Rada Slovenské televize navrhla odvolání ředitele…

radiotv222Milanu Materákovi zlomila vaz nová kolektivní smlouva, podle které by si měli zástupci managementu při odvolání z funkce vyplácet miliónové odstupné. Jednomyslné rozhodnutí Rady STV musí ještě potvrdit slovenský parlament.

Dny ústředního ředitele Slovenské televize Milana Materáka jsou zřejmě sečteny. Rada Slovenské televize v úterý jednomyslně schválila návrh na jeho odvolání, kterým se nyní musí zabývat slovenský parlament. Podle zákona totiž ředitele veřejnoprávní televize na Slovensku jmenují a odvolávají poslanci na návrh Rady STV. Podle dosavadních reakcí je zřejmé, že parlamentní strany budou s Materákovým odchodem souhlasit. Zatím však není jisté, kdy bude parlament o řediteli STV rozhodovat, protože nejbližší schůze má proběhnout až za měsíc.

Důvod? Nová kolektivní smlouva

Materákovi „zlomila vaz“ nová kolektivní smlouva, do které vedení televize prosadilo formulaci o vysokém odstupném pro management STV. Zaměstnanci na druhém stupni řízení by měli při odvolání z funkce získat desetinásobek svého měsíčního platu, vrcholový management dokonce dvanáctinásobek této částky. Slovenská televize se přitom dlouhodobě potýká s nedostatkem financí a dluží věřitelům zhruba 1,3 miliardy korun. Kvůli dluhům jí letos Slovenské telekomunikace dokonce hrozily odpojením vysílačů. Materák tvrdí, že o vysokém odstupném neví.

Podle předsedy Rady STV Jaroslava Fraňka byla informace o odstupném, kterou minulý týden zveřejnil slovenský deník Sme, pro radní poslední kapkou. Materáka se snažili odvolat již čtyřikrát, nikdy se ale k tomuto kroku nenašel dostatečný počet hlasů. V posledních měsících však ředitel čelil celé řadě skandálů, které Rada nemohla přehlížet. Šlo například o nátlak vedení televize na redaktory nedělní politické diskuse Za pět minut 12, aby do pořadu pozvali předsedu politické strany Aliance nového občana a spoluvlastníka komerční televize Markíza Pavla Ruska, nepřiměřeně vysoké platy a honoráře autorům televizních pořadů, apod.

Televize čelila řadě skandálů

Koncem června vyšlo najevo, že STV pod Materákovým vedením nepodnikla žádné kroky proti smlouvě, na jejímž základě mělo soukromé Studio Beta získat prostor pět hodin denně na druhém programu veřejnoprávní televize. Smlouvu za televizi podepsal Materákův předchůdce Igor Kubiš (ten vedl STV za vlády Mečiarova HZDS), a soud loni uznal její platnost. STV se proti jeho verdiktu neodvolala. Materák to odůvodnil nezájmem vlády a parlamentu na řešení nevýhodných smluv, které za Kubišova vedení televize uzavřela s několika soukromými subjekty. Mimo jiné má jít také o exkluzivní smlouvu se společností Arbomedia.net Slovakia o prodeji reklamního času.

Materák rovněž čelil kritice kvůli své nedávné návštěvě čínské ústřední televize CCTV, kterou slovenská novinářská obec považuje za totalitní médium. V době, kdy Materák a několik jeho nejbližších spolupracovníků odcestovalo na šestidenní návštěvu Číny, v Bratislavě vypuknul skandál kvůli pořadu Za pět minut 12. Po návratu na Slovensko Materák okamžitě rozvázal pracovní smlouvy se dvěma redaktorkami zpravodajství, které se postavily proti údajnému politickému nátlaku na obsazování nedělního diskusního pořadu. Na tiskové konferenci k této kauze vystoupil Materák v černém tričku s bílým nápisem „Wanted“.

Odbory překvapivě stojí za ředitelem

Ačkoli s Materákovým odvoláním souhlasí prakticky celé politické spektrum na Slovensku, další návrh Rady STV, aby jej nahradil ředitel košického studia STV Marián Kleis, se politikům zdá být nešťastný. Šéf Rady Franek dokonce navrhuje, aby parlament Kleise zvolil na celé funkční období. Radní by se tak vyhnuli řádnému výběrovému řízení. Kleis, který Slovenskou televizi už jednou krátce řídil a letos na jaře byl členem výběrové komise pro konkurz na ředitele brněnského studia České televize, označil současnou STV za „zdechlého koně“. „Televize je v dezolátním stavu. Je to problém dlouhodobého zahnívání, ve kterém se STV nachází už několik let,“ řekl deníku Sme.

Vedení televize a překvapivě i odbory, které byly vůči Materákovi velmi kritické, se postavily za současného ředitele. Nová kolektivní smlouva totiž kromě vysokého odstupného pro management počítala také s desetiprocentním růstem platů všech zaměstnanců, zatímco Rada STV spíše prosazovala snížení jejich počtu a v některých případech i platů těch, kteří v STV zůstanou. Televize má v současné době zhruba dva tisíce zaměstnanců, podle Rady by jich stačilo zhruba 1.300. Materákovo odvolání dva měsíce před parlamentními volbami kritizuje i nevládní organizace Memo 98, která se zabývá monitoringem médií. Její představitelé se obávají, aby se tento krok nepromítnul do předvolebního zpravodajství STV.

Materák přežil čtyři ředitele ČT

„Nezpochybňujeme rozhodnutí Rady o odvolání současného ředitele STV v souvislosti s vyplácením vysokého odstupného vedoucím pracovníkům veřejnoprávní televize, i s celkovou situací v STV. Na druhou stranu však po odvolání ředitele TASR (státní tisková agentura, jejíhož ředitele slovenská vláda odvolala v květnu letošního roku na základě informace, že překročil při nákupu služebního automobilu limit určený státním institucím, pozn. RadioTV) jde o návrh na výměnu již druhého ředitele státem dotované instituce krátce před parlamentními volbami, kdy je úloha především státem financovaných médií velmi důležitá při zprostředkování korektních a objektivních informací o všech politických subjektech, které se ucházejí o přízeň voličů,“ napsalo Memo 98 ve svém prohlášení.

Hrozba odvolání se nad Milanem Materákem vznášela již od jeho zvolení v roce 1998. Ačkoli jeho vztahy s Radou STV byly mnohem napjatější než vztahy Rady České televize s bývalými generálními řediteli ČT, podařilo se mu ve funkci ústředního ředitele STV přežít čtyři české kolegy: Jakuba Puchalského, Dušana Chmelíčka, Jiřího Hodače a Jiřího Balvína. Návrh na jeho odvolání přišel pouze několik měsíců před vypršením jeho funkčního období, po němž by se patrně o znovuzvolení ani nepokoušel. Do doby, než o jeho odvolání rozhodne parlament, bude Materák dále řídit Slovenskou televizi. Kdyby k jeho odvolání skutečně došlo, podle mluvčí STV by Materákovi nepříslušelo žádné odstupné.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .