Chapadla korupce se vrací na obrazovku ČT

radiotv22Česká televize, tvůrčí skupina Anny Beckové uvádí cyklus aktuálních dokumentů autorské dvojice Lída Rakušanová-Jiří Krejčík ml.

Chapadla korupce 2
Zaopatřovací ústav – stát
Cesta k průměrnosti
Mužská odysea
Bozi v bílém
Sedláci z Václaváku

Dokumenty na aktuální, kontroverzní témata týkající se nás všech.

Chapadla korupce II , první část volného cyklu,
uvede Česká televize
ve čtvrtek 11. dubna ve 22.50 na ČT1

Chapadla korupce 2

Třicetiminutový dokument těchto autorů navazuje na film „Chapadla korupce“, který byl na ČT1 vysílán 6. června loňského roku. Tehdy jej Václav Klaus ve své oficiální stížnosti Radě ČT kritizoval jako „útok na celý náš demokratický systém“ a v důsledcích pak jako „výzvu ke svržení režimu“. Následný dokument obou tvůrců mapuje postoj směrodatných představitelů politických stran ke korupci ve společnosti a zvláště pak v politice, snaží se vystopovat kořeny dnešní korupce v procesu privatizace a zjistit, jaké šance má do budoucna „široká protikorupční koalice politických stran“, doporučovaná ČR zahraničními institucemi jako účinný nástroj boje s korupcí.

„Ryba páchne od hlavy“, řekla na loňské mezinárodní protikorupční konferenci v Praze Eva Joly, vyšetřující soudkyně z Francie a postrach tamních korupčních politiků. Říkala to v zemi, kde má více než polovina obyvatel pocit, že žije ve zkorumpovaném státě a že vláda nemá zájem s tím něco dělat. Dokumentární film „Chapadla korupce 2“, se snaží vystopovat, zda jsou takové pocity oprávněné a kde mají své kořeny. „Nestandardní“ praktiky v procesu privatizace bývají ospravedlňovány nutností privatizovat rychle: jaké však byly motivy těch, kteří tehdy byli u toho? Především ale: co po 12 letech „přechodného období“ dělají nyní pro to, aby „doba“, ospravedlňující „nestandardní věci“ definitivně skončila?

Je určitě pozitivní, když ministerstvo vnitra zorganizuje rozsáhlou protikorupční kampaň, nechá vytisknout příručky občanské sebeobrany a vyzývá lidi, aby proti korupci aktivně bojovali. Na druhé straně by mělo především jít samo ofenzivně příkladem.

Film se snaží zmapovat, jaké formy má dnes politická korupce: podobají se politické strany mafiím, které si dohazují vlivná místa, z nichž se dají plnit soukromé i stranické pokladny? Anebo si vytvářejí očistné mechanismy, protože pochopily, že rozšíří a upevní-li se tento dojem, podřežou si vlastní větev? Jak zajišťují čistotu svého financování a účetnictví? Kde spatřují hranice mezi lobbyingem a korupcí?

Tisknout pro občany příručky protikorupční sebeobrany rozhodně nestačí. Politici musejí mít vůli vypořádat se s korupcí ve vlastních řadách. Jinak se těžko něco zásadního změní, neboť: „ryba páchne od hlavy“…

Další díly cyklu:

Zaopatřovací ústav – stát
Vysílá se 18.4.
Cesta k průměrnosti
Vysílá se 25.4.
Mužská  odysea
Vysílá se 13. 6.
Bozi v bílém
Vysílá se 20.6.
Sedláci z Václaváku
Vysílá se 27.6.

Aktuální dokumenty  Lídy Rakušanové a Jiřího Krejčíka ml., které Česká televize již uvedla:

Naši hoši v zeleném 26.4.2000
Bez práce 11.6. 2000
Prodám byt zn. „Družstevní“ 24.6. 2000
Chapadla korupce 8.6. 2001
S byrokracií na věčné časy 22.6. 2001
Ženská odysea 14.9. 2001
Časovaná práce 3.10. 2001

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .