Televizní debaty: Nova upřednostňovala ČSSD a ODS, TV3 Koalici

radiotv22Nejvyváženější obsazení politických debat měla Česká televize a televize Prima, které daly prostor také malým neparlamentním stranám. S blížícími se volbami na Nově dominovali zástupci ODS a ČSSD, zatímco TV3 upřednostňovala Koalici.

Převážnou většinu hostů diskusních pořadů Kotel a Sedmička, které vysílá televize Nova, tvořili tři měsíce před parlamentními volbami zástupci ČSSD a ODS. Kabelová a satelitní stanice TV3, která koncem března obnovila vysílání čtvrtečních živých talk show Bez kravaty, zase preferovala představitele Koalice. Obsazení politických diskusních pořadů Bez imunity – Volby 2002 a Naostro na veřejnoprávní České televizi a Nedělní partie a K věci! televizi Prima bylo vyrovnané. Vyplývá to z přehledů hostů diskusních pořadů, které serveru RadioTV poskytly jednotlivé televize.

Nova: duel opozičně-smluvních partnerů

Na televizi Nova vystoupilo od začátku března do poloviny června 18 zástupců ČSSD a 15 zástupců ODS. Představitelé KSČM dostali prostor v sedmi diskusích a Koalice pouze v pěti. S blížícími se volbami Nova upřednostňovala duely pouze mezi opozičně-smluvními stranami ČSSD a ODS. Od začátku května tak například v nedělním diskusním pořadu Sedmička vystoupil pouze jeden zástupce Koalice, zatímco ODS a ČSSD měly po čtyřech hostech a KSČM tři. Neparlamentní strany se v diskusních pořadech vůbec nevyskytovaly.

V obou diskusních pořadech TV Nova mírně převažovali zástupci ČSSD nad ODS. Od začátku března vystoupilo v Sedmičce 12 sociálních demokratů a 10 zástupců ODS. Komunisté se zúčastnili pěti Sedmiček a Koalice pouze tří. Ve čtvrteční talk show Kotel se od začátku března objevilo šest sociálních demokratů, pět občanských demokratů, dva zástupci komunistů a dva představitelé Koalice. V rámci stran Koalice Nova preferovala lidovce před Unií svobody – Demokratickou unií. Dva týdny před volbami v obou pořadech vystoupili pouze šéfové ODS Václav Klaus a ČSSD Vladimír Špidla.

ČT: parlamentní strany dostaly stejný prostor

Veřejnoprávní Česká televize dávala politikům prostor zejména v pravidelném úterním diskusním pořadu Bez imunity – Volby 2002 a nedělním pořadu Naostro. Nejčastěji byla zastoupena ČSSD, která se v diskusích objevila osmnáctkrát. V těsném závěsu je ODS, která se zúčastnila 17 debat. Představitelé Koalice a KSČM vystoupili v 15 pořadech. Neparlamentní strany dostaly prostor výhradně v pořadu Bez imunity – Volby 2002, v němž vystoupila každá strana jednou – s výjimkou Pravého bloku, Volby pro budoucnost a České pravice, jejichž zástupci dostali prostor u hlavního pultu dvakrát.

Rozložení sil v pořadu Bez imunity bylo z hlediska zástupců parlamentních stran vyvážené. V každém pořadu vystoupili po jednom zástupci ODS, ČSSD, Koalice a KSČM a dva zástupci různých neparlamentních stran. Pořad Naostro, jehož náplní nebyla pouze politika, navštívili od začátku března představitelé českých politických stran osmkrát, z toho šlo čtyřikrát o zástupce ČSSD, třikrát ODS (z toho dvakrát Václav Klaus) a po jednom zástupci měla Koalice a komunisté. Kromě toho se politici objevovali také v debatách pořadů „21“ a Přesčas na programu ČT 2.

Prima: čas i pro neparlamentní strany

Televize Prima věnovala politickým diskusím pořad Nedělní partie, každodenní pětiminutovku K věci!, ve které vystoupili také nepolitici, a mimořádnou předvolební diskusi Poslední slovo, kterou odvysílá tento čtvrtek. Od začátku března dala Prima nejvíce prostoru ODS (21 hostů) před ČSSD a Koalicí (shodně po 16 hostech). Komunisté se na Primě objevili osmkrát. Z neparlamentních stran jasně vede Česká strana národně sociální a Občanská demokratická aliance, jejichž představitelé debatovali na Primě třikrát. Po jednom vystoupení měli zástupci neparlamentní České pravice, Cesty změny a Naděje. Neparlamentní strany překvapivě dostaly prostor blíže k datumu voleb.

V Nedělní partii vystoupilo shodně sedm sociálních a občanských demokratů, šest zástupců Koalice, čtyři komunisté a po jednom zástupci ODA a ČSNS (Prima si zřejmě oblíbila šéfa ČSNS Jana Šulu, který na její obrazovce vystoupil za poslední dva měsíce třikrát). Neparlamentním stranám věnovala Prima celou jednu nedělní diskusi. U pořadu K věci! jasně vedou zástupci ODS, kteří v něm od začátku března vystoupili třináctkrát, následovaní Koalicí (devět pořadů) a sociálními demokraty (osm pořadů). Ve čtyřech případech byli hosty zástupci KSČM, ve dvou ČSNS a ODA, a po jednom Česká pravice, Naděje a Cesta změny. Hosty čtvrtečního Posledního slova budou lídři čtyř parlamentních stran.

TV3: před volbami co nejvíc propagovat Koalici

Jenom kvůli volbám obnovila koncem března živě vysílaný diskusní pořad Bez kravaty kabelová a satelitní televize TV3. Moderátor Ondřej Hejma v něm zpovídal pět zástupců Koalice, dva zástupce ODS a KSČM a po jednom zástupci ČSSD. Po jednom hostu měly i neparlamentní ODA a Republikáni Miroslava Sládka. S blížícími se volbami TV3 jasně upřednostňovala Koalici, takže za poslední tři týdny v pořadu vystoupili pouze zástupci KDU-ČSL a US-DEU (předsedové Cyril Svoboda a Hana Marvanová, a dále předseda Senátu Petr Pithart). Posledního pořadu Bez kravaty, který TV3 uvede tento čtvrtek, se zúčastní moderátorka televize Prima Bára Štěpánová.

Do začátku parlamentních voleb televize odvysílají ještě čtyři diskusní pořady. Vedle zmíněného pořady Bez kravaty s Bárou Štěpánovou na TV3 půjde o dnešní K věci! na televizi Prima s ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Stanislavem Grossem, čtvrteční Kotel na televizi Nova s předsedou ODS Václavem Klausem a rovněž čtvrteční debatu Poslední slovo na Primě, které se zúčastní šéf ODS Václav Klaus, šéf ČSSD Vladimír Špidla a předsedové KDU-ČSL Cyril Svoboda a US-DEU Hana Marvanová.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .