Používat emoce? Debatujeme o tom, říká Záruba

radiotv22Český hokejový národ je sice zklamán z předčasného vyřazení z turnaje Mistrovství světa, přesto světový hokej na televizních obrazovkách zůstává. Alespoň pro tento víkend. Televizní přenosy zařizuje a odbavuje Česká televize. Nahlédněme do zákulisí.

Česká televize (ČT) má ve sportovní redakci speciální skupinu komentátorů, specializujících se na hokej. Mezi nejznámější patří Robert Záruba, Petr Vichnar a Michal Dusík. K nim nově angažovala spolukomentátory. Tedy ty, kteří kdysi hokej aktivně hráli, nebo koučovali. V této skupince jsou taková jména, jako Martin Hosták, Miloš Holáň, Pavel Richter či Jiří Králík.

RadioTV už vloni nabídlo pohled do zákulisí sportovní redakce Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál, nyní s využitím materiálů magazínu Hattrick pojďme na exkurzi do ČT.

Hokejový komentátor, specialista a doslova „fanatik“ Robert Záruba nechal nakouknout do zákulisí příprav. RadioTV vybírá nejzajímavější odpovědi na zajímavé otázky z magazínu Hattrick. Text je redakčně upraven.

Jak probíhá příprava komentátora na hokejové šampionáty?

Dlouhodobá příprava běží pořád. Připravuji se už během extraligy. Dělávám si průběžnou přípravu k hráčům, o kterých se spekuluje, že na turnaji budou hrát. Dělám si poznámky k jejich kariéře, hře, zálibám. Pročítám si různé články, přepisuji si do počítače zajímavé informace. Pak jde o statistiky. Tady mám mezeru. Vždycky to doháním.

Jak se lze připravit třeba na takové mužstvo, jako je Kazachstán?

Je to těžší, ale existuje internet. Dále věříme, že na turnaji bude nějaký tamější novinář. Jinak základní informace se dostávají, je to starost pořadatele. Dál už záleží na naší šikovnosti a kontaktech.

Po vzoru NHL jste zavedli spolukomentátory. Bylo to složité?

Určitě. V Kanadě je tradice děleného komentování strašně dlouhá – a my jsme to museli zavádět teprve nyní. Hledali jsme vhodné lidi, trochu je upravit. Ale ono to vlastně ani moc nejde. Buď to člověk v sobě má, nebo ne. Bylo nutné je nějak obhájit, protože i mezi kolegy panovala nedůvěra. Ale ještě s tím nejsem spokojený, musíme dál na tom pracovat.

Ještě se stane, že mezi vámi a expertem dojde k nějakému nedorozumění?

Ne. Už jsou zvyklí, že musí reagovat. Pomoct. Málokdy se stane, že bych nadhodil nějaké téma a ono ticho. Jen pokrčení ramen…

Jak poznáte, jestli se vám komentování povedlo?

Chyby si uvědomuji hned. Když pronesu neobratnou formulaci, mám někdy tendenci se k tomu vracet a opravovat to. Není to ale dobré. Lepší je se tím už nezabývat. Pokud je to ale faktická chyba, a dá se opravit, udělám to při nejbližší příležitosti. Pokud jde o chybu, o které vím jenom já, tak… Všichni máme rezervy. I já!

A v čem je máte?

V určité struktuře komentáře. Někdy nejsem spokojen s přípravou. Zvláště, když je hodně práce a na přípravu málo času. Dá se komentovat podle nakreslené sestavy, ale nemám to rád. Ale já mám svou vlastní specifickou přípravu… Jde i takové drobnosti jako formulační obratnost a slovní zásoba. Vypisuji si průběžně zajímavá spojení, citáty a obraty. Ty v létě si zkouším a testuji, jak by se to dalo použít. A pak třeba za osm měsíců to využiji.

Máte interní pravidlo, jak používat při přímém přenosu emoce a zvýšený hlas?

Čas od času o tom debatujeme, pomalu se sjednocujeme. Na prvním místě to záleží na povaze komentátora. Na druhé straně by měl souznít s televizním divákem. Neměl by být příliš nadšený, když ani to publikum není. Ale zase nemůže být moc ponurý… Měl by se vcítit do nálady diváka. Větší poptávka je po mírnějším optimismu. Nebýt škarohlíd. Pokud možno nic nezlehčovat, nezasévat nedůvěru, neotravovat lidi. Ti, kdo jsou pesimisti, si to okomentují vždy sami. Komentátor by neměl za každou cenu na lidi řvát, ale když je výrazný moment, měl by splynout s dramatičností děje.

A co dělat, když je zápas nudný?

Občas doporučuji tomu pomoci. Ale ani tak silou hlasu, ale tím, že komentátor může spustit zajímavosti. Fanoušek na stadionu se dívá na špatný zápas, ale ten, co sedí doma, se může dostat do děje. Pak se třeba zápas rozjede…

Proslul jste výkřiky. Bylo to připravené, nebo jen spontánní?

Jak kdy. Zpočátku to byla spontánní reakce. Třeba Vídeň 1996. Nagano byla rovněž spontánnost, ale už jsem u toho myslel… Něco málo bylo připravené.

Co to s vámi dělá, když sám sebe slyšíte z upoutávek?

Ty upoutávky většinou sám dělám, nebo je schvaluji. Takže vybírám místa, o kterých se domnívám, že by tam měla být.

Spolukomentátoři ČT očima Roberta Záruby

Martin Hosták

Momentálně náš nejlepší spolukomentátor. Ohromně na sobě zapracoval. Navíc ztratil první nemoci, trému, i určitý stres.

Miloš Holáň

Miloš je garant pro moravskoslezskou část. Má vynikající postřehy. Má dar stručných a rychlých glos. Někdy je trochu pasivní, měl by být aktivnější. Mluví poměrně spisovně, stejně jako Martin. Což je skvělé!

Pavel Richter

Pavel je úplně jiný, než ostatní. Je to typ lidového vypravěče. Má své zavedené publikum. Jedni ho mají hrozně rádi, druzí ho snášejí hůř. Hodně štěpí televizní publikum.

Jiří Králík

To je garant jižní části Moravy. Je to nesmírně přemýšlivý typ. Než něco řekne, srovná si to v hlavě. Umí přesně formulovat a vytáhnout ze zápasu něco, čeho si nikdo nevšiml. Sice nepoužívá emoce, takže působí studenějším dojmem. Někomu to vyhovuje…

ČT jako host broadcaster

Přímo na Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 jsou přítomni komentátoři či štáby televizí TSN/RDS (Kanada), YLE (Finsko), TV 3/Viasat (Švédsko, Dánsko, Norsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko), STV (Slovensko), DSF (Německo), Canal+ (Francie), TV Centr (Rusko), RTVS (Slovinsko), HRT (Chorvatsko), TSR (Rumunsko), Polsat (Polsko), TV Inter (Ukrajina), ORF (Rakousko), TVE (Španělsko), RUV (Island), BTRC (Bělorusko), TSR, DRS a TSI (Švýcarsko). Další společnosti přebírají přenosy či záznamy buď prostřednictvím satelitní sítě nebo na zasílaných kazetách – tímto způsobem by se měl šampionát objevit například u diváků v Srbsku a Černé Hoře, Kazachstánu nebo Austrálii.

Zajištění přímých přenosů z letošního šampionátu je nejrozsáhlejším výrobním projektem v historii České televize. Diváci zhlédnou 29 utkání z celkových 56 v přímém přenosu za použití 23 kamer v pražské Sazka Areně a 20 kamer v ostravské ČEZ Aréně. ČT poprvé používá pohyblivé čipové kamery v brankách a elektronickou tužku při grafických analýzách hry s experty.

UPDATE:Postup amerických hokejistů do semifinále mistrovství světa vzbudil zájem o šampionát i ve Spojených státech, kde jinak hokejoví fanoušci věnují pozornost především bojům o Stanleyův pohár. Utkání se Švédskem v Sazka Areně proto odvysílá v celonárodní síti stanice ESPN2. Američtí diváci se mohou těšit na přenos také v případě, že jejich tým postoupí do finále. ESPN2 by odvysílala i nedělní zápas o třetí místo, pokud by se v něm sešli zámořští rivalové z USA a Kanady. Jestli budou hrát američtí reprezentanti o bronzové medaile se Slovenskem, nemá stanice o zápas podle národní hokejové federace zájem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .