Šmuclerová jednatelkou CET 21?

radiotv222Libuše Šmuclerová se podle aktuálního výpisu z Obchodního rejstříku stala jednatelkou společnosti CET 21. Rejstříkový soud výkonnou ředitelku TV Nova zapsal teprve 24. července, ačkoli podle faktického vlastníka společnosti, finanční skupiny PPF, jsou jedinými platnými jednateli CET 21 generální ředitel TV Nova Petr Dvořák a šéf České produkční 2000 Jiří Šmejc.

PPF: Zápis je v pořádku, ale už neplatí

“K zápisu paní Libuše Šmuclerové jako jednatelky společnosti CET 21, spol. s r.o. došlo na
základě řádného rozhodnutí orgánů společnosti v roce 2000. To, že se zápis objevil v rejstříku až nyní je způsobeno několikaletým zpožděním za aktuálním stavem,”
říká mluvčí Novy Petr Kostka. “Současnými, řádně zvolenými jednateli CET 21 jsou Jiří Šmejc a Petr Dvořák.
Časem se tato skutečnost v zápisu Obchodního rejstříku jistě objeví.”
Zvolení Šmuclerové jednatelkou CET 21 soud už jednou zamítl. Letos v létě ale svůj verdikt změnil.

Šmuclerová se podle rejstříku ujala funkce 23. června 2000. Kromě ní by za firmu měli jednat také Vladimír Železný (zapsán 12. března 2003) a jeho bývalý právník Aleš Rozehnal (zapsán 19. dubna 2002). Rejstřík totiž dosud nezaznamenal hektické změny v CET 21, ke kterým došlo loni v létě. Tehdy Rozehnal společně s dalším narychlo jmenovaným jednatelem CET 21 Jaroslavem Buriánkem odvolali Železného z funkce generálního ředitele a jednatele firmy. Krátce na to do Novy vstoupila PPF a jednatele Buriánka vystřídal zástupce této finanční skupiny Aleš Minx.

Dostál se ptá, Rada vyšetřuje

Všechny tyto změny ale Obchodní rejstřík nezapsal, protože se staly předmětem několika soudních sporů. Situace je podobná jako u vlastnické struktury CET 21 – rejstřík uvádí jako jeho spolumajitele Vlastimila Venclíka, Josefa Alana, Petra Hunčíka, Petra Kršáka, Vladimíra Železného, Českou spořitelnu a německou společnost CEDC. Podle PPF ale nyní CET 21 z 52 procent kontroluje jimi ovládaná společnost Vilja, na kterou měli své podíly v CETu převést Hunčík s Alanem a Venclíkem. Ti to nyní popírají.

Nepřehledná situace v CET 21 je trnem v oku Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, a ve své stížnosti na Novu o ní píše také ministr kultury Pavel Dostál: “V souvislosti s mým podnětem poukazuji na závažnou skutečnost, že není zcela zřejmé, jaká je struktura společníků CET 21. Představiteli společnosti je v médiích uváděno, že cca 52,1% obchodní podíl drží společnost VILJA, a.s., cca 16,7% obchodní podíl drží pan Peter Kršák, cca 3,1% drží společnost CEDC, cca 1,2% drží Česká spořitelna, a.s., a cca 26,9% bývalého obchodního podílu PhDr. Vladimíra Železného nebylo dosud rozděleno.”

Pospíchal: Nova má důvod k dohodě

Dostál ve své stížnosti upozorňuje mimo jiné na skutečnost, že PPF nemusí být skutečným majitelem TV Nova. “Josef Alan, Vlastimil Venclík, Peter Hunčík a Fedor Gál, z nichž první tři měli své obchodní podíly podle informací, které byly prezentovány veřejnosti, prodat společnosti VILJA, a.s., podali u Městského soudu v Praze žalobu na určení, že jsou nadále společníky CET 21 a chtějí nadále vykonávat svá práva společníků. Pokud by tomu tak bylo, nemohla by být společnost VILJA, a.s., společníkem CET 21 a osoby, které se dnes prezentují jako její jednatelé, by zřejmě nemohly být jednateli,” píše.

Vysílací rada chce podle předsedy Petra Pospíchala situaci v CET 21 řešit. Nemá k tomu ale žádné zákonné možnosti, protože spory se zabývají soudy. Radní už hovořili se zástupci všech zainteresovaných stran a čekají, že mezi nimi dojde k dohodě. Pospíchal tvrdí, že je vše na dobré cestě. “Dnešní majitelé Novy prohlásili, že by v budoucnu chtěli svoji investici zhodnotit. Bez jasné vlastnické struktury se jim to ale těžko podaří, takže si myslím, že mají jasnou motivaci tyto spory ukončit,” míní Pospíchal. Podle mluvčího Novy Petra Kostky ale žádné kompromisní řešení není na pořadu dne. “S nikým nejednáme a ani se k tomu nechystáme,” prohlásil.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .