Rada ČT řekla ne Zdeňku Drahošovi

radiotv22Radní se rovněž odmítli zabývat jmenováním Miroslava Petronce ředitelem ostravského studia České televize. Výběrové řízení na finančního ředitele ČT skončilo fiaskem.

Zdeněk Drahoš po deseti letech končí ve vedení brněnského studia České televize. Rozhodla o tom Rada ČT, která na svém středečním zasedání odmítla návrh generálního ředitele ČT Jiřího Balvína, aby Drahoše jmenovala do funkce na dalších šest let. Jako důvod radní uvedli problémy s hospodařením studia, ke kterým docházelo během Drahošova vedení a celkové negativní klima okolo současného ředitele ČT Brno.

Ačkoli Drahoše vybrala tříčlenná „nezávislá“ komise jmenovaná Balvínem, nového ředitele brněnského studia musí podle zákona o ČT potvrdit rada. I když se tedy Drahoš dostal do podobné situace jako ředitel zpravodajství ČT Zbyněk Honys, jehož vítězství v konkurzu rada rovněž kritizuje, je pozice současného šéfa ČT Brno mnohem horší. Narozdíl od Honyse jej totiž do funkce musí jmenovat přímo Rada ČT. Stejné to je i s obsazením ředitelského místa v ČT Ostrava. Zde v konkurzu zvítězil rovněž současný šéf Miloslav Petronec, rada se však jeho jmenováním odmítla zabývat.

V případě ČT Brno radní Balvína zavázali, aby do 15. ledna vypsal nové výběrové řízení, ze kterého by měl vyjít vítězně jiný kandidát než Drahoš. Radní však nemohou Drahošovi zakázat, aby se zúčastnil i tohoto konkurzu. Fakticky tak může nastat prekérní situace, neboť výběrovou komisi jmenuje Balvín, který se Drahoše evidentně pokouší ve vedení brněnského studia podržet. Drahoš má své zastánce i uvnitř rady, na středečním zasedání se ho nejvíce zastávala Helena Fibingerová a Milan Knížák.

Fiaskem skončilo výběrové řízení na finančního ředitele ČT, ve kterém tříčlenná komise nevybrala ani jednoho ze 13 kandidátů. Balvín radě řekl, že se s verdiktem komise ztotožňuje, čímž „zlomil hůl“ i nad současným prozatímním finančním ředitelem ČT Tomášem Olivou. Mezi kandidáty na tuto funkci byli i bývalí finanční ředitelé ČT Ladislav Paluska a Petr Vašíček. Rada se ve středu nezabývala stížností 41 redaktorů zpravodajství a publicistiky na ředitele zpravodajství Zbyňka Honyse a odložila toto téma na další jednání, které se uskuteční 23. ledna.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .