Chci být Vyvolená aneb první česká reality show

radiotv222Intriky, pomluvy, ponížení. To jsou jen tři věci, jež je dotyčná osoba schopna absolvovat, aby jen vyhrála a nakonec si odnesla určitou sumu peněz. Peníze. Lidi jsou pro ně schopni udělat cokoliv. Televize to vycítily a tak dělají tzv. reality tv.

Velké české televize se zatím reality show brání. Podle posledních vyjádření se ani ČT, Nova či Prima nechystají produkovat vlastní program založený na reality tv. Jako první a zatím jediná česká stanice, která se do tohoto programu pustila, je kabelová hudební televize Óčko společně s internetovým portálem Volný. Ta ke konci října spustila osmidílnou soutěž, kterou si nazvala Vyvolená.

Vcelku je to zatím slabý odvar toho, co může spatřit divák například na anglickém komerčním kanálu. Uznejte, sex teenagerské dvojice v přímém přenosu je přece jen silná káva oproti absolvování různých ztřeštěných úkolů a následné intriky typu kdo s kola ven á la Máte padáka.

O co vlastně jde v reality show Vyvolená, která je vysílána premiérově vždy v pondělí od 21. hodin na Óčku? Na začátku bylo dvanáct žen, které pro svůj odlišný charakter byly vybrány. Postupně ubývají a cílem je, aby v prosincovém finále zůstaly dvě a pořádně „po žensku“ si to rozdaly.

V průběhu každé show se dívky zúčastní řady klání a rozhovorů. Na konci prvního kola pak bude každá soutěžící hlasovat pro tři další účastnice, které by ze soutěže vyhodila. Dívky s největším počtem hlasů budou následně nominovány k vyřazení.

Aby si užil i divák, pro kterého je vlastně pořad určen především, je mu dána možnost zahrát si na soudce. Očekává se od něj, že v průběhu následujícího týdne bude hlasovat pomocí oblíbených SMS, kterou že z nominovaných dívek chce vyhodit ze soutěže.

Dvě dívky s největším počtem hlasů budou vyřazeny a v soutěži dále nepokračují. První tři týdny soutěže jsou vyřazeny vždy dvě dívky a poté, až do konce soutěže Vyvolená, vypadává vždy už jen jedna soutěžící. Tolik ve zkratce, o co vlastně v české reality show jde.

Vyvolená útočí na lidské charaktery

Nastiňme si pro představu, jaké úkoly mladé ženy chtivé titulu Vyvolená, ale hlavně sto tisícové výhry, už absolvovaly. Jako ukázka byla vybrána hned první epizoda.

Úvodní díl se odehrává v pražské hospodě kdesi ve Strašnicích, které vévodí pípa a barový pult. První adeptka na „Vyvolenou“ je přiváděna s černou kápí na hlavě ze sklepních hlubin restaurace. Moderátor pořadu Bořek Slezáček ji umisťuje na židli u stolu. Nešťastnice se obává podražení židle, on vyhrožuje elektrickou seslí s 330 volty! O soutěžním úkolu první epizody Vyvolené je jasno vzápětí. Slezáček dívce strhává z hlavy kuklu. Tmavovláska se překvapeně rozhlédne a vidí houf lidí, kamery, reflektory, mikrofony… A hlavně nekonečně velký tuplák dvanáctky před sebou. „Tenhle litr piva máš za úkol vypít na ex a poté říct za třicet vteřin o sobě vše, za co by tě diváci milovali a nevyřadili tě ze soutěže.“ První TV reality show v České republice začíná…

Na výčepním pultu přibývají obří sklenice vyprázdněné dívkami. Jediná čtvrtá je netknutá. Patří Radce Velikovské, jež velice zásadově odmítla do zlatavého moku byť jen namočit ret. Ostatní „Vyvolené“ reagují v podstatě stejně. Ale přece jen jdou do toho, šest z nich pivo vypije až do dna.

Část první epizody končí, začíná druhá, méně příjemná polovina. Každá soutěžící opět vystoupí ze sklepení do lokálu před kamery a je nucena (dlouho, těžko a ztuha), aby své kolegyně „pomlouvala za zády“. Musí totiž vyřknout jména tří z nich, které by měly TV reality show Vyvolená opustit, a uvést důvod své volby. To je většině holek proti srsti a snaží se z toho vykroutit.

Než se zapne kamera, štáb před ně předhodí dvanáct lejster s fotkami a osobními údaji o dvanácti „Vyvolených“: „Vyber si a řekni to pak na kameru!“ Nejčastěji padají jména „pětky“ Lenky Čížkové (9 hlasů), „čtyřky“ Radky Velikovské (7 hlasů) a „sedmičky“ Evy Bajtošové (6 hlasů). Důvody? „Ani se nedotkla piva, mohla to aspoň zkusit.“ „Straní se kolektivu, to se mi nelíbí.“ „Někoho jsem musela jmenovat…“ Některá děvčata takto „bonzovat“ odmítají a řeší to co nejčestněji. – Losují z předložených lejster, nebo se otočí za sebe, pohlédnou na výčepní pult a vyberou tři „nejslabší“ podle největších zbytků piva ve sklenicích. Lenka (5), Radka (4) a Eva (7) nasbírají nejvíce negativních hlasů.

Z této trojice mají diváci zvolit dvě, které s konečnou platností soutěž hned po prvním kole opustí. Jedna po druhé opět předstupuje před kameru a má poslední šanci udělat něco pro svou záchranu. Přesvědčit televizní a internetovou veřejnost, že právě ona by měla ve „Vyvolené“ zůstat. Self promo pojaly všechny tři dívky po svém: „Nechci diváky přesvědčovat. Ať se rozhodnou sami,“ míní Lenka (5).„Jsem týmový hráč. Nechci propagovat sebe,“ říká Eva (7). Radka (4) jde ještě dál: „Nechci se vracet do soutěže, když mi holky nedůvěřujou. Nechci si z někoho najednou uměle dělat kamarádku.“

Vítězkou první disciplíny se nakonec stává Renata Bendová (2), jež bez mrknutí oka a snad i bez „mezidechu“ do sebe obrátila tuplák, s nímž jiné tolik bojovaly. Rozdává rozhovory pro internetový portál VOLNÝ a pro TV stanici Óčko, přijímá nabídku na V.I.P. chat VOLNÝ a hlavně získává tzv. „VOLNÝ pas“, tedy jistotu, že úvodní kolo projde bez problémů a nikdo ji pro tentokrát nebude moci vyloučit. Poslední klapka, poslední úsměvy vítězky do kamery a pivní (první) epizoda končí.

UPDATE 10.11.03: TV Nova se podle informací týdeníku Marketing & Média podařilo zakoupit práva na vysílání současné nejúspěšnější televizní reality show Pop Idols. Tato reality show by se ve vysílání TV Nova měla objevit příští rok pod názvem Česko hledá superstar. TV Nova již rozeslala pozvánky na tiskovou konferenci v tomto týdnu. Dá se předpokládat, že zde zakoupení reality show oznámí.

Stejná show se již vysílá v Polsku nebo Německu – RTL. Čeští nebo slovenští diváci mohou podobnou show Pop Stars nyní sledovat na satelitním kanálu ProSieben.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .