ČT připravuje změny hlavně ve zpravodajství

radiotv222Na obrazovku se vrátí pořad Události, komentáře, a naopak zmizí Jedenadvacítka, Události Plus a Tady a teď, které nahradí relace Události v kultuře. Na sobotní poledne ČT připravuje politickou diskusi s moderátorem Jakubem Železným.

Česká televize provede v souvislosti s novým podzimním programovým schématem nejvíce změn ze všech českých celoplošných televizních stanic. Od září se tato skutečnost promítne zejména ve zpravodajství. Zmizí pořady Události Plus, „21“ a Tady a teď, a naopak přibudou Události, komentáře, které televize zařadí od pondělí do čtvrtka ve 22:00 na program ČT 1 (v pátek místo nich poběží krátké zprávy), a Události v kultuře, které nahradí Tady a teď po hlavní zpravodajské relaci Události. Vysílací čas Událostí i pořadu Branky, body, vteřiny zůstane zachován. Novinkou bude jiná dekorace, na které ČT pracuje již od začátku července.

Tváře z komerčních televizí míří do Událostí

Určité posílení čeká regionální zpravodajství, kterému má ČT ze zákona věnovat 25 minut denně. Veřejnoprávní televize však tuto kvótu zatím splňuje pouze ve všedních dnech. Od září by se měl na obrazovce objevit nový sobotní pořad regionálního zpravodajství, který bude připravovat sama ČT, v říjnu nebo listopadu jej doplní nedělní relace složená z příspěvků nezávislých producentů z regionů. Na dodavatele zpráv vypsala ČT v červenci veřejnou obchodní soutěž, kterou se chystá uzavřít během srpna. Regionální zpravodajství posílí na úkor zahraničních zpráv: například Události ve světě, kterým zůstane vymezen čas okolo půlnoci, se omezí na úterý až pátek.

Změny nastanou také v obsazení moderátorů zpravodajských relací. Českou televizi od 1. září opustí moderátorka Jedenadvacítky Hana Vítková, s kterou ředitel zpravodajství Zbyněk Honys nepočítal pro uvádění nového pořadu Události, komentáře. O odchodu uvažuje také její kolegyně Veronika Sedláčková. Novou tváří má být Martina Kociánová, která dosud moderuje Zpravodajský deník na Primě, a Martin Severa, který po odchodu z televize Nova rok uváděl Metropolitní expres na TV3 (oba kdysi tvořili moderátorkou dvojici Televizních novin na Nově). Ti by se měli objevit právě v pořadu Události, komentáře.

Sobotní diskuse s Jakubem Železným

Sobotní poledne obohatí nový politický diskusní pořad Jakuba Železného, který se stane přímou konkurencí Volejte řediteli na Nově. Zatím nese pracovní název Špona a měl by nahradit nedělní pořad Naostro Milana Šímy, který koncem srpna skončí. Na obrazovku ČT se vrátí populární český seriál Hotel Herbich, jehož reprízu budou moci diváci sledovat od 16. září každé pondělí v hlavním vysílacím čase od 20 hodin. Zahraniční seriály reprezentuje například francouzský kriminální cyklus Zvláštní jednotka, nasazený na páteční večer po 22 hodině, nebo Policie New York ve stejném čase v úterý.

Určité změny nastanou i v zábavě. Talk show Haliny Pawlowské Banánové rybičky se přesune z úterý 21:20 hod. na středu od 20:00 hod. Naopak v úterý od 21:40 místo Klekánice (ta se přesune na čtvrtek od 21:30) bude ČT 1 vysílat pořad skryté kamery Na palmě! se Zdeňkem Izerem a Markem Dobrodinským. Páteční večer od 21:35 obohatí nová reality show Taxi, prosím, ve které sehrají hlavní roli převlečení moderátoři Jan Kraus a Jaroslav Dušek. Hlavní zábavu bude ČT vysílat v sobotu večer od 20 hodin, kdy se po týdnu vystřídají pořady Kufr, Zeměkoule a talk show Miroslava Donutila Na kus řeči.

ČT připomene útoky na Spojené státy

Bakaláře, které ČT vysílá v úterý od 20 hodin, nahradí filmy na přání. Diváci si budou moci každý týden vybrat ze tří populárních českých snímků. Například 3. září to bude buď Návrat idiota, Orbis pictus nebo Helimadoe. O týden později ČT nabídne filmy Řád, Král Ubu nebo Malostranské humoresky, 17. září buď Ameriku, Všichni moji blízcí nebo Anděl milosrdenství, a na 24. září připadne film Díky za každé nové ráno, Passage nebo Mladí muži poznávají svět. Ve čtvrtek se ČT zaměří na zahraniční filmy, páteční večer zůstane vyhrazen českým komediím: Marečku, podejte mi pero!, Vrať se do hrobu, Setkání v červenci a Pension pro svobodné pány. Sobotní večer bude patřit romantickým filmům Lepší už to nebude, Čtyři svatby a jeden pohřeb, Jen blázni spěchají a Propadlí lásce.

Dokumentární tvorbu zastoupí oblíbená pondělní Cestománie, středeční Šumná města, či čtvrteční Osudové okamžiky. Na 4. září televize připravila hodinový dokumentární film o zpěváku Petru Hapkovi, 11. září uvede dokument k prvnímu výročí teroristických útoků na Spojené státy. Sobotní podvečer bude patřit dokumentárnímu cyklu Počesku, kterým provází Václav Žmolík. Objeví se také některé nové pořady. Středeční večer obohatí publicistická relace Může to být i vaše dítě věnovaná problematice drog. V úterý odpoledne se na prvním programu objeví nové ekologická soutěž pro mladé Hra na zelenou. Na čtvrtek 26. září ČT naplánovala tradiční benefiční akci Paraple.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .