ČT loni prodala pořady do 36 zemí světa

radiotv222České televizi se loni podařilo prodat vysílací práva k vlastním pořadům a koprodukčním filmům do téměř 40 zemí světa. Mezi tituly, které se objevily na obrazovkách řady evropských, ale zámořských televizních stanic, vedou především celovečerní filmy, seriály a večerníčky. Evergreenem loňského roku se stal Hřebejkův film Musíme si pomáhat, jehož kopie si vyžádaly televizní společnosti z 18 zemí světa včetně Latinské Ameriky, Mexika, Norska či bývalé Jugoslávie. Letos k nim přibylo Německo a Malajsie.

Nova nakupuje od ČT pro Slovensko

Na Slovensku, které je tradičně nejsilnějším odběratelem, se o produkci české veřejnoprávní televize přetahují především komerční stanice Markíza a Joj. Zatímco Markíza dala loni přednost známým filmům jako Tmavomodrý svět či Babí léto, a osvědčeným seriálům typu Dobrodružství kriminalistiky a Hříšní lidé města pražského, slovenská sestra Novy jako by šla ve šlépějích české Primy: nakupovala především starší produkci, včetně normalizačních seriálů. A tak se na Jojce postupně objeví Malý pitaval z velkého města, My všichni školou povinní nebo Sanitka. Ale také v Česku nedávno velmi úspěšný Ranč u Zelené sedmy (ten koupila také slovinská televize).

Aktuálně Joj vysílá Detektiva Martina Tomsu a sérii Pana Tau. Prostřednictvím společnosti AQS také nakoupila obě řady populární Arabely, seriály Létající Čestmír, Křeček v noční košili a jenom za první pololetí letošního roku od ČT získala 37 původních pohádek. Markíza za stejné období nakoupila jediný seriál, zato důležitý: Nemocnici na kraji města, na který na podzim naváže premiérová řada Nemocnice po dvaceti letech. O jejím nákupu Markíza zcela jistě uvažuje už nyní.

Poláci mají zájem o večerníčky

Pravidelným odběratelem produkce ČT je také maďarská komerční televize Duna (vysílá mj. i pro Maďary žijící v zahraničí). Loni nakoupila filmy Amerika, Andělské oči, Báječná léta pod psa, Cesta z města, Co chytneš v žitě, Helimadoe, a letos přidala Divoké včely, Knoflíkáře a Babí léto. Polská veřejnoprávní televize TVP sáhla po Koljovi a večerníčcích o Rumcajsovi, Makové panence a Křemílkovi a Vochomůrkovi. Velký zájem je o večerníček Méďové – jenom v roce 2002 jej koupily lotyšská, slovinská, rumunská a německá televize.

České večerníčky se vysílají také na Ukrajině. Místní Studio Viatel loni koupilo sérii Sněžný muž Hugo, Pohádky o mašinkách a Pestrý život jedné kočky. Z dokumentů si dobře vede Cestománie – 19 dílů nakoupila španělská a portugalská televize, prvních pět částí dokonce poputuje do Malajsie. Dokument o básníkovi Františku Listopadovi koupila kanadská kabelová televize, o bratřích Saudkových polská stanice TVP. Tři dokumenty – Dalibora, La Rousée a Neklidné vidiny – získala španělská televize TVE. Čtyřdílný dokument Vysoké hry ruské mafie koupil estonský Kanal 2.

České televizi se daří prodávat také vážnou hudbu: loni švýcarská stanice RTSI odkoupila záznam koncertu Bohuslava Martinů. Větší množství dokumentů od ČT tradičně odebírá veřejnoprávní Slovenská televize, která tak kompenzuje skutečnost, že jí většinu atraktivních filmů a seriálů z české produkce vyfouknou konkurenční televize Markíza a Joj. Kromě již zmíněných zemí byl jenom za loňský rok a letošní první pololetí zájem o pořady ČT v Moldávii, Finsku, Tajwanu, Kypru, Rakousku, Estonsku, Holandsku, Belgii, Japonsku, USA, Dánsku, Bosně, Lotyšsku, Peru, Argentině, Uruguay, Paraguay, Chile, Itálii, Chorvatsku, Srbsku, Makedonii, Kolumbii, Číně, Austrálii, na Novém Zélandu, v Brazílii a Rusku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .