Vladimír Železný zůstává. Alespoň prozatím.

radiotv221Vyjednávací pozice Aleše Rozehnala, který tvrdí, že 14. června odvolal Vladimíra Železného z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21, se ztížila. Šéf MEF Holdingu Jiří Šmejc totiž oznámil, že hodlá využít opce na nákup společnosti Vilja. Pod tou se v loňském roce sdružili původní majitelé CET 21 Josef Alan, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík, díky jejichž souhlasu mohl Rozehnal podniknout kroky k odvolání Železného z obou funkcí. Všichni tři ale již v lednu letošního roku podepsali smlouvu o smlouvě budoucí, podle které má Vilju odkoupit Šmejcova společnost MEF Media.

Šmejcova pojistka

Šmejc dnes prostřednictvím agentury Cepra oznámil, že uplatní opci na nákup Vilji a získá tak největší podíl v CET 21. Podle mluvčího CET 21 Martina Chalupského to znamená, že Vladimír Železný v současné době zůstává generálním ředitelem televize Nova: „MEF Holding tak hodlá v nejbližších dnech posílit svoji pozici v licencované společnosti CET 21, která provozuje vysílání TV Nova.“ Šmejc je známým zastáncem Železného a lze tedy předpokládat, že pokud opravdu získá majoritu v licencované společnosti, ponechá jej ve funkci generálního ředitele.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání patrně nebude do připravované transakce zasahovat, protože probíhá uvnitř CET 21. „Vzhledem k tomu, že nedojde ke změně podílníků CET 21, ale pouze vlastníků jednoho z podílníků, nemusí převod předem schvalovat rada,“ míní místopředseda Rady Petr Štěpánek. Radní se ale chystají vyzvat CET 21, aby jí doložila kupní smlouvy o převodech podílů Alana, Venclíka a Hunčíka na společnost Vilja. Samotná Vilja drží v CET 21 podíl 21,46 procenta, po květnové exekuci podílu Železného a jeho rozpuštění v podílech ostatních majitelů společnosti se ale zvýšil na 24,33 procenta.

Co udělá Rada pro vysílání?

Původní podíl MEF Media, kterou stoprocentně ovládá MEF Holding, po jejím vstupu do CET 21 přede dvěma lety činil 24,02 procenta. Po navýšení o poměrnou část Železného podílu by měl činit 27,23 procenta. Pokud by tedy Železného podíl v CET 21 stále existoval, obě firmy by dohromady ovládaly pouze 45,48 procenta CET 21, v případě navýšení všech podílů o exekuovanou část Železného by šlo o 51,56 procenta. Rozpuštění podílu Vladimíra Železného do podílů ostatních společníků ale podléhá schválení Rady pro vysílání, která o něm dosud nerozhodla.

Celou věc může ještě zkomplikovat nedávné rozhodnutí soudu o tom, že navýšení základního jmění CET 21 z roku 2000, díky němuž do společnosti vstoupily firmy MEF Media a Edikon, je neplatné. Podle Rozehnala se proti němu CET 21 odvolá. Pokud by se ale nepodařilo verdikt soudu zvrátit, neměl by v CET 21 žádný podíl Šmejc, Rozehnal ani Šmuclerová. Díky smlouvě o koupi podílů Venclíka, Alana a Hunčíka by ale Šmejcova MEF Media i tak získala v CET 21 majoritu.

Dokument: Doslovný přepis tiskové konference Jiřího Šmejce a Vladimíra Železného o chystaném navýšení podílu MEF Holdingu v CET 21, leden 2002

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .