Vladimír Železný: Ještě nemám padáka, asi nejsem nejslabší

radiotv22Přepis sobotního pořadu Volejte řediteli, ve kterém šéf TV Nova reaguje na postup vyšetřovatelů v uplynulém týdnu a tvrzení podílníka CET 21 Petra Kršáka o okamžité výpovědi z pracovního poměru.

Volejte řediteli, TV Nova – 19. ledna 2002 – 12:00

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Ano, je to pořad Volejte řediteli. Pěkné sobotní poledne, dobrou chuť, pokud právě obědváte. Vítám vás u 415. vydání tohoto pořadu a vítám vás ve zvláštním studiu, ve studiu TV Naša Bratislava, protože jsem v současné době na Slovensku, kde TV JOJ uspořádala konkurz na moderátory zpravodajských relací, publicistických relací, talkshow a dalších typů pořadů, které bude vysílat, takže jsem na konkurzech v Bratislavě, a proto vysílám ze záznamu, který natáčíme tady v Bratislavě, a proto také netelefonujte. Však vidíte, jsme ve studiu, kde nejsou telefonistky.

Telefonovat můžete i nadále, ovšem počítejte se záznamem. Můžete nám psát rovněž na …, ano, to je naše telefonní číslo: pražská předvolba 02/67076707. Pokud píšete, znáte také určitě již adresu: TV Nova, Kříženeckého náměstí 322/1, 152 52 Praha 5. E-mailovou adresu také zopakujeme: volejte.rediteli@novatv.cz. Tak, povinnosti máme splněny a pojďme k pořadu.

Velice vás vzrušuje všechny, kdo bude moderátorem pořadu Máte padáka!. Já už jsme popisoval ten pořad. Je to zvláštní pořad, ve kterém moderátor, vlastně moderátorka převážně na celém světě, moderátorka naprosto bude odstřelovat soutěžící z devítičlenného týmu, kteří vypadnou, kteří neuspějí, kteří buď propadnou svými vědomostmi, anebo tím, že se ostatní rozhodnou, že jim kazí hru, až to dospěje do finále, a pak se vyhrává třeba milion. Kdo to bude?

Divácký dotaz: Já myslím, že tu novou soutěž, kde bude uvaděčka ztrapňovat soutěžící, by měla moderovat Michaela Jílková. S pozdravem Jana Malá.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Michaelu Jílkovou si necháme na to, aby, nechci říci ztrapňovala, ale aby uváděla trochu do rozpaků politiky. To je totiž možná ještě obtížnější úloha než u soutěžících v takovéto vědomostní soutěži.

Divácký dotaz: „Ve vašem pořadu Volejte řediteli jste se zmínil, že v současnosti hledáte, anebo budete hledat vhodnou moderátorku pořadu, který chystáte. Zadržte! Proč ne moderátora? My ženy, a je nás dost, máme už těch ženských v televizích plné zuby. Jediný chlap,“ poslouchejte, „jediný chlap, na kterého se dá koukat, je Zuna, a to je málo. Posluchačky TV Nova.“

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: No, to bych zrovna nepsal do pořadu Volejte řediteli. Pořad The Weakest Link, jak se jmenuje po celém světě, Nejslabší článek, to je takový celosvětový název, my jsme volili Nejslabší! Máte padáka!, bude u nás uváděn právě pod tímto názvem Nejslabší! Máte padáka!. Byl vytvořen záměrně pro moderátorku ženu. Je to strašlivě těžká úloha. Existuje výjimka ve Spojených státech, kde denní, tam to má dvě verze, denní show a večerní show, tu denní uvádí moderátor, ale tu hlavní – večerní uvádí moderátorka a je mnohem úspěšnější, nesrovnatelně úspěšnější než ten moderátor, tak já vám pustím teď příspěvek, na kterém uvidíte poprvé upoutávku na pořad Máte padáka! a uvidíte také naši novou moderátorku. Prosím.

Zuzana Slavíková, moderátorka pořadu Nejslabší! Máte padáka!: (ukázka) Nejslabší! Máte padáka! Nejdravější a nejsledovanější soutěž dobyla svět a teď se řítí na Novu. Nekompromisní hra, provokace, nejistota, balík peněz a zábava. Nikdo nikomu nepomůže a poslední slovo budu mít já. Nejslabší! Máte padáka! od 3. února každou neděli večer na Nově.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Poslední slovo bude mít Zuzana Slavíková, která se narodila v herecké rodině v Českých Budějovicích, od svých dvou let žije v Brně, vystudovala gymnázium, po maturitě pracovala v Českém rozhlase Brno. V roce 1990 absolvovala na JAMU, na Janáčkově akademii múzického umění, nastoupila do Národního divadla v Brně, krátká epizoda v Městském divadle v Brně, zpátky Národní divadlo v Brně, kde vystupuje velmi, velmi kvalitně jako herečka v zajímavých rolích a my jsme ji obsadili do role, která je neméně obtížná, do role moderátorky pořadu Nejslabší! Máte padáka!. Pro zajímavost: Zuzana Slavíková je vdaná, má dvě děti a kromě divadla se také věnuje už více než dvanáct let práci v dabingových studiích, takže ten hlas vám možná bude povědomý určitě ze záporných postav. Znovu se vrací téma, které jsme odehráli už minule.

Divácký dotaz: Může pan Kršák rozdávat výpovědi?

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Vy víte, že jeden z našich společníků, pan Kršák opět a tradičně po určité době vždy se vrací na první stránky novin, které to milují takovéto provokace, snaží se zviditelnit a tentokrát se zviditelnil tím, že se prohlásil za jednatele společnosti CET 21, kterým není mimochodem přesně od 23. června roku 2000 a dal mi padáka, když jsme u těch padáků. Vy se ptáte, ptá se pan Lasnovský ze Zastávky u Brna.

Divácký dotaz: Doslechl jsem se, že společnost CET 21 vás odvolala z funkce ředitele TV Nova. Je to pravda?

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: No, co na to říci? Moudrost praví, že s bláznem nemůžete vést diskusi, takže ji vést nebudeme, ale myslím si, že by zákon měl vést diskusi s těmi, kteří se vydávají neoprávněně za představitele nějaké společnosti. Na Nově se nic nemění, padáka zatím nemám. Zřejmě nejsem nejslabší.

Když jsme u těch kampaní, které rozpoutává tak koordinovaně, víte ona je to dokonalá koordinace, rozpoutává pan Kršák a Blesk samozřejmě, kdo jiný tomu dá první stranu. Vy víte, že jsem se minule ohradil proti tomu, že jsem s Bleskem nemluvil, a přesto mě tam dali do citátu a také jsem vám ocitoval jiný příklad kampaně, který spustil Blesk, jako spouští v poslední době proti mnoha našim pořadům, proti Peříčku a byl tam citát od moderátorky Štefánkové: „Soňo, dej už sexu adie,“ nebo něco takového a moderátorka Štefánková mi poslala tehdy dopis, kde se velmi ostře distancovala. Nic takového neřekla a s Bleskem o tom nehovořila.

Oni si vymýšlejí, oni lžou a já jsem řekl, že se také zeptáme dalších, kteří vystupovali jakoby a jejichž citáty byly otištěny v tom článku o Peříčku a ještě, než jsme to udělali, tak přišel tento dopis. Já vám z něj budu citovat: „Vážený a milý pane řediteli, chtěla bych se veřejně distancovat od článku v deníku Blesk, který byl postaven jako souboj dvou moderátorek pořadu Peříčko. Nikdy nikdo z Blesku se mnou na toto téma nehovořil. S pozdravem Veronika Žilková“ a dodává, „P.S. Doufám, milý pane řediteli, že pořad Peříčko nezanikne a zůstane na obrazovkách. Jinak by totiž musel zaniknout i můj pořad Tě péro“ a podpis, „tě péro Soniným i mým příznivcům.“

Tě péro je součást Tele Tele, jak víte vy, kteří obdivujete tento pořad a kteří se na něho díváte. Další příklad toho, že Blesk lhal a víte, co je zvláštní? Že takovéto postupy bulvárního tisku nejsou předmětem žádných petic, žádných podpisových akcí, žádných velkých protestů, přestože takové protesty ve formě podpisových archů jsou v České republice velkou tradicí. Tento týden přinesl také jednu takovou. Výzvu nebo petici nebo podpisovou akci intelektuálů, herců, režisérů zaostřenou proti Václavu Klausovi. Víte za co? Za to, že má kontakty s generálním ředitelem TV Nova a já jsem si uvědomil, že ve volebním roce obchodní spor TV Nova může být takto, tímto způsobem báječně použit jako politická zbraň.

Někdo prostě neodolal pokušení a zaostřil to právě tímto směrem a také jsem si kladl otázku, proč v té petici není uváděn Miloš Zeman, předseda vlády? Vždyť s ním trávím, anebo jsem v poslední době trávil mnohem více času než s Václavem Klausem. Proč tam nejsou ministři vlády? S těmi také jako generální ředitel Novy přeci běžně a pravidelně jednám. Proč tam nejsou další politické osobnosti? Proč tam nejsou představitelé různých politických stran v České republice? Přeci také mají četné a pravidelné kontakty s panem Železným. Ne, bylo to zaostřeno záměrně jedním směrem velmi pateticky, protože patetické výzvy, emocionální výzvy, to je pro českého intelektuála opravdu neodolatelné pokušení a máme jich v dějinách velmi mnoho.

Já za svůj život jsem jich četl nesčíslně, ještě jako dítě jsem je četl. Vzpomínám si na petici za odsouzení Slánského, však on už byl odsouzen tou peticí předem. Ta petice se jmenovala Psům psí smrt, pokud si vzpomínám. Vzpomínáme na petici, která, petici herců, herci se vždy vyskytovali v těchto peticích velmi často a v podpisových akcí, milují je. Velké okázalé gesto jako na jevišti a byla velmi známá ta akce, kdy herci podepsali petici za odsouzení k trestu smrti herečky Štěpničkové, no, a pak přišlo to velké úslužné gesto v předklonu komunistickému režimu – Anticharta. Já, když jsem viděl tu poslední petici proti Václavu Klausovi, tak jsem s překvapením zjistil, že ty podpisy jsou stejné, že je přeci znám z Anticharty.

Pan Svěrák přeci podepsal Antichartu, paní Galatíková přeci podepsala Antichartu. Nejenom, že podepsala Antichartu, já si ji pamatuji z nedávné doby, kdy hystericky ječela v plivajícím davu, kterým procházela Jana Bobošíková do České televize, však si to pamatujeme. Pan Menzel, další signatář Anticharty, velký bojovník za veřejný charakter televizí, za velkou kulturu, vysokou kulturu. Vzpomínám si na jeho četné televizní besedy a jakoby trochu malinko pozapomněl, že na té Nově, kterou tak osočuje a vůči které se tak distancuje v podobě všech těchto podpisových akcí, na té Nově přeci vystupoval v Hospodě a nechal si zaplatit honorář. Ne, že by nám to vadilo, ne, ten honorář si zaslouží a je to správně a my ho nebudeme zmiňovat. Já teď jenom doufám, že ten honorář vzhledem ke svému morálnímu rozhořčení dá na nějakou charitativní akci.

Tento týden přinesl také událost, k níž se nebudeme vyjadřovat. Ptáte se na ni, ale vyjadřovat se nebudeme. Tento týden jsem byl zadržen a byli zadrženi také někteří pracovníci právní kanceláře, poté jsme byli, jak víte, propuštěni, ale komentovat to nebudeme. Přesto si ale neodpustím se vám svěřit s téměř anekdotickou příhodou, která mě kolem toho potkala. Pokud jste zadrženi policií, tak je to takový trudný, svízelný, úzkostný okamžik a vy žádáte právníka, aby vám přinesl nezbytné věci pro případný pobyt v policejní cele. Také já jsem požádal právníka o kartáček na zuby, pokud nejste tak prozíraví, že si ho už rovnou dáte předem do své tašky.

Já jsem to neudělal, takže jsem požádal právníka, právník odešel. Po hodině přišel s taškou, s taškou, kterou mi jako balíček nejnezbytnějších věcí do policejní cely připravila vedoucí mého sekretariátu a teď já stojím v té místnosti, kolem mě eskorta policejní, další příslušníci policie a já se dívám na to, co je nejnezbytnější do policejní cely. Otevřu, podívám se dovnitř a rozesmál jsem se naplno a v okamžiku, kdy eskorta a příslušníci policie nahlédli do té tašky, tak se rozesmáli také. Víte, co bylo navrchu? Čištění na boty. Čištění na boty. Já jsem se vrátil po propuštění na sekretariát a říkám: „Konstancie, vy jste mi jako nejnezbytnější věc poslala čištění na boty!“ Ona se na mě tak vážně a přísně podívala a vlastně mi uštědřila lekci, protože řekla: „No, a potom vyjdete a oni tam budou stát kolem ti novináři a vy nebudete mít čisté boty.“ A já jsem si opravdu uvědomil, že má pravdu, že i v takovéto situaci by člověk měl mít čisté boty, takže jsem vlastně dostal velmi tvrdou lekci.

Divácký dotaz: Vážený pane řediteli, dne 17. prosince roku 2001 v 19.30 hodin odvysílala TV Nova Poštovního Ježíška. Hovorem i titulkem znějící bývalý poštovní doručovatel Josef Holý,“ píše Josef Holý a ohrazuje se, že jsme ho označili za poštovního doručovatele, ani ne ohrazuje, říká, že má plný respekt k doručovatelům, ale že byl funkcionářem poštovní, jak je to tady: „V poštovní přepravě, v poštovním provozu.“

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Pan Josef Holý je strašně zajímavý člověk, velmi zajímavý člověk. Má fantastického koníčka – shromažďuje ty dopisy, které děti poštou odesílají na adresu Ježíšek a místo Nebe, do Nebe, a pokud mají zpáteční adresu, tak na ně odpovídá. To je nádherná záliba a také nádherná služba. Ročně napíše tak asi čtyři sta dopisů a my se mu omlouváme, že jsme ho označili jinou funkcí, ale ono to nic nemění na tom, že jestli Ježíšek byl vedoucím poštovního provozu, anebo doručovatelem. Podstatné je, že tu byl nějaký Ježíšek, který odpověděl a že tím Ježíškem je Josef Holý.

Divácký dotaz: Patnáctého ledna vysílala vaše stanice zprávu, že autorem opery Šárka byl údajně Janáček. Je to velký omyl, neboť autorem byl Zdeněk Fibich. Je to v každé encyklopedii. Pan Hála, Praha.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Je to v každé encyklopedii, ale v každé encyklopedii podrobnější, například v Encyklopedii hudby, by jste pod heslem Janáček našli, že tato drobná feministická epizoda z české mytologie byla zpracována nejen Zdeňkem Fibichem, ale také Leošem Janáčkem a velmi zajímavě. Zpracoval ji jako svojí první operu. Začal jí psát v srpnu roku 1887 a byla uvedena až po osmatřiceti letech 11. listopadu roku 1925 v Národním divadle v Brně. Fibich naopak komponoval svoji Šárku od roku 1896 a premiéru měla v pražském Národním divadle v prosinci roku 1897, čili mnohem dříve, proto je také známější a na Cenu Grammy Words, o to tam šlo, je nominována nahrávka podle partitury Leoše Janáčka.

4. února roku 2002 oslaví TV Nova své osmé narozeniny. Oslaví je se vztyčenou hlavou a s příjemným a dobrým ohlédnutím zpátky. Přes veškeré pomlouvání, přes všechno je milována diváky, je milována diváky tak, že se na ni dívají. To je důležité pro nás. Poprvé jste nás na svých obrazovkách viděli 4. února roku 1994 a náš první film byl shodou okolností Svěrákův film Obecná škola. Velice záhy, hned po několika týdnech, snad měsících, se Nova stala daleko nejsledovanější televizí na našem území. Pro vaši informaci, od 4. 2. 1994 do září 2000 jsme vysílali přes 2400 dní a vysíláme …, a od 5. 9. roku 2000 do 4. 2. 2002 dalších 517 dní a nocí. Narozeniny oslavíme velkým zábavným pořadem Osmý den schází nám, ve kterém uvidíte hvězdy TV Nova. Podívejte se na to, jak bude vypadat tento pořad.

Moderátor TV Nova: (ukázka) Pozor, pozor, přijíždí limuzína a davové šílenství vrcholí a už, už se otevírají dveře a na rudý koberec vstupuje první muž Novy následován ženami v oslnivých róbách a muži s neméně oslnivými úsměvy. Zdá se to neuvěřitelné, ale z jednoho jediného vozu vystupují ti nejlepší zpěváci, nejpohotovější moderátoři, neohrožení publicisté, nejvtipnější baviči a showmani, nejsympatičtější zpravodajci. Na oslavu se schází prostě celá Nova, protože součet číslic magického data 2. 2. 2002 je osm. V sobotu 2. února ohromující koncentrace hvězd a velké překvapení na magické oslavě Osmý den schází nám.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Tak, takovou atmosféru bude mít náš zábavný pořad k osmému výročí TV Nova. TV JOJ a TV Nova na kabelu na Slovensku, přišla celá řada dotazů na Slovensku, co to znamená, proč zmizí TV Nova pravděpodobně ze slovenských kabelů. Není to tím, že by se na Slovensku objevilo Joj. Joj je naopak něco, co trochu řeší ten problém, ale ona by zmizela stejně.

Ona bohužel musí zmizet pod tlakem zákonu o autorských právech, protože celá řada pořadů, které vysílá TV Nova, mají autorská práva výhradně pro území České republiky. Tak je nakupujeme, tak nám jsou udělována výrobci, distributory v Hollywoodu zejména a v okamžiku, kdy umožníme, aby se náš celý program vysílal na kabelu na nějakém jiném teritoriu, žádáme toho provozovatele, aby bezpečně vypořádal všechna autorská práva pro ono teritorium, leč se tak nestalo.

Slovenské kabelové společnosti nevypořádávají tato práva z mnoha důvodů a pochopitelných důvodů, ale my zase z pochopitelných důvodů musíme tudíž odebrat souhlas k šíření TV Nova, takže Nova zůstane na slovenském území pouze tam, kde má přirozený přesah terestrický, to znamená vzduchem. Signál vzduchem zůstává. Tak je to ve všech zákonech, včetně autorských, to se toleruje, naopak připouští. Do kabelu ne, ale v kabelech se objeví Joj a časem, neříkám hned, bude to trvat, bude důstojnou náhradou TV Nova, takže není to naše vina, je to problém spojený s autorskými právy.

Divácký dotaz: Proč je Brutální Nikita tak pozdě? Přicházejí další a další dotazy. Tak vy jste nám, pane řediteli, v tomto pořadu neustále sliboval, že bude Brutální Nikita a my jsme se na ni těšili a vy ji najednou vysíláte v jednu hodinu a patnáct minut v noci.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Já jsem přesně tutéž otázku položil na poradě programovým pracovníkům a pracovníkům skladby programu: „Jak je to možné? Já slibuji půl roku Brutální Nikitu a vy mi jí potom nasadíte v jednu hodinu a patnáct minut v noci“ a jejich odpověď byla logická, ne úplně příjemná, a sice: „Ale, pane řediteli, vy přeci chválíte ve Volejte řediteli telenovely. Neustále je chválíte. Z nás se stala téměř telenovelová televize, a to je právě ten čas, kdy by mohla jít Brutální Nikita, ale protože tam jde jedna, dvě, tři,“ já nevím, kolik teď máme naskládaných telenovel za sebou, „kam ji máme dát?“ Takže uvažujeme o tom, jak přeskupit náš program a malinko vrátit do toho okruhu kolem telenovel také něco tvrdšího, razantnějšího, jiného, například Brutální Nikitu, ale zatím se vysílá takto nešťastně pozdě večer.

Divácký dotaz: „Musím reagovat na pořad TV Nova Zlatá mříž,“ píše Vlasta Kolíčková, další divačka. A toto si neodpustím, prosím, nevymysleli jsme si to, nevymysleli jsme si to, je to opravdu s pozdravem Václav Slabý z Brna a máme to zdokumentováno. Přišel dopis: „Zrovna ten den, kdy jste vysílali Zlatou mříž, jsem se rozešel se svou dlouholetou přítelkyní a celé odpoledne jsem se potácel v depresích. Televizor jsem vlastně zapnul jen tak z nudy, nedívám se na něj často. Již po několika minutách byly mé chmury zahnány, až jsem se tomu sám divil. Před chvílí jsem přeci myslel na nejhorší. Zajímalo by mě, kdy bude další pokračování“ a tak dále.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Zlatá mříž se opravdu povedla, podívejte se na grafy. Takto dopadla Zlatá mříž ve vysílání TV Nova. Dostaneme tam graf, ano. Šedesát tři procent komentoval nebo moderoval pan Trávníček, vynikajícím způsobem mimochodem a podívejte se na průběh toho večera. To bude druhý graf, který si ještě ukážeme. Ano, to je ono. Tak, takto vypadal průběh Zlaté mříže. Podívejte se na to, podívejte, co udělal se zájmem diváků, kteří si ten večer zapnuli televizor.

Divácký dotaz: Sledoval jsem vás a nemohl jsem věřit vlastním uším, jak říkáte, že všechny televize používají z peoplemetrů stejná čísla. Tak, jak je možné, že pokud například ČT ukazuje koláč, tak on má nadpoloviční většinu a vy máte méně? To mi tedy vysvětlete. Ondřej Vladika.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: To vám tedy vysvětlím snadno. To vám vysvětlím snadno tak, že my nemáme rozpaky, pokud prohrajeme, ukázat koláč, že vyhrála Česká televize. Vzpomeňte si, když bylo vítání hokejistů, nebo když oštěpař Železný házel ve stejném okamžiku, kdy Vladimír Železný vystupoval v pořadu Volejte řediteli a tam to vyletělo úplně opačně, protože všichni chtěli vidět, jak hodí na zlatou medaili, jak dohodí na zlatou medaili, tak jsme to bez rozpaků ukázali. Ano, to se stává, to se stává, že Nova je poražena.

Nova není neporazitelná, ale Nova většinou vyhrává, proto je nejúspěšnější a nejpopulárnější televizí na našem území, takže ty koláče vypadají tak, jak vypadají a znovu opakuji, samozřejmě, že Česká televize ukáže koláč, ve kterém vyhraje, bohužel pro ni v tomto ohledu jenom ale, ho může ukazovat o něco méně častěji, podstatně méně častěji než my, ale to u veřejné televize není zase takový problém. Tak, máme už poslední sekundy, tak já skočím takto dozadu. Divák se podepsal, ale nechce být jmenován a píše mi:

Divácký dotaz: „Jak je to s občanem České republiky, uchází-li se o práci u vás v televizi a trochu tomu rozumí? Víte, chtěl bych si splnit svůj dětský sen. Moje bývalá holčina tvrdí, že bych to mohl zkusit. Prý se sem hodím. Je mi devatenáct let. Prosím vás, jak je to s ubytováním mimopražských zaměstnanců, jezdí domů, anebo jsou v pražské ubytovně, je u vás zaškolení a jak dlouho to trvá? Kdyby tam bylo možné volné místo, tak bych to stoprocentně bral.“ Pak přijde ta věta: „Být slavný, musí být krásné. Chtěl bych to také zažít na vlastní kůži.“

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: Já dodávám, nemusí to být vždy krásné. Mějte se moc hezky, za týden opět na shledanou.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .