… Rada České televize tento krok nevylučuje

radiotv222Jiří Balvín čelí několika skandálům, které by ho mohly stát křeslo generálního ředitele ČT. Nevyřešená zůstává otázka penále za pozdní splátku faktury při koupi digitálního přenosového vozu a používání skrytých kamer na pracovištích ČT.

Postup slovenských kolegů může následovat i Rada České televize, která by podle některých kuloárních informací mohla na dnešním veřejném zasedání jednat o odvolání generálního ředitele ČT Jiřího Balvína. Důvodů k tomu může být několik: pokračující spor o penále za pozdní splátku faktury při nákupu digitálního přenosového vozu od ČNTS, kauza skrytých kamer na čtyřech pracovištích v hlavní budově na Kavčích horách, a neprůhledná výběrová řízení na vedoucí funkce ve veřejnoprávní televizi. Radní by se dnes měli zabývat například regulérností konkurzu na šéfredaktora redakce sportu.

Hůlová: Jsou to drby, o Balvínovi hlasovat nebudeme

Začátkem července radní na otázku serveru RadioTV, zda by mohlo dojít k dovolání Balvína a jak by se k takovému návrhu stavěli, odpovídali značně rozpačitě. Pro odvolání se jasně vyslovil pouze Zdeněk Forman, určitý náznak podpory tohoto kroku byl patrný i u Petra Kučery. Většina ostatních radních se shodla na tom, že budou muset o Balvínově osudu diskutovat – a to ne na veřejných zasedáních, ale hlavně sami mezi sebou. Možnost, že by Rada na dnešním zasedání hlasovala o Balvínově odvolání, vyloučila v rozsáhlém rozhovoru pro úterní vydání MF Dnes radní Zdena Hůlová: „Především opravdu nevím, jestli nějaké takové hlasování vůbec bude. Ale něco vám řeknu rovnou: já Balvína nevolila. To neznamená, že jsem jeho nepřítel.“

„Povídá, já o tom vím. Mám k tomu historku. Minulý týden jsem se sešla s ředitelem programu ČT Petrem Kolihou, protože mám pro radu udělat analýzu naplňování povinností média veřejné služby. Než jsem potom dojela domů, už mi volali až z Brna, jestli je pravda, že jsem s Kolihou a Alenou Müllerovou připravovala sesazení Balvína,“ přiblížila Hůlová, která patří k té menšině Rady, jež Balvínovi při loňské volbě generálního ředitele nedala hlas a rozhodně nelze říci, že je ředitelovou příznivkyní. „Kuloárové drby jsou povyšovány na zaručené informace. Navíc drby a dezinformace jsou v české společnosti pomalu považovány za etický způsob boje,“ míní Hůlová.

Rada projedná konkurz na šéfredaktora sportu

Podle Hůlové je nutné respektovat při všech Balvínových kauzách presumpci neviny. Policie, která jej vyšetřovala v souvislosti s nákupem digitálního přenosového vozu, musela na základě rozhodnutí státní zástupkyně stíhání přerušit. Balvínovi ale hrozí jeho obnovení ve chvíli, kdy by ČT prohrála soud s ČNTS o oprávněnosti penále za pozdní splátku faktury. Tím by totiž televizi vznikla škoda, za kterou by nesl odpovědnost její statutární zástupce – tedy generální ředitel. Na rozuzlení čeká také aféra se skrytými kamerami, kterou se Rada zabývala krátce již na svém minulém zasedání. Po měsíčních „prázdninách“ se dnes radní k problému opět vrátí.

Největší mediální odezvu bude mít asi projednávání výběrového řízení na šéfredaktora redakce sportu. Radní sice nemohou podle zákona rozhodovat o personálních změnách uvnitř ČT, jejich zájem ale bude směřovat k regulérnosti nedávno uzavřeného konkurzu. Rada již v minulosti vyslovila překvapení nad vítězstvím Zbyňka Honyse ve výběrovém řízení na funkci ředitele zpravodajství, nyní bude zjišťovat, čím Honyse a jím jmenovanou tříčlennou výběrovou komisi přesvědčil nově jmenovaný šéfredaktor sportu Otakar Černý. Rada se bude také zabývat hospodařením ČT v prvním pololetí letošního roku, výroční zprávou za rok 2001, Statutem ČT, archivací a skartací dokumentů a hodnocením úkolů generálního ředitele za druhé čtvrtletí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .