Ředitelem ČT Brno může být Ivan Štefka

radiotv221Jmenování současného šéfa brněnského studia ČT Zdeňka Drahoše si generální ředitel Jiří Balvín nemůže dovolit. Vítěze konkurzu navíc musí potvrdit Rada ČT, která už jednou Drahoše odmítla.Novým ředitelem brněnského studia České televize by se mohl stát Ivan Štefka. Jméno vítěze konkurzu oznámí na dnešním zasedání Rady ČT generální ředitel Jiří Balvín. Obsazení funkce musí hlasováním potvrdit také radní, kteří podle zákona o ČT na návrh generálního ředitele volí a odvolávají ředitele televizních studií v Brně a Ostravě. Výsledek konkurzu s napětím očekávají zaměstnanci ČT, odbory i profesní organizace, mezi nimiž převládají odpůrci současného šéfa ČT Brno Zdeňka Drahoše.
Štefka spolupracoval s Balvínem
Štefka je jedním z pěti finalistů výběrového řízení, mezi něž postoupil i Drahoš. Produkční původem ze Šumperka v minulosti úzce spolupracoval s dnešním generálním ředitelem ČT Jiřím Balvínem. Ten si patrně nebude moci dovolit znovu Radě navrhnout jmenování Drahoše, kterého radní již jednou odmítli. Skutečnost, že se Balvín se Štefkou velmi dobře znají, potvrdil i mluvčí ČT David Jirušek. „Ano, je to pravda, stejně jako s mnoha jinými kandidáty, se kterými se pan ředitel Balvín zná i více jak dvacet let. Pan Štefka je profesním kolegou generálního ředitele ČT Jiřího Balvína.“
Dalšími finalisty konkurzu jsou Ivan Biel ze Zlína, Drahošův blízký spolupracovník Jiří Florian a producent ČT Brno Pavel Aujezdský, který rovněž patří k lidem blízkým současnému řediteli brněnského studia ČT. Před blížícím se hlasováním Rady ČT zesílil tlak na radní, aby podpořili kandidaturu Zdeňka Drahoše. V rozhovoru pro časopis Týden to potvrdila nedávno odvolaná místopředsedkyně televizní rady Zdena Hůlová. „Jde o nejrůznější telefony a esemesky. Dřív to bylo: hele, Balvín. Teď je to zase pro změnu: hele, Drahoš.“
Půjde Drahoš do Rádia Petrov?
V tříčlenné výběrové komisi, která již Balvínovi sdělila jméno vítěze, sedí dva blízcí přátelé Zdeňka Drahoše. Jde o uměleckého ředitele Městského divadla v Brně Stanislava Mošu a šéfa Design centra ČR Karla Kobosila, kteří Drahoše podporovali i během předloňské a loňské krizi v ČT. Balvín věděl minimálně o přízni jednoho z nich – Moša na ni podle svých slov generálního ředitele, který komisi sestavoval, upozornil. Na výběrové řízení dále dohlíželi členové Rady ČT Petr Kučera, Jana Šilerová a Zdeněk Forman, bývalý zaměstnanec ČT Brno a Drahošův podřízený.
Podle předsedy Rady ČT Jana Mrzeny by mělo druhé, opakované výběrové řízení na ředitele brněnského studia ČT přinést vítěze. Je však velmi nepravděpodobné, že by se jím stal Zdeněk Drahoš, jehož nejbližší spolupracovníci již ČT Brno opustili a podílí se na vysílání nového brněnského Rádia Petrov. Sám Drahoš odmítnul spekulace, že by měl nabídku tuto stanici řídit. Pokud se radní shodnou na jménu nového ředitele, které jim dnes odpoledne předloží Jiří Balvín, bude to znamenat konec desetiletého působení Zdeňka Drahoše ve funkci šéfa ČT. „Tentokrát bychom už ředitele vybrat chtěli,“ ujišťuje Mrzena.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .