Potřebuje Vladimír Železný senátorskou imunitu?

radiotv222Kandidatura generálního ředitele televize Nova do horní komory parlamentu dává tušit, že postavení Vladimíra Železného v „jeho“ mediálním impériu oslabilo. Senát ale nemusí být pro Železného politickou konečnou.
Trestní stíhání, nesplacený miliardový dluh bývalým partnerům ze CME a oslabená pozice v mateřské televizi Nova jsou zřejmě hlavním důvodem ohlášené kandidatury Vladimíra Železného do Senátu. Zatímco Železný tvrdí, že jej oslovili Nezávislí z okresu Znojmo, v němž se bude ucházet o přízeň voličů, někteří znojemští Nezávislí naopak říkají, že to byl právě Železný, kdo přišel s tímto nápadem. Ať tak či onak, ze strany Železného jde o jasný signál vyklízení pole na Barrandově.
Železný opět popřel sám sebe
Železný svou kandidaturou – ostatně jako už mnohokrát – popřel sám sebe, neboť ještě nedávno v sobotním pořadu Volejte řediteli ostře kritizoval politické aktivity spolumajitele slovenské televize Markíza Pavla Ruska. Ten založil a vede stranu Aliance nového občana, již v předvolebních průzkumech preferuje okolo 10 procent slovenských voličů. Ředitel Novy na adresu Ruska řekl, že propojování politiky a médií je nepřípustné. Nyní ale zřejmě převážily jiné argumenty, kdy morálka a etika musí jít stranou.
Zajímavé bude sledovat, jak si s kandidaturou vlastního ředitele poradí televize Nova. Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Josef Musil již naznačil, že zákon je v tomto případě nedokonalý. Železný má před senátními volbami značnou výhodu nejen v tom, že šéfuje nejsledovanější televizi, ale má k dispozici také vlastní pořad. Je nepředstavitelné, že by se o své nejnovější mimotelevizní aktivitě divákům nezmínil. Zároveň tím získá výhodu, kterou nem ůže mít žádný jiný kandidát.
Děravé zákony kandidaturu umožňují
Vladimír Železný zároveň zůstává ředitelem Novy, i když patrně jen dočasně. Prý na tom nevidí nic špatného, když ani nezávislý senátor Václav Fischer nepřerušil po svém zvolení rozsáhlé obchodní aktivity. Takový argument ale není příliš pádný, protože něco jiného je vlastnit cestovní agenturu, a diametrálně odlišné je řídit nejsilnější médium v zemi. Ostudné je, že poslanci ani senátoři na tuto možnost nepamatovali a otevřeli cestu berlusconizaci české politické scény. Sami velmi brzy pochopí, že to byla osudová chyba.
Nelze předpokládat, že by se Železný spokojil s křeslem řadového senátora. Vstupem na politickou scénu se mu otevírá celá řada možností, od šéfování Senátu přes vstup a vedení ODS po kandidaturu na prezidenta. V případě přímé volby, kterou Železný tolikrát kritizoval ve Volejte řediteli, by jeho šance byly obrovské (stejně jako šance Karla Gotta nebo Heleny Vondráčkové). Lze si ale představit prezidenta, šéfa Senátu nebo jiného vysoce postaveného zákonodárce, kvůli kterému Česká republika patrně bude muset zaplatit mnohamiliardové odstupné jeho bývalým obchodním partnerům?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .