Zbavte se ředitele

radiotv22Prodejem podílu v CET 21 se z Vladimíra Železného stává pouhá pracovní síla – manažer, kterého se může MEF Holding kdykoliv zbavit. Rozhodně to ale nevypadá, že by se k tomu chystal.

„Já jsem televize Nova!“ reagoval v dubnu 1999 Vladimír Železný na otázky novinářů, co bude s Novou po jeho odvolání z funkce generálního ředitele ČNTS. Měl pravdu, v té době ovládal 60 procent klíčové společnosti CET 21, která vlastní licenci. Dnes se situace mění. Pod tlakem bývalých partnerů ze CME musí Železný prodat svůj podíl, který se mezitím smrsknul na necelých 12 procent. Z majitele TV Nova se stává pouhý ředitel, kterého lze kdykoli odvolat.

Astrona zatím nevyšla, platíme cash

Transakce však zatím nemohla proběhnout, protože podléhá souhlasu valné hromady CET 21 a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Valná hromada ji bez problémů odhlasuje, u Rady tomu tak být nemusí. Jak asi radní přijali fakt, že jim CET 21 oznamuje změnu vlastnické struktury a faktický převod licence na MEF Holding prostřednictvím tiskové konference? Důležitá bude také reakce CME, která má prostřednictvím tohoto obchodu získat od Železného vysouzenou miliardu korun.

Podle mediálního zástupce CME Michala Donatha ale společnost žádnou nabídku od Železného ani MEF Holdingu nedostala. „Obchody se neoznamují prostřednictvím tiskových konferencí,“ říká. Zajímavý je i další Donathův postřeh: Proč Železný nezaplatil požadovanou miliardu již před rokem, kdy mu to přikázal mezinárodní rozhodčí soud v Amsterodamu? Železný tvrdí, že v té době jeho majetek převyšoval pohledávku CME. Nevysvětlil ale, proč se zaplacením otálel celý rok.

Odejde Železný na Slovensko?

Jistě, v úvahu připadá pokus o uznání protipohledávky v podobě miliardové směnky vydané lichtenštejnské nadaci Astrona. Proč ale Železný najednou nabízí CME peníze, když poslední měsíce tvrdil, že směnkou pro Astronu svůj závazek splnil? Na tiskové konferenci sice zdůraznil, že v úsilí prosadit směnku jako protipohledávku bude pokračovat, co ho ale vedlo k náhlému rozhodnutí zaplatit, a ztratit tím poslední zbytek kontroly nad licencí TV Nova? Snad jedině jistota, že CME zašla ve svých krocích tak daleko, že by to mohlo ohrozit plány současných majitelů Novy.

I kdyby k obchodu skutečně došlo a MEF Holding by získal kontrolu nad 57 procenty CET 21, Železný zůstane ředitelem. Více než kdy jindy bude platit tvrzení CET 21, že konflikt se CME je jeho osobním problémem a televize Nova se nijak netýká. A pokud by snad Železný ohrožoval Novu svými výroky ve Volejte řediteli, popřípadě nápadnému holdování minerální vodě Korunní tamtéž, nebude problém ho kdykoli odvolat, nebo přesunout na ředitelskou pozici jinam: třeba do JOJ TV na Slovensko, nebo do chystané televize v Bulharsku – pokud na ni MEF Holding získá licenci…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .