Rada České televize čelí reálné hrozbě odvolání

radiotv222Poslanecká sněmovna se nemůže shodnout na tom, zda přijme zprávu o hospodaření České televize za rok 2001, kterou jí předložila Rada ČT. Dvojí neschválení by přitom mohlo vést až k odvolání celé rady.

Ostrou kritiku předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka si vysloužila na úterním schůzi dolní komory parlamentu Rada České televize. Poslanci s nemohli shodnout na tom, zda přijmou, odmítnou nebo vezmou na vědomí zprávu o hospodaření ČT za loňský rok, kterou jim radní předložili. Dvojí nepřijetí zprávy přitom sněmovnu opravňuje k hlasování o odvolání rady. Sněmovnou neprošel ani jeden ze tří návrhů, zatím však není jasné, zda tím poslanci dali najevo, že zprávu nepřijali.

Zaorálek chce parlamentní pořad

Podle Zaorálka je úterní fiasko jasným neschválením zprávy, a pokud se bude po předložení nové zprávy opakovat, sněmovna by měla hlasovat o odvolání Rady ČT. „Nemůžeme si dovolit nadále bez kontroly a bez ostychu nechat management ČT rozhazovat peníze daňových poplatníků,“ řekl v rozpravě. Česká televize je podle Zaorálka v agónii. Nelíbí se mu ani úbytek zpravodajských a publicistických pořadů v ČT. Radu označil za nekompetentní.

Zaorálek rovněž řekl, že se snažil s ČT dohodnout na kvalitnějším způsobu přenosu informací z Poslanecké sněmovny, přičemž generální ředitel ČT Jiří Balvín odmítnul jeho představu o vzniku samostatného pořadu, který by se této problematice věnoval. Zaorálkův projev se setkal s velkou kritikou ODS, podle níž se předseda sněmovny snaží neúměrně zasahovat do chodu veřejnoprávní televize.

Talíř: Situací v ČT se budeme zabývat

Návrh na nepřijetí výroční zprávy ČT podal Zaorálek společně s uniostickou poslankyní a bývalou představitelkou iniciativy ČT – věc veřejná Táňou Fischerovou. Ta společně s dalším členem poslaneckého klubu US-DEU a bývalým radním ČT Svatoplukem Karáskem podepsala dopis Občanské ligy adresovaný Zaorálkovi, v němž se hovoří o nutnosti odvolat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a kritické situaci uvnitř ČT.

Stálá parlamentní komise pro sdělovací prostředky a kulturní výbor sněmovny již doporučily dolní komoře parlamentu, aby zprávu o hospodaření ČT, jež zahrnuje informaci o více než dvousetmiliónovém schodku za loňský rok, vzala na vědomí. Šéf mediální komise Jaromír Talíř nicméně připustil, že aktuální situace v ČT jej vede k tomu, aby se komise na svém dalším zasedání podrobněji zabývala děním ve veřejnoprávní televizi.

Účelová volba Karáskova nástupce

Zaorálkova kritika Rady ČT může souviset s nerozhodností radních v otázce odvolání generálního ředitele Jiřího Balvína. Pro Balvínovo odvolání je nutná dvoutřetinová většina hlasů všech členů rady, tedy souhlas deseti radních. Podle kuloárních informací však s odvoláním ředitele souhlasí osm či devět radních.

Potřebný desátý hlas by mohla účelově zajistit Poslanecká sněmovna, která se bude v listopadu zabývat volbou patnáctého člena Rady. Ten by měl nahradit Svatopluka Karáska, který na členství v Radě rezignoval loni v říjnu na protest proti volbě Balvína do funkce řádného generálního ředitele ČT. Pokud by ani tento účelový krok nevyšel, čekalo by Radu ČT s největší pravděpodobností odvolání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .