Bosák: Pracoval jsem i v německém rádiu

radiotv22Fotbalové EURO 2004 je svátkem nejen fanoušků, ale také televizních společností. Zvláště těch, které se specializují na velké sportovní akce. U nás je specialistou Česká televize (ČT), která disponuje velkou redakcí. Jaromír Bosák, komentátor, odpovídal.

V úterý 8. června se uskutečnil chat na internetových stránkách veřejnoprávní ČT. Na speciálním webu www.fotbal04.cz, který provozuje televize z Kavčích hor ve spolupráci se serverem Sportovninoviny.cz.

Hostem byl fotbalový komentátor a specialista, výrazná osobnost se specifickým a jedinečným stylem. Těsně před odletem do Portugalska stačil zodpovědět vážné i méně vážné dotazy diváků. RadioTV vybírá ty nejzajímavější, které se vztahují k televizní problematice. Text je redakčně upraven.

Bude v Portugalsku působit samostatný štáb ČT?

Budou tam dva štáby s reportéry Přibylem a Kozohorským, kteří by měli dodávat novinky jak z českého tábora, tak z dějiště celého šampionátu.

Často ve svém komentáři používáte slovo: exekutor. Proč?

Omlouvám se za to, že vám to vadí. Zvláště pokud máte zkušenost s opravdovým exekutorem. Nemohu ale zaručit, že ho přestanu používat.

Někdy to vypadá, že většina fotbalových komentátorů nezná pořádně pravidla. Např. již dávno je zrušeno slovo postavení mimo hru (pouze hokej) a používá se oficiálně slovo ofsajd. Z moderátorů jako příklad Pavel Čapek. Dělali jste třeba nějaké testy apod.?

S těmi pravidly je to pravda. Řeknu za sebe, že spojení ‚postavení mimo hru‘ mi taky zvedá vlasy na hlavě. Je fakt, že si v pravidlech často čtu a pomáhá mi i že fotbal dlouho hraji. Začíst se do pravidel by měl každý, kdo o fotbale mluví nebo píše.

Jak se rozhoduje, že ten či onen komentátor bude komentovat ten či onen zápas na Euru nebo v Lize mistrů?

Každý ze tří komentátorů má jedny ‚naše‘, já mám Holandsko. Nasazení dostanu ‚shora‘, není to tak, že by si každý řekl, co chce dělat.

Proč stále nevídáme některé zápasy naší reprezentace? Nevysílali jste naše v Irsku ani v Itálii. Nikdo nevysílal ani některá pohárová utkání. (…) Chápu, že vy osobně s tím nic neuděláte, ale mohlo by se nad tím zamyslet vedení ČT…

To je otázka na současné vedení redakce sportu, ale troufám si tvrdit, že to bude v penězích, kterých má teď ČT zoufale málo. Pokud jde o ty další pořady na ČT2, je to jen o názoru. Já bych byl samozřejmě rád, kdyby se vysílal jenom sport na jednom kanálu, ale do příchodu digitální televize je to nereálné. Navíc vysílací práva jsou příšerně drahá.

Jak se dá dostat do televize jako komentátor?

Určitě je dobré psát, tříbit jazyk a čekat na šanci nebo sám přijít a zeptat se. Začíná se několik let točením reportáží, komentování je až daleko za tím.

Uvažoval jste někdy nad tím, pozvat do studia Ligy mistrů nějakého rozhodčího jako hosta?

Upřímně se přiznám, že zatím ne. Přece jenom tam potřebujete jiné vidění věcí než mají rozhodčí, kteří většinou nikdy nebyli reprezentanty. Takže se s nimi dá mluvit hlavně o tom, jak danou situaci posuzovat z jejich pohledu a to asi není úplně ideální.

Troufl byste si komentovat s nějakém jiném jazyce?

Jednou jsem pracoval i v německém rádiu a tam jsem odvysílal nějaké věci i v němčině, ale zápas…. Kdybych mohl jenom jmenovat hráče, asi by to šlo. I když německy, myslím, umím docela dobře, asi by to nebylo ideální. To je problém našeho povolání, my se jím můžeme živit jenom tady. Údržbář může letět třeba do Filadelfie. (smích)

Budou všechny zápasy Eura odvysílány živě, nebo budou některé zápasy ze záznamu?

Ze záznamu půjdou třetí zápasy ve skupinách, protože se hrají dva zároveň. Takže ten méně zajímavý pro celkový výsledek půjde ze záznamu.

Budou přenosy či reportáže z Eura v něčem jiné s ohledem na finanční situaci v ČT?

Ne, během těch přenosů se to nepozná.

S kým se Vám komentovalo nejlíp?

Já jsem při mnoha zápasech spolukomentátora neměl, přiznám se, že mi víc vyhovuje být sám. Takže to pro mě bude celkem nová zkušenost.

Jak si udržujete svoji výřečnost a slovní zásobu. Děláte třeba nějaká rétorická cvičení? Čtete hodně knihy s jinou než sportovní tematikou?

Čtu strašně rád a vždycky jsem četl. Zaplať pánbůh za to. Pak taky chodím klábosit s kamarády do restaurací. Ale knihy a divadlo – na tom se dá leccos vybudovat. Rétorická cvičení jsem neabsolvoval, ale uvažuji o tom, že bych zašel, protože je pořád co zlepšovat.

Bude při přenosech vidět animace ukazující vzdálenost míče od brány při ‚standartkách‘?

Takové zařízení bohužel v tuto chvíli nevlastníme.

Který Vámi okomentovaný zápas jste si užil nejvíce?

Já nevím. Každý zápas má v sobě něco zajímavého, zvláštního. Nedokážu říct, který se mi nejvíc povedl nebo ve mě nejvíc zanechal.

Kam chodíte na ty originální a vtipný komentáře během komentování?

To já nevím, buď mě to napadne nebo ne. Místopřísežně prohlašuji, že si nic nepřipravuji.

Máte s někým z našich fotbalových reprezentantů bližší vztah, s kým si rád prostě jen tak popovídáte, nemyslím jen o sportu? Je takový někdo?

Přiznám se, že kluky nevyhledávám. Jednak nás, novinářů, mají plné zuby. Potom, když je někdo s někým kamarád, špatně se mu kritizuje a to není dobře. Ale bydlím blízko od Rosických, takže se s Tomášem a s jeho rodinou vídáme docela často. Jeho táta ke mně chodí koukat na syna na přenosy z bundesligy.

Bude při přenosech z ME 2004, použita také elektronická tužka, jako to bylo u MS v hokeji?

Použít ji nemůžeme, protože nemáme režii, nevysíláme z vlastního studia. Použití v Portugalsku by vyžadovalo hodně zařizování okolo a bylo by to dost nákladné. Rozhodně bych byl rád, kdybych s ním mohl pracovat.

Jak dlouho Vám trvá příprava na komentováni jednoho zapasu?

Záleží na tom, kdo hraje. Když to bude Manchester a Bayern, tak si jen přečtu noviny. Ale když to bude zápas Řecko – Rusko, trvá to i několik dní. Je to o brouzdání po internetu, hledání v archívu, sledování přenosů. Takže to dá dost práce.

Proč ČT neusilovala o fotbalovou ligu?

ČT se několikrát o českou ligu pokoušela, ale fotbalový svaz měl tak nějak blíž k Nově, a proto to dopadlo tak, jak to dopadlo. Nás jenom těší, že naše práce při mezinárodním fotbale je hodnocena příznivěji než kolegů v Nově.

Jak jste se stal komentátorem?

Paradoxně mě oslovil tehdejší šéfredaktor Jiří Baumruk, se kterým jsme se později ve zlém rozešli. V roce 1992, kdy se obměňovalo složení redakce a ‚staří harcovníci‘ nebyli publikem oceňováni a měli z ČT odejít. A v té době nebyli lidi.

Bude ‚Lisabonský deník‘? Proč jste vybrali právě pány Kotrbu,Táborského a Panenku jako spolukomentátory?

Nevím, jestli Portugalský nebo Lisabonský, ale bude. Každý jsme si vybrali svého, já si vybral pana Táborského, který toho dosáhl hodně jako hráč i trenér, fotbalu rozumí a dovede své názory dobře formulovat a nebojí se být kritický.

Vedete si statistiku, kolik utkání jste už odkomentoval? Setkal jste se někde s fotbalovou komentátorkou? Komentuje pro některou televizi fotbal žena a dovedete si představit, že by to bylo možné u nás?

Statistiku si nevedu vůbec, nehodlám mladším generacím zanechat odkaz v čítankách. S komentátorkou jsem se nesetkal, ale vím, že v Itálii a Německu ženy studiové pořady o fotbale komentují. U nás si to představit dovedu, jen chybí ty fotbalistky.

Jaké tipujete umístění českého týmu na Euru?

Opravdu nevím, všechno se odvine od zápasu s Lotyšskem. Když vyhrajeme, půjdeme dál, když prohrajeme, bude to problém.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .