Rada ČT: O Balvínovi bez Balvína

radiotv222Na dnešním zasedání Rady ČT sice může padnout návrh na odvolání generálního ředitele České televize Jiřího Balvína, deset hlasů potřebných pro přijetí takového rozhodnutí se ale pravděpodobně nenajde. Balvín se jednání nezúčastní, odjel na filmový festiva
Pokud bude Rada České televize na svém dnešním zasedání hlasovat o odvolání generálního ředitele ČT Jiřího Balvína, musí se spokojit s tím, že o řediteli rozhodne bez jeho přítomnosti. Balvín totiž v úterý odcestoval na festival ve francouzském Cannes, kde ČT každoročně nakupuje akvizice pro následující rok. Televize cestu naplánovala s velkým předstihem, a Balvín ji nezrušil ani po důrazném upozornění předsedy Rady ČT Jana Mrzeny, aby svůj úmysl přehodnotil.
Volby Balvína oslabily
Radní se mají zabývat analýzou plnění projektu, s nímž Balvín zvítězil v loňském výběrovém řízení na generálního ředitele ČT. Dokument, jehož autory jsou Balvínovi kritici Petr Kučera a Milan Knížák, měla rada projednat už minulý týden. Po bouřlivé debatě ale tento bod odsunula na dnešek. Řádné zasedání rady tuto středu vůbec probíhat nemělo.
Balvínova pozice po skandálu s nákupem přenosového vozu a zejména po červnových parlamentních volbách silně oslabila. Zatímco ještě na jaře za ředitelem stála minimálně polovina členů Rady ČT, nyní by za jeho odvolání hlasovalo minimálně osm z nich. Podle zákona je ale potřebná dvou třetinová většina: deset hlasů z patnácti. Současná rada má 14 členů, patnáctý – Svatopuk Karásek – rezignoval loni v říjnu na protest proti zvolení Balvína do fukce řádného generálního ředitele ČT.
Přijde dočasný ředitel?
Pro odvolání Balvína by nyní hlasovali Petr Kučera, Milan Knížák, Zdeněk Forman, Jana Šilerová, Zdena Hůlová, Pavel Žáček, Erazim Kohák a šéf rady Jan Mrzena. Nerohodnutá je Lucie Weissová, která sice má proti Balvínovi výhrady, ale nezdají se jí důvody, pro které by měl být odvolán. Nejasný je také postoj místopředsedy rady Bohumila Fanty. Skalní zastánkyní Jiřího Balvína je Helena Fibingerová, která již minulý týden ředitele varovala, že jej někteří radní chtějí odvolat. Proti Balvínově odvolání je také místopředseda Ladislav Miler, Milan Horálek a Jiří Presl.
Pokud by rada Balvína v nepřítomnosti přeci jenom odvolala, musela by vedením televize pověřit dočasného ředitele a do tří měsíců vybrat jeho nástupce. V této souvislosti se spekuluje o návratu bývalého ředitele ČT a prezidentského kancléře Iva Mathé, který je však pro řadu politiků nepřípustný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .