ČT uvažuje o přesunu Událostí na sedmou večer

radiotv221Redakce zpravodajství České televize by ráda přesunula začátek hlavní zpravodajské relace Události ze současných 19:15 na sedmou večer. Požadavek na úpravu vysílacího času vznesl na nedávném zasedání programové rady ČT šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov. Večerníček by běžel od 18:50 a na něj by navázala hodinová zpravodajská relace, kde by byla politika, regiony, ekonomika, kultura, počasí a sport. Myslím, že bychom se tím lépe zhostili veřejnoprávní role než teď, kdy ji někdo interpretuje tak, že umožňujeme koncesionářům sledovat všechny tři hlavní zpravodajské relace, vysvětluje Petrov.

Přímo proti zprávám na Primě?

Změna vysílacího času by výrazně pomohla i zpravodajskému kanálu ČT24, jehož vysílací schéma stojí na pravidelných zprávách v pevných vysílacích časech. „Při sestavování programu ČT24 se ukázalo, že čas 19:15 není zrovna nejšťastnější pro kanál, jehož vysílací schéma je postaveno na zprávách v každou celou hodinu,“ říká šéf zpravodajství ČT. Události by tak začínaly ve stejnou dobu jako Zpravodajský deník na Primě a nadále by konkurovaly také Televizním novinám na Nově. Stejné úvahy přede dvěma lety v rozhovoru pro týdeník Reflex připustil ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal. Také on argumentoval tím, že netypický vysílací čas rozbíjí programové schéma – tehdy ještě ne ČT24, ale prvního programu.
Michal Petrov tvrdí, že programová rada ČT jeho návrh nezavrhla: „Existuje možnost, že se o tom bude jednat. Musíme ale přesvědčit vedení, že umíme vyrobit zpravodajskou relaci, na kterou se vydrží dívat i divák ČT1, který nesleduje náš zpravodajský kanál, celou hodinu. Nebo aspoň půlhodinu.“ Necelá čtvrthodina, kterou musí zpravodajský kanál ČT24 vyplnit mezi sedmou a čtvrt na osm večer, přidělává podle Petrova redakci problémy. V současné době ji televize vyplňuje zkráceným blokem ekonomického zpravodajství. To jinak běží každý den od půl páté do pěti hodin odpoledne. „Je to problém. Pořád jsme řešili, co s tou dvanáctiminutovkou dělat,“ připouští Petrov.

Události už jednou uhýbly Nově

Za dobu samostatné existence České televize od roku 1992 se vysílací čas Událostí měnil jen jednou. V srpnu 1997 tehdejší generální ředitel ČT Ivo Mathé oznámil, že televize přesune začátek událostí z 19:30 na 19:15. Stalo se tak hned od září; od veřejnoprávní televize to byl jasný ústupek televizi Nova, která svoji hlavní zpravodajskou relaci Televizní noviny nasadila přímo proti Událostem a velmi brzy je začala porážet ve sledovanosti. Podobným způsobem ČT „uhnula“ Nově několikrát, například v případě nedělní politické diskuse. Od loňského jara se ale ČT rozhodla alespoň v případě nedělního diskusního pořadu přímo konkurovat Nově. Otázky Václava Moravce sice Sedmičku za svoji krátkou existenci neporazily, měly však vzestupnou tendenci sledovanosti.
Michal Petrov slibuje, že v případě nedělní diskuse ČT komerční televizi neuhne ani na podzim: „Tu strategickou chybu jsme už jednou udělali v případě Událostí a nehodláme ji zopakovat.“ O podobě nedělní diskuse na veřejnoprávní televizi má Petrov už celkem jasno. Jisté je, že ji nebude moderovat Jan Němec, který se této role zhostil po odchodu Václava Moravce v květnu tohoto roku. Němcovo moderování Otázek bylo jen dočasné do začátku prázdnin. „Už máme zajištěnou velice důstojnou náhradu. Myslím, že pojetí, tak jak ho chystáme, plynule naváže na formát Otázek Václava Moravce. Spustíme ho nejpozději v termínu zahájení řádného vysílání ČT24, tedy 5. září,“ slibuje Michal Petrov.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .