Z redakce sportu ČT odcházejí Bosákovi zástupci

radiotv221Výsledek výběrového řízení na nového šéfredaktora sportu oznámí Česká televize oficiálně příští týden. Stále častěji se ale objevují zaručené informace o tom, že v konkurzu uspěl mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

Zástupci šéfredaktora sportu České televize Jaromíra Bosáka, bývalý hokejový komentátor Jiří Lípa a producent Zdeněk Maniš, odcházejí z Kavčích hor. V souvislosti s reorganizací, která předpokládá, že se funkce zástupců šéfredaktorů zruší, jim ČT nedokázala nabídnout žádné odpovídající uplatnění. Z televize se chystá odejít také fotbalový komentátor Jiří Vrba, který údajně zamíří do managementu pražské Slavie. Namále má také sám šéfredaktor Bosák, na jehož funkci vypsala ČT výběrové řízení. Jeho výsledek oznámí ředitel zpravodajství Zbyněk Honys patrně již v průběhu příštího týdne.

Je to spekulace, tvrdí vedení ČT

Jméno údajného Bosákova nástupce se skloňuje celou řadu týdnů. Neměl by jím být nikdo jiný než mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Ten je, společně s Bosákem, mezi čtveřicí finalistů konkurzu. Žhavými kandidáty jsou rovněž komentátoři Petr Vichnar a Dan Macho. Podle Honyse ještě není nic rozhodnuto a teprve probíhají pohovory se všemi čtyřmi finalisty. Informaci o tom, že by v konkurzu zvítězil Černý, popírá i generální ředitel ČT Jiří Balvín. „Jedná se o pouhé spekulace. Konkurz stále pokračuje, není dokončen, ředitel Honys se hodlá ještě sejít s finalisty konkurzu. Takže všechny informace v tisku jsou fámy a nemají reální základ.“

Bosák, který se tento týden vrátil z fotbalového mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji, však považuje informaci o chystaném jmenování Černého za reálnou. „Že má být šéfredaktorem Ota Černý, vím od loňského listopadu. Výběrové řízení je velká fraška,“ řekl Večerníku Praha. O regulérnosti konkurzu Bosák pochyboval již v dubnu, kdy poskytnul rozsáhlý rozhovor našemu serveru. Už tehdy se zmiňoval o spekulaci o nástupu Černého. Pokud by Bosák funkci neobhájil, bude podle svých slov zvažovat, zda v televizi zůstane jako externista. „Hodně by ale záleželo na osobě nového šéfredaktora,“ řekl.

Balvín chce manažera, tím chce být Černý

Černý veškeré informace o své účasti v konkurzu tajil. V době, kdy běžela lhůta pro podání přihlášky, například serveru RadioTV tvrdil, že se do výběrového řízení nehlásí. Nyní říká, že se rozhodnul na základě výzvy, kterou ČT vysílala na své obrazovce. „Šel jsem na pohovor, odevzdal jsem šestistránkový koncept, jak si práci v takové redakci představuju, a to je všechno. Začátkem příštího týdne se to snad rozhodne,“ přiblížil Večerníku Praha, který tento týden přišel s další překvapivou informací o údajných personálních změnách na úrovni moderátorů hlavní zpravodajské relace ČT Události.

Černý tvrdí, že nemá zájem o moderování ani komentování sportovních událostí. „Byl bych manažer, nic víc.“ Na manažerské schopnosti nového šéfredaktora klade důraz i Jiří Balvín. „Já považuji práci, kterou odvádí naše redakce sportu za velmi kvalitní a velmi dobrou. Je to nejkvalitnější sportovní redakce v České republice. Jedna věc je však velmi náročné a na vysoké profesionální úrovni odvedené komentování jakéhokoliv sportu a na stranu druhou organizační a manažérské vedení redakce a administrativa,“ řekl v nedávném on line rozhovoru na internetových stránkách časopisu Reflex.

Po Mrnkovi a Klepetkovi půjde i Bosák?

V další on line diskusi, kterou ve středu zorganizovala přímo ČT, Balvín ocenil Bosákovy komentátorské výkony na právě skončeném fotbalovém šampionátu. Zároveň zopakoval, že o žádném vítězi konkurzu na šéfredaktora sportu neví, protože ho o něm ředitel zpravodajství Zbyněk Honys zatím neinformoval. „Sám jsem zvědav na jméno, které mi navrhne. V současné době nepovažuji za korektní se zmiňovat o mých případných osobních sporech s šéfredaktorem sportu Bosákem. Osobně jej považuji za vynikajícího sportovního komentátora, jehož výkony mohli fanoušci ocenit i na právě skončeném mistrovství světa.“

Bosák patřil k největším kritikům nástupu Zbyňka Honyse do funkce ředitele zpravodajství ČT. Když loni v dubnu Balvín svolal tiskovou konferenci, na které oznámil Honysovo jmenování, Bosák společně s tehdejším šéfredaktorem zpravodajství Bohumilem Klepetkem vystoupili proti potřebě zachovat pozici ředitele zpravodajství. Klepetko letos na jaře neobhájil v podobném konkurzu, který nyní probíhá v redakci sportu, funkci šéfredaktora zpravodajství a je docela možné, že na podzim zmizí i z moderování Událostí. Šéfredaktora publicistiky Martina Mrnku, který rovněž vystupoval proti Honysovi, vedení ČT odvolalo již loni.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .