ČT nabídne nové atraktivní dokumenty

radiotv22Česká televize chystá divákům  v následujících měsících několik atraktivních dokumentárních filmů. Rozhodně mezi ně bude patřit třídílný dokumentární cyklus Hrdelní zločiny – Bez slitování, Když vraždí ženy a Zabijáci – , ten představuje příběhy skutečných zločinců a vrahů, kteří byli za své činy v bývalém Československu popraveni.

Autoři Zora Cejnková a Pavel Křemen se věnují nejen pohnutkám, které pachatele ke zločinům vedly, ale také osudům jejich obětí a okolnostem vyšetřování. Filmy jsou plné rekonstrukcí, autentických materiálů, vzpomínek kriminalistů, lékařů, svědků, příbuzných obětí a dokonce  i obětí, které útoky přežily. Je to vpravdě originální dokumentární počin, jehož sledování však vyžaduje pevné nervy: smrt se tu vyskytuje ve své extrémní podobě.  Česká televize připravuje uvedení cyklu  koncem května.

Dalším dílem svého cyklu Ženy na přelomu tisíciletí se opět představí Helena Třeštíková. Životní příběh matky, která překonala svůj krutý osud se jmenuje Zvítězí ten, kdo se nevzdává a divákům  nabídne příběh Mileny Remarové, matky těžce mentálně i fyzicky postiženého syna, která nerezignovala, nýbrž vybudovala unikátní zařízení Modrý klíč, poskytující všestrannou péči nejenom postiženým. V červnu uběhne šedesát let od lidické tragédie a Česká televize uvede u této příležitosti dokument Pavla Štingla Druhý život Lidic.

Dokumentární esej o proměnách pohledu na lidickou tragédii hledá šedesát let po válce odkaz smutné události i nový pohled na lidický mýtus.

Dva hudební dokumentární filmy připravuje do vysílání tvůrčí skupina Radima Smetany a Vítězslava Sýkory. K sedmdesátým narozeninám Waldemara Matušky to bude hodinový dokument, jehož autorem je někdejší dětský herec Filip Menzel, který se významně podílel i na dvoudílném dokumentu Igora Chauna  Nesmrtelný život a smrt Mikyho Volka a samostatně natočil už film o skupině Monkey Business. Zcela nový pohled na Antonína Dvořáka by měl přinést hodinový film Antonín Dvořák-Evropan?  režiséra Maxmiliána Petříka, který Dvořáka představuje jako člověka plného energie, vzdělaného manažera znalého své ceny , ale také jako velmi laskavého a kultivovaného skromného muže.

Režisér Robert Sedláček dokončuje dvoudílný dokument Lesk a bída země české, jehož první část Hvězdy a hvězdičky mapuje vzestupy a pády mediálních hvězd v uplynulých deseti letech.Prostřednictvím archivních záběrů sleduje mechanismy, které je dostaly na titulní strany novin  a na televizní obrazovky. Druhá část Ideální svět si všímá Čechů a jejich proměny ve světle mediálních „masáží“ v 90. letech.

V září by se na obrazovkách České televize měl objevit šestidílný dokumentární cyklus Ztracená duše národa, postihující všechny hlavní druhy represálií vedených komunistickým režimem proti různým složkám našeho obyvatelstva. Na cyklu se podílela režisérka Olga Sommerová, Jan Štern, Jiří Hapala a Petr Nikolaev

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .