Zdeněk Šámal vyhrál soud nad Českou televizí

radiotv22Soud rozhodnul, že výpověď, kterou dal bývalý ředitel ČT Dušan Chmelíček někdejšímu šéfredaktorovi zpravodajství Zdeňku Šámalovi, není platná.

Bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Zdeněk Šámal zvítězil v soudní při s ČT o okamžité výpovědi, kterou mu v červnu loňského roku dal tehdejší generální ředitel Dušan Chmelíček. Rozhodnul o tom Obvodní soud pro Prahu 4, na který se Šámal obrátil v srpnu 2000. Rozsudek již nabyl právní moci.

„Rozsudek znamená to, že okamžité zrušení pracovního poměru podle paragrafu 53 je neplatné a že ČT musí hradit soudní náklady ve výši 9 600 Kč,“ přiblížil serveru RadioTV Šámal, který nyní zastává funkci šéfredaktora zpravodajství ve slovenské televizi TA3. Jde však o soud první instance, proti kterému se ČT patrně odvolá, míní Šámal. Podle mluvčího ČT Davida Jiruška televize obdržela rozsudek teprve včera. „Případné odvolání proti němu zvažujeme a nelze ho vyloučit,“ řekl RadioTV.

Kauza se táhne od června 2000, kdy Šámal odmítnul na příkaz tehdejšího ředitele zpravodajství ČT Jiřího Hodače odvysílat v hlavní zpravodajské relaci Události vyjádření vedení televize k článku v Mladé frontě Dnes. To se týkalo údajného vlivu předsedy ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause na Hodačovo rozhodnutí stáhnout Romana Proroka z moderování diskusního pořadu V pravé poledne.

Šámal krátce po odmítnutí tohoto příkazu složil funkci šéfredaktora s podal výpověď ze zaměstnaneckého poměru s ČT. Generální ředitel ČT Dušan Chmelíček ale jeho výpověď odmítnul přijmout, načež jej sám z televize propustil pro „hrubé porušení pracovní kázně“. Přitom použil právě paragraf 53 Zákoníku práce, který zaměstnavateli umožňuje uložit okamžitou výpověď z pracovního poměru.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .