ČT uvede cyklus Ženský hlas s Ester Kočičkovou

radiotv222Česká televize uvádí

Ženský hlas

První rozhlasový pořad v České televizi aneb na vlně feminismu s Ester Kočičkovou

producent: Antonín Trš
dramaturgie: Irena Obermannová
námět a scénář: Eva Hauserová
režie: Kamila Vondrová

Co se to děje s muži, proč se stále více žen obejde bez nich? Kam se poděla  ženská slabost, rozmarnost, závislost i rafinované umění manipulovat muži, zkrátka všechno to, co muže tolik okouzlovalo a přitahovalo?

Jak budou vypadat muži budoucnosti, pokud se jí vůbec dožijí, a co ženy? Budeme si snad navzájem všichni k nerozeznání podobní?

13 pondělních večerů na ČT1

Poprvé v pondělí 8. července  ve 22.10 na ČT1

Ženský hlas
Role mužů i žen v současném světě se prudce mění a tento proces se stává tématem vášnivých diskusí: Jak daleko ještě zajde ženská emancipace? Co se to děje s muži, proč se už nehrnou do armády a neoslňují dámy blýskavými šavlemi  a vojenskými řády? Proč se některé ženy raději obejdou bez manžela a vychovávají své děti samy? Kam se poděla ženská slabost, rozmarnost, závislost  i rafinované umění manipulovat muži, zkrátka všechno to, co muže tolik okouzlovalo a přitahovalo? Jak budou vypadat muži a ženy budoucnosti, budou si snad navzájem k nerozeznání podobní?

Pořad Ženský hlas hledá odpovědi na tyto a podobné otázky. Nahlédneme v něm do historie vztahů mezi pohlavími, zastavíme se u čarodějnictví, u náboženství, položíme si otázku, zda je muž od přírody pánem tvorstva a hlavou rodiny, nebo zda je pravda, že muž je lovec a chce se toulat po světě, zatímco žena touží hnízdit, sedět u domácího krbu a  vychovávat děti….

Zastavíme se u problému, zda a jak jsou teď a tady ženy diskriminovány, a zjistíme, jaké vize do budoucna se před námi otevírají. To všechno prostřednictvím zajímavých hostů, odborníků i umělců, kteří o daných problémech (v rámci své profese i svého života) přemýšlejí a dovedou o nich zábavně a osobitě hovořit. A aby jejich diskuse určitě nebyla suchopárná, svým nenapodobitelným způsobem se do ní vkládá obohacuje ji a usměrňuje moderátorka Ester Kočičková, známá z Radia Limonádový Joe. Teď poprvé ji můžete spatřit před televizní kamerou!

Jednotlivé díly, témata a hosté

Mezi mužem a ženou
Liší se ženský pohled na svět od mužského, je rozdíl mezi ženami a muži?
Olga Sommerová, Václav Fořtík

Kladivo na feministky
Čarodějnické postupy ve středověku a feminismus v současnosti – mají tyto snahy něco společného?
Alexandra Berková, Michal Semín

Kdo je tady feminista
Kdo je vlastně feminista? Musí to být vždy jen ženy? Co to znamená, jaké jsou jejich snahy?
Sára Saudková, Petr Holub

Z lovu do hájovny
Loví muži ženy nebo ženy muže? Loví se vůbec? Chtějí to a je to opravdu v souladu s přírodou?
Pavla Jónssonová, Petr Weis

Kvo, kvo, kvóty
Kvóty -jsou pro ženy ponižující či ne, znamenají, že by se do politiky dostaly neschopné ženy nebo je to jinak – do politiky se dostali neschopní muži proto, že nemáme kvóty?
Michaela Marksová – Tominová, Alexandr Tomský

Proč nemáme géniusky
Mohou ženy tvořit zásadní umělecká díla – aneb o talentu mužském, ženském, zda mají stejné podmínky a jak je společnost přijímá
Eva Kalivodová, František Vrhel

Na válečné stezce
Bojuje spolu žena a muž, je to nutné, je to pravda, je nutno mužům lichotit a ženám nosit květiny?
Dagmar Pecková, Jiří Šimek

Dovolená beze snů
Je mateřská dovolená dovolená – mají na ni jet oba rodiče nebo je to pro ženu opravdu to nejlepší na světě?
Nina Rutová, David Vávra

Domácí neštěstí
Domácí násilí je téma, o kterém se u nás už trochu mluví, přesto jeho příčiny  a především možnosti obrany zůstávají stále nevyřešeny doma pod pokličkou.
Zdena Prokopova, Radim Uzel

Klišé a stereotypy
Stereotypy a klišé ve vztahu žena- muž – je potřeba je zbourat či zachovat? Co s sebou nesou? O pojetí ženské krásy, reklamě, bulimii…
Jana Valdrová, Jan Kraus

Ženy odjinud
Jak to chodí mezi ženami a muži jinde ve světě.
Dana Schmidt, Fen-jung Song

Sex,sex
Sex – jedna z nejpříjemnějších záležitostí rozdílnosti obou pohlaví -ženský sex byl však po dlouhá staletí zcela opomíjen, rozdíl mezi mužským a ženským orgasmem, ženská sexualita, zábrany, tradice, stud
Hana Fifková, Bohuslav Vaněk – Úvalský

Budoucnost mužů a žen
Budoucnost vztahu žena – muž, jaká bude? Bude ten vztah jiný, zaležen na jiných principech, bude vůbec pro lidstvo potřebný?
Kateřina Jonášová, Ivan Rinda.

„Můj netelevizní zevnějšek tu není na překážku,“
říká o moderování Ženského hlasu, prvního rozhlasového pořadu v České televizi Ester Kočičková

Jste z Klatov, vystudovala jste Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a vychovávala jste nějakou dobu na řeznickém učilišti v Praze. Jak dlouho jste tam vydržela?
S přestávkou asi čtyři roky. Nějakou dobu jsem také „vydržela“ dělat dozorčí ve školní družině, barmanku v divadelním baru, pseudosloupkařku v bezdomoveckých novinách, hostesku, nabízející kečupy v samoobsluze a  v jednom paneláku jsem pekla emailové šperky. – Ať to máte kompletní…

Zpívání, hraní, psaní… Kdy to začalo…?
Ve čtyřech, v pěti a v šestnácti, myslím…

A v dost pokročilém věku jste absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka pod vedením Jaroslava Duška. Jaký je pan učitel?
Domnívám se, že Jaroslav je spíše širokopásmový guru s působením dlouhodobým… Než učitel, spíše očitel, ukazatel, tazatel, vyvratitel a krotitel. Takový laskavě nekompromisní konzultant. Pokud je herectví chápáno jako zvládnutí textu a jízdy na koni, pak jsem ráda, že nás například nikdy nevzal do jízdárny…Zná prostě jiná místa.

Vystupujete v pražských klubech,  kde a co od vás je možné slyšet?
Těch klubů už tolik není…neumím se v nich chovat – nebo se v nich neumí chovat… V Salmovské literární kavárně však stále nabízíme s Lubomírem Nohavicou, spoluvydavatelem našeho prvního CD a kolegou za klavírem pravidelný písňový (chcete-li šansonový) večírek. Od září chystám expanzi do dvou nových provozoven; jedna je zatím tajná, druhá ještě neprošla kolaudací – přesto bych v nich ráda znovu zavedla tradici Hnusných nedělí s přáteli a pokusila se opět o nějaké monodrama. Nyní jsem těhotna scénářem, porod je plánován na 13. září.

Každý si vás spojuje s dnes už neexistujícím Rádiem Limonádový Joe. Stýská se vám po něm?
Jasně, že se mi stejská; tím spíš, že jako moderatizátor – laik v ekonomicko-personálních otázkách nemůžu dodnes pochopit celý ten propletenec důvodů, vedoucích k našemu odchodu. Přetransformovali jsme se sice v pouliční a squattové radio Hotel, ale jeho čtvrtletní vysílací frekvence jsou slabou náplastí na věčně rozšklebená, vysíláníchtivá ústa!

Česká televize bude uvádět vaši talk show o mužích a ženách Ženský hlas.
Ženský hlas jsme připravovaly čtyři; zdaleka to tedy není moje show – jen to tak působí, protože ji moderuji. A moderovat ji mohu zejména proto, že ač v televizi, jedná se o show rozhlasovou a tudíž není na překážku můj netelevizní zevnějšek. A to je i důvod, proč nemám tu opravdu svou show; představte si, že bych v ní mohla dělat, co se mi zlíbí – a začala bych se před kamerou třeba svlékat…!

Myslíte si, že je ženský hlas málo slyšet, ke škodě všech?
Ano. Někdy třeba jen z toho důvodu, že je od přírody slabší, někdy se ženy doslova bojí pípnout, někdy se bojí muži a zacpávají ženám ústa…Já jsem kupříkladu začala používat svůj zpěvový mikrofon i při řízení domácnosti – a výsledky jsou opravdu překvapivé !

Proč je třeba se na Ženský hlas dívat?
Aby ho diváci alespoň viděli, když už ho neslyší.

Eva Hauserová
Narozena 25.11.1954. Vystudovala Přírodovědnou fakultu UK, se specializací na obor mikrobiální genetiky. Pracovala krátce v Ústavu molekulární genetiky ČSAV, pak byla doma s dětmi. Později  působila jako knihovnice v Lékařské knihovně a jako redaktorka časopisů ABC, Ikarie a Story a v knižním nakladatelství Harlequin Publishers. Od roku 1994 na volné noze jako překladatelka a publicistka. V letech 1995-7 působila jako ekologická aktivistka v Klubu žen Zeleného kruhu. Spolupracuje s pražským Centrem pro gender studie, kde občas pořádám feministicky zaměřené přednášky nebo dílny.

Publikované knihy:
Hostina mutagenů (Svoboda, 1992 – sci-fi povídky)
Cvokyně (Ivo Železný, 1992 – sci-fi novela)
Na koštěti se dá i lítat (nakl. Lidových novin, 1995 – populární
kniha o feminismu)
Jsi přece ženská… malý, lehce feministický rádce (Grada 1998)
Příručka militantního feminismu – pod pseudonymem Johana Suková
(Reneco Ústí n.L., 1999)
Když se sudičky spletou (nakl. Maťa 2000 – sbírka povídek s
fantastickými motivy
Zrání Madly v sedmi krocích (nakl. ROD Brno, 2000 – zábavný
románek)
Lapače času, fejetony a jiné obrázky doby (Votobia 2001)

Irena Obermannová
Narozena 17. 4. 1962 v Praze. Vystudovala dramaturgii a scenáristiku na pražské FAMU,. Debutovala knížkou Frekvence tygra (Orbis, Praha 1996). Dále vydala Deník šílené manželky (Eroika, Praha 1998), podle něhož napsala scénář pro stejnojmenný televizní film (režie Václav Křístek, premiéra r. 1999), knihu Divnovlásky (Eroika, Praha 2000) a Ženské pohyby (2001). Deník šílené manželky byl roku 2001 přeložen do maďarštiny . V současné době pracuje jako dramaturg dokumentárních a publicistických pořadů v České televizi.

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .