámější píseň Levandulová). LP získala v roce 1988 ocenění Zlatá nota a Hapka se na ní podílel i jako zpěvák a dirigent studiového orchestru.

Dalším významným počinem je Hapkova LP V penzionu svět, na které se společně s Hanou Hegerovou, Michaelem Kocábem a Richardem Mullerem podílel i jako zpěvák.  Kromě Hany Hegerové přispěl Petr Hapka řadou písní do repertoáru  Václava Neckáře, Heleny Vondráčkové, Waldemara Matušky, Hany Zagorové a Lucie Bílé, až k Janě Kirschner.

Spolu se skladateli Zdeňkem Liškou a Luborem Fišerem patří k nejplodnějším a nejvýraznějším autorům české filmové hudby. Mezi nejznámější snímky s jeho hudbou patří filmy Krakonoš a lyžnici,  Tisícročná včela, Akce Bororo, Panna a netvor, Holky z porcelánu, deváté srdce, Páni kluci, Perinbaba, Hanele , Fany, Andělské oči.

Hudbu složil k televizním seriálům Moje koně vrané, My všichni školou povinní, Gagman, je autorem znělky k televiznímu dokumentárnímu seriálu Jak se žije a k Manéži Bolka Polívky.
Hudbu složil a sám si i zahrál ve filmu Kryštofa Hanzlíka – Do nebíčka

Řekli o Petru Hapkovi:

Když k němu přijdeš na návštěvu, je to jako bys přišel k někomu, kdo žije v dávno minulém století…
Lucie Bílá

Petr je živel.
Věra Plívová-Šimková, režisérka

Je to poslední český bohém.
Juraj Herz, režisér

Dopoledne neexistuje, spí, žije v noci.
Zdeněk Rytíř, textař

To, co on skládá, je žánr, který se jmenuje Petr Hapka.
Laco Déci, hudebník

Hapka je zásobárna neužitečných informací.
Michal Horáček, textař

Hapkovy záliby:

**sportovní střelba
**auta a motorky
**dobrý hráč scrabells a luštitel křížovek

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .