ČT uvede dokument BBC o Královně matce

radiotv222Česká televize, Tvůrčí skupina Petra Zvoníčka uvádí dokument

Královna matka

Film BBC realizovaný krátce po úmrtí královny Alžběty, „královny matky“

Česká televize film uvede ve středu 19. června ve 20.50 na ČT1

Dokumentární film realizovaný BBC krátce po úmrtí královny Alžběty, „královny matky“ (4.8.1900 – 30.3. 2002), evokuje více než sto let jejího života pomocí bohatých filmových a televizních archivních materiálů, doplněných fotografiemi, písemnými dokumenty a dotáčkami míst, kde „Queen Mum“ pobývala. Inteligentní, hudbymilovné  a půvabné děvče ze skotské šlechtické rodiny jistě netušilo, že díky historickým náhodám bude patřit k nejpopulárnějším osobnostem Velké Británie 20. století.

Byla jedinou ženou v britské historii, které se poštěstilo stát se postupně snachou krále /Jiří V./, královskou švagrovou /Eduard VIII./, manželkou korunované hlavy /Jiří VI./ a matkou panovnice /Alžběta II./.

V roce 1923 se provdala za syna krále Jiřího V. prince Alberta.  Skromný a poněkud plachý manžel, a záhy i otec dvou dcer /1923: Alžběta,1930: Margaret/, neměl politické ambice a jeho hlavní zájem patřil rodině. Situace se dramaticky změnila v roce 1936, kdy se Albertův starší bratr a král Eduard VIII. zřekl z osobních důvodů trůnu.

Nového krále, který přijal jméno Jiří VI., a novou královnu čekalo jedno z nejdramatičtějších období britské historie. V letech 2. světové války byla Alžběta svému manželovi skutečnou oporou a královský pár se vedle premiéra Churchilla stal symbolem odhodlání ostrovní říše čelit nacistickému a fašistickému násilí za každou cenu.

Poválečná doba nebyla pro vítěznou velmoc paradoxně nijak snadná.  Britské ostrovy prožívaly velké hospodářské potíže a „říše, nad kterou slunce nezapadalo“, se začala rozpadat.

V roce 1952 Jiří VI. nečekaně zemřel a na trůn nastoupila Alžběta II. „Královna matka“, tak se po smrti manžela nechala královna Alžběta titulovat, byla  své dceři spolehlivou  rádkyní a pomocnicí v nelehkých časech. Celých dalších padesát let byla neuvěřitelně aktivní. Dále se účastnila veřejného života, věnovala se charitě a také svým koníčkům, mezi kterými dominovali skuteční závodní koně. Ale hlavně působila jako stmelující faktor královské rodiny. Uvnitř i navenek. Její vnoučata ji milovala, dcery respektovaly a pro  veřejnost byla tím nejoblíbenějším reprezentantem britské koruny.

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .