Cesty za operou na obrazovce ČT a v Uherském Hradišti

radiotv222Již druhý díl volného cyklu dokumentárních filmů  Cesty za operou uvede 4. srpna Česká televize. Cyklus, jehož autorem je režisér Zbyněk Mikulík, představuje české mimopražské operní scény.  V prvním díle, který Česká televize vysílala v červnu, představil průvodce Josef Průdek,  bývalý šéf opery Národního divadla, operní scénu v Liberci. Srpnová návštěva pak patří opernímu souboru v Českých Budějovicích, kde Průdek dlouhá léta působil.

Zářijová Cesta za operou bude směřovat do Plzně a posledním zastavením se stane scéna v Ústí nad Labem. Pořady se snaží komplexněji předvést v Evropě nezvykle hustou síť oblastních operních souborů a to nejen jejich repertoár, sólisty a tvůrce, ale nahlíží se i do ekonomických a společenských souvislostí města a divadla.

Cyklus natáčí Česká televize v koprodukci se společností bellamaya, která se letos  podílela i na kritikou i diváky velmi dobře přijatém dokumentu České televize Čert Pountney, zachycujícím britského operního režiséra Pountneyho při tvorbě pozoruhodné inscenace Smetanovy opery Čertova stěna v pražském Národním divadle.

Tento dokument si pro letošní ročník Filmové školy v Uherském Hradišti, jenž se mimo jiné  bude věnovat i vztahu opery a filmu, vybral její ředitel Jiří Králík, stejně jako cyklus Povídání o opeře, jehož průvodkyní je Dagmar Pecková a  který vznikl opět ve spolupráci ČT a společnosti bellamaya.

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .