ČT uvádí nové díly cyklu Šumná města

radiotv221Česká televize – Tvůrčí skupina Richarda Medka uvádí
Šumná města
Nové díly oblíbené street movie, v nichž žasnoucí architekt David Vávra navštíví více i méně známé stavby 20. století.
Režie: Radovan Lipus
První premiérový díl  Špindlerův Mlýn se vysílá ve středu 15. května ve 22.45 na ČT1
Průvodcem a spoluautorem pořadu Šumná města, jehož 15 dílů Česká televize právě odvysílala v repríze, je herec a architekt David Vávra, který v sobě spojuje odbornou erudici s vtipem a schopností zaujmout diváka.
Dokumenty diváka provázejí po moderní architektuře vybraných českých měst s humorem a nadsázkou.  V dějinách architektury se zaměřují na 20. století, neboť v povědomí většiny obyvatel nejsou stejně ceněny památky středověké a novodobé.
Šumná města se začala natáčet v ostravské produkci. První vznikla Šumná Ostrava jako samostatný dokument, protože však měl počin velký ohlas, přibyly další dva díly – Opava a Olomouc.
Po pěti letech spánku se Šumných měst chopila Česká televizi v Praze, tehdejší tvůrčí skupina Čestmíra Kopeckého. Dalších dvanáct dílů se vyrobilo v rozmezí let 1999 až 2000, další díly se točily loni již ve skupině Rudolfa Medka a letos se pokračuje v další sérii, která by měla být odvysílaná do konce roku 2002. Mezi dalšími vybranými místy jsou  například Šumný Děčín, Šumný Radhošť nebo Šumné Hranice na Moravě.
Původně se cyklus vysílal na ČT2, ale průměrná sledovanost Šumných měst 7,87 procenta, což je zhruba dvakrát více, než obecně získávají divácky úspěšnější programy ČT2, cyklus „dovedla“ na ČT1.
Radovan Lipus, který dokumentární cyklus Šumná města vymyslel, režíroval a v autorské dvojici s Davidem Vávrou scenáristicky připravoval, působí v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Na svém kontě má asi pětačtyřicet inscenací a kromě domovského divadla hostoval v Komorní scéně Aréna, pražském Divadle ABC, v Banské Bystrici, brněnském Národním divadle, Hradci Králové, Kladně a Liberci. V České televizi se podílel na pořadech Klekánice či Salón moravskoslezský, režíruje pro stanici Vltava Českého rozhlasu a externě učí na Ostravské univerzitě. V televizi rovněž natočil záznamy čtyř svých inscenací: Casanova, Průběžná O(s)trava krve, Věc Makropulos a Rychlé frézy.
Plánované vysílání nové série cyklu Šumná města
15.5.- Špindlerův Mlýn
Tentokrát  David Vávra se psím spřežením.
22.5.2002 – Šumperk
Tentokrát  D.V. zavěšen na padáku.
29.5.2002 – Těšín
Tentokrát D.V. na traktůrku kutilské výroby.
5.6.2002 – Frýdek-Místek
Tentokrát D.V. na koloběžce.
12.6.2002 – Mladá Boleslav
Tentokrát D.V. v klasickém automobilu 60. let.
19.6.2002 – Poděbrady
Tentokrát D.V.  drožkou.
26.6.2002 – Teplice
Tentokrát  D.V. v cibulákovém tahači.
Září 2002 – Most-Litvínov
Tentokrát D.V. na bruslích.
Září 2002 – Louny
Tentokrát D.V. na velbloudu.
Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .