Proč byl Klimeš odvolán a neodešel z ČT dohodou?

radiotv222Odvolání finančního ředitele České televize Petra Klimeše halí rouška tajemství. Klimeš se na svém odchodu s ČT dohodl s novým generálním ředitelem Jiřím Janečkem, přesto z Kavčích hor neodchází dohodou, ale je odvolán. Jak Klimeš, tak Janeček nechtějí k důvodům tohoto rozhodnutí říci nic bližšího. “Neřeknu k tomu nic. Dal jsem na to ruku panu Klimešovi, a jestli on o tom něco říká, je to jeho věc,” sdělil RadioTV Janeček s tím, že celá věc je mnohem složitější, než se může zdát.

Také Klimeš o důvodu svého odchodu z ČT mlčí. Na Kavčích horách se spekulovalo o tom, že neunesl prohru ve výběrovém řízení na generálního ředitele, kde se nedostal ani do závěrečného finále, nebo že se provalily určité nesrovnalosti v hospodaření televize. Druhý důvod by mohl být reálnější, neboť Klimeš sliboval Radě ČT pro letošní rok vyrovnaný rozpočet a hospodaření bez ztrát, zatímco ve skutečnosti hospodaření ČT letos skončí se schodkem 250 milionů korun.

Odvolání Petra Klimeše ale může mít docela prozaičtější důvod. Pokud by finanční ředitel odešel z televize dohodou, zřejmě by nezískal odstupné podle manažerské smlouvy. Proto ho nový generální ředitel odvolal, podobně jako Jiří Balvín po svém pádu loni v listopadu narychlo odvolal dva své nejbližší spolupracovníky – ředitele zpravodajství Zbyňka Honyse a ředitele programu Petra Kolihu. Oba od televize dostali “zlatý padák” ve výši desetinásobku měsíční mzdy. Podobné odstupné nyní čeká i Klimeše.

Podle Janečka televize v případě Klimeše dodrží manažerskou smlouvu a odstupné vyplatí v plné výši. Jak vysoké bude? “Myslím, že to patří k interním věcem. Slíbil jsem panu Klimešovi, že o tom nebudu mluvit, a pokud bych něco z toho prozradil, nesplnil bych slovo,” říká šéf České televize. “Chci nastavit parametry slušných a čestných odchodů z ČT, takže nechci nikoho skandalizovat.”

Klimeš z televize odešel k 31. srpnu a o jeho dalším působišti se zatím mnoho neví. Údajně by měl nastoupit do Českých aerolinií jako viceprezident (prezidentem společnosti se má stát exministr obrany Jaroslav Tvrdík, ale o tom mají ještě rozhodnout akcionáři ČSA). Sám Klimeš zatím své angažmá v aerolinkách popírá. “Nemohu to potvrdit ani vyvrátit. Dosud jsem konkrétní nabídku v tomto smyslu nedostal a tudíž ani neakceptoval, ale nemohu vyloučit, že mi třeba bude učiněna,” uvedl pro RadioTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .