Železný připustil možnost, že na Nově končí

radiotv22„Pokud bychom se neviděli, tak nashledanou v lepších časech,“ rozloučil se Vladimír Železný s diváky na závěr sobotního pořadu Volejte řediteli. Znamená to, že Nova bude mít skutečně nového ředitele? A kdo to bude?

Do vážných finančních potíží se může podle Vladimíra Železného dostat televize Nova kvůli sporu, který inicioval jeho bývalý právník Aleš Rozehnal pokusem o jeho odvolání z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21. Železný to řekl v sobotním pořadu Volejte řediteli. Podle jeho slov mohou banky v době právní nejistoty zastavit důležité úvěry pro TV Nova. „Teď to už to není o Železném, teď už to není o Rozehnalovi, teď už je to o Nově,“ řekl Železný, podle něhož Rozehnal rozesílá bankám dopisy o jeho odvolání.

Banky se od Rozehnala dozvěděly také o jmenování nového jednatele CET 21 Jaroslava Buriánka, kterého však Železný neuznává. Poukazuje přitom na jeho dřívější působení ve prospěch komunistické StB. Buriánek spolupráci s StB odmítá, nicméně zatím se nemůže prokázat negativním lustračním osvědčením. Licenční podmínka Novy č. 19 zakazuje, aby ve vedení televize a na pozici, ze které lze ovlivňovat program, působili dřívější spolupracovníci StB. Buriánek ale nepůsobí ve vedení televize a z pozice jednatele CET 21 také nemůže ovlivňovat program TV Nova.

Odvoláváme, co Rozehnal odvolal

Chaos mezi bankovními úřady způsobili Železného lidé, kteří pro změnu rozesílají dopisy, v nichž tvrdí, že Železného odvolání neplatí. Podle Železného by situace mohla dospět do bodu, kdy banky požádají o předčasné vrácení úvěrů a další peníze televizi nepůjčí. „Více nyní bojujeme s tímto problémem, než že bychom se zabývali válkou s panem Rozehnalem. To je to hlavní, aby Nova neklekla, ona možná klekne. Jestli klekne, tak klekne právě na tomto,“ míní Železný.

Existenční problémy by Nově mohly přivodit i delší jednání s Rozehnalem, podotknul Železný, a vyzval prostřednictvím obrazovky bankéře ke shovívavosti. Jiří Šmejc, který prostřednictvím firmy MEF Media kontroluje 24 procent CET 21 a stoprocentní podíl servisní organizace Česká produkční 2000, v sobotním rozhovoru pro server Česká média blízký televizi Nova řekl, že finanční situace této stanice není tak zlá, jak by se mohlo zdát ze zpráv v médiích.

Šmejc: Nova nemá vážné finanční problémy

„S problémy se potýká každý, i ti co píší takové nesmysly do novin. Život je o řešení problémů. Nevím jestli ti lidé, kteří takové články píší mají vůbec potuchy o pojmech holdingové financování, restrukturalizace finančních zdrojů a výkyvy v cash flow a jestli něco někdy řídili,“ řekl Šmejc. „Na straně druhé nechci tvrdit, že se občas v podniku, jakým Nova je, něco nezdaří, opomene a tak. Ale můžete si být jist, že vážné finanční problémy je kategorie, která s námi nemá nic společného. Stejně tak si můžete být jist, že vím o čem mluvím.“

Podle Šmejce se MEF Holding pokusí získat ve firmách blízkých televizi Nova majoritu tak, aby k podobným situacím v budoucnu již nedocházelo. Šmejc již dříve oznámil úmysl získat majoritu v CET 21, k čemuž mělo dojít prostřednictvím odkoupení obstaveného podílu Vladimíra Železného a podílů Vlastimila Venclíka, Petra Hunčíka a Josefa Alana sdružených ve společnosti Vilja. Právě díky nim Rozehnal mohl v pátek 14. června oznámit, že odvolává Železného z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21. Šmejc ale tvrdí, že s Železným nadále počítá.

Železný: Nashledanou v lepších časech

„Vladimír Železný mne a mé partnery v MEF Holdingu do tohoto, z podnikatelského hlediska mimořádného projektu, přizval. Bez něj bychom v Nově nebyli. Navíc je výjimečným odborníkem a taky prima člověkem. Prostě Nova je Železný a naopak,“ řekl Šmejc Českým médiím. „Ten kdo zná Železného ví, že o tom, jaká bude jeho pozice rozhoduje především on sám. Jsem rád, že jsem ho poznal, i když s ním samozřejmě nemusím nutně vždy a ve všem souhlasit. V projektu TV Nova pro mne ale Železný zůstane vždy nejbližším partnerem.“

Ať je to tak či onak, Železný v sobotu na televizní obrazovce neoplýval optimismem. Spíše se zdálo, že se chce s diváky rozloučit. Železný je dokonce nepozval ke sledování svého pořadu na příští sobotu, což může ledacos naznačovat. Právě účastí či neúčastí ve Volejte řediteli se diváci dozví opravdový stav věcí na Nově – zda Železný zůstává ředitelem, či nikoli. Aleš Rozehnal přitom po čtvrtečním jednání na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání řekl, že problém s ředitelem bude vyřešen do několika dní. „Pokud bychom se neviděli, tak nashledanou v lepších časech,“ uzavřel Železný své sobotní vystoupení. Nelze vyloučit možnost, že bylo vůbec poslední.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .