Zneužívá Železný logo televize Nova?

radiotv222Předvolební billboardy Vladimíra Železného na Znojemsku provází grafický prvek podobný části loga televize Nova. Jde o záměr? Porušuje tím Železný nebo Nova zákon? Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tvrdí, že nikoli.

Kampaň Vladimíra Železného před víkendovým prvním kolem senátních voleb na Znojemsku nabývá na intenzitě. Po celém okrese se objevily billboardy, které kromě portétu ředitele TV Nova obsahují i část loga nejsledovanější tuzemské televize a slogan „Váš hlas bude konečně slyšet“. Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání tím ale Nova ani její ředitel neporušují zákon.

PPF: Na billboardu není logo TV Nova

„Obdrželi jsme k tomu jednu stížnost. Rada se jí standardním způsobem zabývala, ale shledala, že nemá kompetence zasahovat do oblasti venkovní reklamy,“ řekl serveru RadioTV mluvčí rady Pavel Barák. Proti zneužití loga Novy by se podle Jana Jiráka z katedry masové komunikace Fakulty sociálních věd měli ozvat spíše majitelé televize. Ti ale tvrdí, že na billboardu žádné logo není.

„Není tam logo TV Nova,“ prohlašují shodně mluvčí stanice Martin Chalupský i Martin Švehla, mediální zástupce finanční skupiny PPF, patrně největšího vlastníka společnosti CET 21, která vlastní licenci na vysílání TV Nova. Železný podle nich Novu z kampaně zcela vyloučil.

Jiného názoru je autor stížnosti na pořad Volejte řediteli, kterou nedávno obdržela rada pro vysílání. Podle Baráka upozorňuje na fakt, že se Železný v poslední době příliš často zmiňuje o Znojemsku a dává výrazně větší prostor dotazům diváků z tohoto regionu. Ani v tomto případě ale rada neshledala, že by tím Nova porušila zákon.

Rada řešila stížnost na Volejte řediteli

„Zmínky o Znojemsku jsou v rámci… Plní základní funkci self promotion televize Nova. Nevidím v nich žádný problém,“ říká mluvčí PPF Švehla. Ani podle rady nelze Železného sobotní vystupování na obrazovce považovat za politickou reklamu, protože ředitel nehovoří o své kandidatuře, ani nevyzývá voliče, aby mu dali svůj hlas.

„V současné době vede rada s provozovatelem televize Nova jedno správní řízení kvůli tomuto pořadu, to se ale týká podezření ze skryté reklamy na minerální vodu Korunní. Jiné řízení rada nezahájila,“ říká Barák, podle něhož se radní tento týden na téma Železný, Znojemsko a Volejte řediteli krátce bavili, nepřijali ale žádné rozhodnutí.

Železný porušil slib, tvrdí ministr

Nečinnost rady tvrdě kritizuje ministr kultury Pavel Dostál. „Počátkem září Železný ústy svého mluvčího veřejně deklaroval, že nepřipadá v úvahu, aby jakýmkoliv způsobem využíval svého pořadu nebo TV Nova v předvolební kampani. Ale jak je vidět, logo TV Nova na jeho billboardu v senátní kampani je,“ řekl Dostál zpravodajskému serveru iDnes. Nečinnost rady je podle něj dalším důvodem k jejímu urychlenému odvolání.

Kandidatura Vladimíra Železného do Senátu nezajímá jenom politiky a mediální odborníky. Tipovací kanceláře začaly přijímat sázky, zda se řediteli podaří přesvědčit voliče a uspěje již v prvním kole voleb, nebo zda se vůbec probojuje do horní komory parlamentu. Částečně jasno by mohlo být již tuto sobotu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .